Během neveřejného jednání na Krajském soudu v Táboře padlo rozhodnutí nad účastníky kauzy o zločinném spolčení kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Podle výroku senátu je nyní hlavní figura údajně zmanipulovaných konkurzů úplně čistá a pokud rozsudek nabude právní moci, může si za pár dní oddechnout, že unikl devítiletému pobytu za mřížemi a že se může vrátit ke své profesi.

„Jiřího Berku jsme amnestovali úplně, Větrovce pouze z částí," potvrdil změnu u dvou hlavních obžalovaných předseda senátu Zdeněk Kučera. Ten kauzu v Táboře převzal po svém předchůdci v roce 2007 a v dubnu o tři roky později nad obžalovanými  v tehdy nejrozsáhlejší kauze v republice vynesl rozsudek. V šesti obžalobách bylo obžalováno celkem 12 lidí, z nichž čtyři nakonec trestu unikli. Všichni se však dosud proti rozsudkům odvolávali, takže se aktéři měli tento měsíc znovu objevit v táborské soudní síni.

Ladislavu Větrovci amnestie pomohla od zločinného spolčení, nikoli však od stíhání pro trestný čin podplácení, u něhož je sazba do dvou let.

Policie na podvody s konkurzy přišla v roce 2003, a to na případu Union banky. Pak přibývaly další firmy, přičemž způsobená škoda se přehoupla přes 260 milionů a dalších 202 milionů se pokusili z firem odčerpat. Trestní stíhání Berky začalo již před 1. lednem roku 2005, čímž se na něj nyní vztahuje amnestie prezidenta Klause. Větrovec si ale obvinění z podplácení vyslechl až po tomto termíny.

Soud se kauzou zabýval ve čtvrtek a v pátek, nyní své stanovisko rozesílá jednotlivým advokátům. 

Obhájce Jiřího Berky Rudolf Axmann již se svým klientem mluvil a zprávu mu po telefonu oznámil. "Reagoval spíše zdrženlivě, neboť očekáváme opravný prostředek ze strany  Vrchního státního zastupitelství v Praze. Jsem ale přesvědčen, že odvolávat by se nemuseli," míní advokát Axmann. Jiří Berka je stíhaný od dubna roku 2003, tedy bezmála deset let. Celou tu dobu nemohl vykonávat žádné zaměstnání a pobíral pouze částečnou mzdu ve výši kolem 11 tisíc korun. "Zbytek mzdy je deponovaný, ale my jsme nepočítali, kolik by se mu mělo vrátit. Nehovořili jsme spolu ani o tom, zda se chce vrátit ke své profesi," řekl Táborského deníku Rudolf Axmann.