Vzácná historická památku z období 30. až 50. let 15. století mu odhalila mnohé taje tehdejšího realitního trhu. Neboli jak a za kolik tehdejší měšťané kupovali a zase prodávali domy.

„Například v té době bývalo běžné, že se prodávalo na dluh. Ale na Táboře ještě panovaly přísné mravní zásady, podle kterých se na dluh a se ziskem nemělo prodávat. Uměli si ale poradit, a to tak, aby obchod mohli i zapsat do knihy,“ poodhaluje autor nového vědeckého zpracování původní, tak zvané trhové knihy, finty staré bezmála šest století.

Nejdražší domy stály na stávajícím Žižkově náměstí. Vlastnili je například pekaři nebo řezníci, kteří měli krámky hlavně kolem kostela. „To byli bohatí lidé, neboť potraviny jsou potřeba v každé době. V Táboře ale bylo rozvinuté také soukenické řemeslo, takže se tu vyrábělo sukno, a to dokonce na vývoz. Tábor si vedl velmi dobře,“ přiblížil František Šmahel v pondělí večer při oficiálním představení díla podnikání zakladatelů Tábora.

Na jeho autogram do nové knihy se v gotickém sále stála dlouhá fronta. O slávu se ale musel podělit se spoluautorkou díla, Alenou Černou, jež mu pomáhala s původním jazykem.

Originální kniha je psaná staročeštinou a ona ji umí jako málokdo,“ ocenil erudovanou pomoc při odkrývání pravdy o majetnosti občanů Tábora 15. století.

Originál knihy je ukrytý v okresním archivu, který neopouští. V pondělí si tak lidé v gotickém sále prohlédli přesnou napodobeninu.