Lidé, kteří odcházejí z bytu s jistotou, že jej najdou po příchodu ve stejném stavu, si musí dát pozor.
„Od počátku roku evidují jihočeští kriminalisté třicet případů vykradení bytu. Objasnili jsme osm případů, což je asi 27 procent,“ varuje jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.
Proč je procento tak nízké, když v jiných typech kriminality je objasněnost poloviční?
„Dopadení pachatele komplikuje skutečnost, že je krádež vloupáním nahlášena až několik dnů či týdnů po činu,“ vysvětluje Kameníková.
Stopy se pak těžko hledají. Někdy majitelé bytů po lupiči ještě uklidí, aby policisté neviděli takový nepořádek.


Pobertové odjinud


Lupiči nejsou často ani z města nebo kraje, kde řádí.
„Jak zkušenosti ukazují, majetkovou trestnou činnost často přijíždějí k nám na jih Čech páchat skupiny pachatelů z jiných regionů,“ potvrzuje Jana Kameníková.
A co dělat, když vás vykradou?
„Pokud se ze svých cest vrátíte do evidentně vykradeného bytu, neprodleně informujte Policii České republiky,“ pokračuje Kameníková.
„Zkuste ovládnout své pocity a nic neuklízejte. Ničeho se doma nedotýkejte, s ničím nehýbejte a trpělivě vyčkejte příjezdu policejní hlídky,“ doplňuje mluvčí.
„Jaro i doba letních prázdnin a dovolených je přímo ideálním obdobím pro zloděje.“ Lidé odjíždějí na víkendy i na několikadenní či týdenní pobytu na chalupy, chaty a svoje domácnosti nechávají opuštěné.
„Byty a domky pak zejí prázdnotou a lupiči tak mají dobré podmínky pro svoji nezákonnou činnost.“
Bohužel někdy občané svým jednáním do svého bytu či domku zloděje doslova zvou. „Tak například dlouhodobě zatažená okna jsou pro zloděje přímo jasným signálem,“ pokračuje Jana Kameníková.
„Dalším upozorněním, že je byt několik dní prázdný, může být i přeplněná schránka na dopisy. Proto je ideální dohodnout se spolehlivým sousedem, aby občas v bytě vyvětral a vybíral dopisní schránku.“
Zároveň je vhodné nainstalovat v bytě časový spínač na světlo a tak navodit dojem, že byt není prázdný.
„Lidé by neměli po dobu své nepřítomnosti nechávat v bytě větší finanční hotovost, vkladní knížky, elektroniku, šperky, starožitnosti a věci vyšší hodnoty, které jsou pro zloděje snadnou kořistí. Ten, kdo má draze vybavenou domácnost, měl by mít i odpovídající způsobem zajištěný svůj majetek. Pomohou například bezpečnostní dveře, zámky nebo alarm.“
Čím více překážek zlodějům k překonání majitel připraví, tím více je může od jejich úmyslu odradit.
„Nesmírně důležitá je i všímavost sousedů. Pokud zaznamenají nezvyklý pohyb cizích osob v domě či bytě, měli by se okamžitě obrátit na policii. Zvyšuje se tím šance na objasnění případu a dopadení pachatele,“ radí dále policejní mluvčí.
V loňském roce bylo v Jihočeském kraji vykradeno celkem 160 bytů, objasněno bylo 43 případů, což je zhruba 27 procent.
Zatím tedy stejné procento (ne)úspěšnosti drží policisté i letos.