Konkurz na Union banku nezpochybnil. „Myslím si, že měl být prohlášen, návrh na konkurz potvrdil notář a já neměl důvod to zkoumat a rozporovat. Nakonec i čísla hovořila jasně. Banka byla v minusu sedmnáct miliard,“ řekl před senátem. Jak dále uvedl, spíš ho zarazilo náhlé zrušení již vyhlášeného konkurzu a za zpochybnitelnou považuje změnu sídla banky, se kterou ale souhlasila valná hromada.
„Spolčení o konkurzu je podle mě nesmyslné. Otázkou je, komu měl konkurz prospět,“ položil otázku svědek. Paule ve své výpovědi zmínil i jméno potravinářského bosse Tomáše Pitra.
„Pan Pitr patrně měl nějakou snahu do problematiky Union banky vniknout a nějakým způsobem na tom participovat. Jestli ji chtěl koupit či nekoupit, nevím, ale alespoň náznakově se to prolíná v některých důkazních prostředcích, a to i v odposleších,“ vysvětlil předseda senátu krajského soudu Jiří Bernát.
Svou úlohu předsedy senátu již končí. Během zbývajících týdnů do konce roku předá obsáhlou agendu ke kauze náhradnímu soudci, který průběh sleduje, Zdeňku Kučerovi. Shodující se, že by případ rádi uzavřeli na přelomu ledna a února příštího roku.
Obžalovaný Berka se proto v pondělí omluvil, že v tomto roce se již k hlavnímu líčení nedostaví. Pouze měl přání, aby byl jako svědek předvolán i bývalý redaktor ČT Jiří Hynek. Ten se mimo jiné ve svých reportážích snažil o odhalení vazeb skupiny kolem soudce Berky na podnikatele v severních Čechách.
Než Jiří Berka v pondělí po skončení líčení nasedl do vozu a odjel do Ústí nad Labem, odpověděl Deníku na otázky:
Nedávno jste mi říkal, že se těšíte, až bude rozhodnuto. Teď už by to zřejmě nemělo dlouho trvat. Stále se těšíte?Samozřejmě si přeju, aby věc skončila co nejdřív, to je myslím pochopitelné. Pro mne to všechno znamená již čtyři a půl roku nenormálního života. Takže si konec přeju, abych zase mohl normálně žít.
Jak vypadá váš nenormální život?Nemůžu pracovat, takže žiju jen z životního minima a dennodenně jsem terčem různých útoků. Možná dnes už tolik ne, protože už se tomu věnuje jen hrstka lidí, rádoby novinářů. Má to dopad i na celou moji rodinu, na naše dvě děti, minulý týden mi zemřel otec a tohle všechno spolu nějak souvisí. Navíc na základě rozhodnutí státní zástupkyně mám zajištěn majetek. Proto si přeju, abych se toho problému co nejdřív zbavil.
A to se nebojíte?
Co máte na mysli?
Třeba to, že můžete dopadnout i špatně.
Doufám, že dopadnu dobře. Jednoznačně trvám na tom, že jsem nic nezpůsobil.
Policie se začala o skupinu kolem Berky zajímat v roce 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka prohlásil na základě údajně padělaných dokumentů. K Union bance postupně přibyly i další nejasné konkurzy několika firem.
Soud dnes rozplétá celkem deset nejasných konkurzů se škodou téměř 300 milionů korun. Ve čtyřech obžalobách padla obžaloba na 11 lidí. Nejvyšší soud k případu přiřadil i korupční aféru Národního bezpečnostního úřadu.
Obžalovaní v kauze se zpovídají ze zločinného spolčení, zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při spravování cizího majetku.