Zranění páteře si přivodila pádem z lezecké stěny, již má Dům dětí Tábor na svém letním táboře Palcát v Plané nad Lužnicí. Rodiče dívky podali na ředitele a pedagožku domu Josefa Musila a Danu Dudovou trestní oznámení.

V úterý se všichni setkali u okresního soudu. „Obžaloba je vedena pro přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti,“ upřesnil předseda senátu Ondřej Kubů.

Trestní oznámení na ně podali rodiče dívky D. H. poté, co se loni v létě na táboře organizovaném DDM vážně zranila a po pádu z lezecké stěny si zlomila obratel. „Panu řediteli Musilovi kladou za vinu, že dostatečně nestanovil pravidla pro přítomnost proškoleného dozoru u stěny. Paní Dudové, která byla hlavní vedoucí tábora, pak to, že nezamezila tomu, aby se u tohoto konkrétního případu nepodílela na jištění (dětí, které lezly na stěnu, pozn. red.) osoba, která na tábor přijela jen na návštěvu,“ přibližuje podstatu žaloby předseda senátu okresního soudu Ondřej Kubů.

Rodiče dívky po obžalovaných požadují za způsobené duševní útrapy odškodnění za 450 tisíc.

K soudu se kromě obou pedagogů dostavili také tři svědci, včetně dívky, která na tábor tehdy přijela na návštěvu a u stěny jako dozor zaskočila. V. A. tady ale nebyla zcela neznámou osobou. Na tento tábor jezdila už jako dítě a následně i jako vedoucí. Na stěně děti jistila mnohokrát, ale oprávněnou osobou pro tábor nebyla.

„Celý rok přemýšlím, kde se stala chyba, neměla jsem tam V. A. nechat, to je moje chyba. Přeju D. aby byla zdravá,“ připustila do protokolu Dana Dudová.

Nešťastná událost mrzí i ředitele DDM. Letos se kvůli ní táborníci museli bez stěny obejít. V době nehody trávil Josef Musil dovolenou.
„Můj zástupce vyškolený jako odborný dozor u stěny byl v době nehody mimo tábor, výcvik na stěně se proto neměl zahájit,“ míní Josef Musil s tím, že měl před před prázdninami na kolegy víc apelovat, aby dozor nepodcenili. „Stěnu máme od roku 2010, nepociťoval jsem ale už takovou potřebu,“ uvedl.

Soud nyní zjišťuje, kdo a jaké měl kompetence jistit děti při výcviku na lezecké stěně. Možnou příčinou pádu D. H. totiž zřejmě byla špatně umístěná karabina. V. A. připustila, že pokud ano, nepoznala by to.
Soudce Ondřej Kubů další kolo hlavního líčení odročil na 17. října.