Prázdnotou zejí kaple římovské pašijové cesty. Po nedávném nájezdu zlodějů, kteří ukradli sedm soch, byly ostatní odvezeny do depozitářů. Po mnoha staletích tak známé poutní místo přišlo o jeden ze svých skvostů.

Po tom, kdo se soch zmocnil, v těchto dnech pátrá policie. „Českobudějovičtí kriminalisté prověřují indicie, které vedou ke zjištění pachatelů,“ řekla k případu okresní policejní mluvčí Regina Tupá. „Na čísle 158 uvítáme jakékoliv svědecké výpovědi a informace o pohybu vozidel či lidí, jež se na daném místě mohli pohybovat,“ doplnila Regina Tupá.

Nájezd zlodějů nebyl první, kterému slavná pašijová cesta s 25 zastaveními čelila, ale rozhodně byl nejnestoudnější s nějvětší škodou. Některé sochy ukradené v minulosti se policii podařilo nalézt a vrátily se zpět.

Pro poutníky, kteří se jezdí do Římova modlit, se však krádeží podle zdejšího duchovního správce nic nemění. „Boží milost zde totiž nadále zůstává, i když viditelná znamení čili sochy Ježíše Krista zloději ukradli,“ říká římovský farář Tomáš Koňařík. „Právě v těchto dnech by sem lidé měli k pašijím jezdit co nejčastěji a modlit se tu. Kristus všem ukáže, že je vítěz a že zlo bude poraženo. A budou se dít zázraky,“ dodává s nezlomnou vírou Koňařík.

Kaple na loukách kolem Římova dlouho opuštěné nezůstanou. „V nejbližší době do kaplí totiž nainstalujeme nějaké obrazy nebo desky s výjevy,“ přemýšlí kněz Tomáš Koňařík, který se dosud z krádeží soch nevzpamatoval.

Petr Lindák

Edwin Otta