Pět let. Takový ortel včera vynesl Okresní soud v Českém Krumlově nad řidičem škodovky Ladislavem Vaňkem, který měl riskantním předjížděním předloni v létě způsobit havárii autobusu u Rožmberka nad Vltavou.
Řidič je vinen a do vězení půjde na pět let. „Vzhledem k tomu, že řidič Ladislav Vaněk způsobil těžkou újmu na zdraví několika osobám a značnou škodu, spáchal trestný čin obecného ohrožení. Za to se odsuzuje k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu pěti let a k umístění do věznice s dohledem,“ přednesl rozsudek soudce Ondřej Cirek.
„Ukládá se mu i zákaz řízení motorových vozidel po dobu sedmi let. Kromě toho je povinen zaplatit náhradu (bolestné) poškozenému rakouskému řidiči Ramazanu Durmazovi v částce 7320 korun.“


Uhnuli, tak projel
Soud shledal 59letého Ladislava Vaňka, který v době nehody bydlel ve Lhenicích, viným, že 3. srpna 2007 způsobil havárii autobusu u Rožmberka nad Vltavou.
Jel tehdy se svou žlutou Škodou 120 L od Rožmberka směrem na Český Krumlov. Na krátké rovince před nepřehlednou pravotočivou zatáčkou, kdy podle výnosu soudu neměl rozhled na vzdálenost potřebnou k bezpečnému předjetí, začal předjíždět rakouský zájezdový autobus značky Volvo.
V něm 35letý šofér Ramazan Durmaz vezl 34 osob, převážně důchodců. Během předjíždění ale v protisměru ze zatáčky vyjela Škoda Felicia combi řízená 26letým Tomášem Musílkem a obsazená ještě dalšími čtyřmi cestujícími. Ve snaze zabránit srážce řidiči autobusu i felicie začali intenzivně brzdit a snažili se co nejvíce uhnout do stran.
Díky tomu řidič žluté škodovky projel bez úhony a pokračoval v jízdě. Felicia vjela až za bílou vodicí čáru, řidič autobusu na okraj nezpevněného svahu, kde se na břehu řeky v konečné rychlosti asi 11 kilometrů v hodině převrátil na střechu.
V důsledku toho utrpěly osoby v autobuse zranění, z toho osm cestujících těžká, typu rozmanitých zlomenin, krevních výronů či otřesů mozku s několikaměsíční dobou léčení.
Kromě toho na autobuse rakouské společnosti vznikla škoda 2 797 333 korun.
Rozsudek soudu není pravomocný, odsouzený se může odvolat, což zřejmě učiní. K rozsudku se odmítl vyjádřit.


Druhá Nažidla
„Hrozil tady podobný následek jako u tragické nehody u Nažidel, o čemž hovořil i sám soudní znalec z oboru dopravy. Došlo k pádu autobusu ze svahu, přetočení na střechu a její deformaci. A nemělo to tak tragické následky jenom díky tomu, že se řidiči podařilo zpomalit na 11 km/hod., takže se střecha jenom smáčkla na rozdíl od nehody u Nažidel. Tehdy rychlost autobusu v té chvíli přesahovala 40 kilometrů v hodině a střecha se utrhla. Následky byly pochopitelně mnohem tragičtější,“ řekl Ondřej Cirek.