Ani pod výhružkou neznámého pisatele, že se dostane do ohrožení on i jeho syn, dnes předseda senátu krajského soudu Zdeněk Kučera žádosti o obnovu řízení odsouzeného nevyhověl.

„Anonym jsem dostal krátce před jednáním a je velmi nepříjemný. Pisatel píše, že pokud nevyhovím obnovení procesu, budu ohrožen jak já, tak můj syn. O to je to horší,“ uvedl pro Deník Kučera.

Anonymní dopis přišel z Lysé nad Labem služební cestou na sídlo soudu.
Zajištění bezpečnosti soudce teď podle sdělení Kučery převzala policie. Tak ostrou výhružku, která se dotýká i jeho rodiny, dostal za svou třicetiletou praxi poprvé.

Autor dopisu chtěl Kučeru donutit, aby obnovil proces Radka Smrtka, kterého loni v srpnu poslal na deset let do vězení za vraždu J. S. ve stadiu pokusu.

Nenašel důvod

Kučera nevyhověl. V podkladech, které předložila obhájkyně odsouzeného, bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, nenašel nové skutečnosti.
„Navrhli nám ke slyšení nového svědka události. V pondělí jsme udělali konfrontaci, kdy proti sobě měl poškozeného. Ten tvrdil, že ho nikdy v životě neviděl a my mu uvěřili. Výpověď svědka byla nevěrohodná a lživá,“ zdůvodnil soudce.

Marie Benešová po domluvě se Smrtem oznámila, že podá stížnost.

Včeřejšímu líčení přihlížel i Jonh Bok – předseda Spolku Šalamoun, který se zaměřuje na případy, kdy odsouzení tvrdí, že byli poškozeni.

„Mám velké pochybnosti, že pan Smrt je strůjcem případné vraždy. Indicie z materiálu nasvědčují, že pravdu mohou mít oba, odsouzený i poškozený. Již tenkrát se hlásila svědkyně, ale policie ji ignorovala. Takové selhání policie ale nemůže ingnorovat soud, pak se dopouští bezpráví a teď se vlastně bojí, že by se něco nově dokázalo,“ tvrdí.

Smrt je ve vězení za to, že v roce 2008 ve Vlkosovicích u Černovic na krku a rukou pořezal napadeného J. S. Ve hře figuroval i muž s pistolí, který na Smrta namířil. Tato tajemná postava se k soudu v pondělí dostavila a postavila proti poškozenému. Podle Smrta to měli být komplicové, přičemž muž s pistolí z něj měl dostat peníze, které poškozenému dlužil. Z obavy o svůj život Smrt na J. S. zaútočil nožem.

Tomu, že si J. S. najal vymahače s mírami 173 centimetrů a 70 kilogramů proti kulturistické postavě Smrta, soud neuvěřil.

„Na Smrta měl tehdy křičet, aby vystoupil z auta, ale v pondělí tady nebyl schopný rázně zakřičet. Takového člověka by si nikdo k zastrašení nevybral,“ míní soudce Zdeněk Kučera. Navíc svědek o pistoli zhola nic nevěděl.
Smrta s J. S. pojila hra s velkými penězi. Ve Vlkosovicích si měli domluvit plán na pojišťovací podvod.