Před dvěma týdny dopadli kriminalisté čtyřlístek zlodějů, kteří kradli zemědělské a pracovní stroje.
Těžká technika se však ztrácí dál, takže na území kraje působí ještě další parta zlodějů. Policisté teď po ní pátrají.
„Jihočeští kriminalisté připravili opatření, jak uvedenou trestnou činnost snížit,“ prozrazuje tisková mluvčí jihočeské Policie ČR Jana Kameníková.


Kontroly také v noci
„Dopravní policisté ve spolupráci se svými kolegy z pořádkové služby zaměřují pozornost na kontrolu přepravovaných zemědělských či pracovních strojů, a tím se pokusí snížit riziko krádeží. Proto prosíme všechny řidiče o trpělivost a pochopení, když budou při přepravě těžké techniky kontrolováni policií. Naší snahou je chránit majetek občanů a odhalit ty, kteří si ho neváží,“ obhajuje nutnost kontrol Jana Kameníková .
Policisté prý budou kontrolovat řidiče bagrů nejenom během dne, ale také v noci při jejich převozu.
Od ledna do konce května řešili jihočeští kriminalisté padesát případů, kdy zloději odcizili zemědělské a pracovní stroje nebo jejich součásti.
„Je to o třicet případů více než za stejné období loňského roku,“ pokračuje Jana Kameníková.
Zloději zaměřují svoji pozornost nejenom na zemědělské traktory, bagry a jiné pracovní stroje, ale i na jejich součásti.
„Využívají příhodného ročního období, protože na jaře a v létě je nasazení uvedené techniky ze strany zemědělských družstev, stavebních firem i drobných živnostníků v plném proudu,“ říká dále Kameníková. „Zloději tak spoléhají na to, že přesun těžké techniky, ať už na přepravníku či po vlastní ose, nebude nikomu nápadný.“ Odstavené zemědělské i pracovní stroje mizí z polí a stavenišť jak ve dne, tak v noci.
„Pro zloděje je například bagr mnohem lukrativnějším zbožím než třeba osobní auto,“ říká Vratislav Havlík, vrchní komisař jihočeské kriminální policie, který se těmito případy zabývá.
„Pořizovací cena bagru se pohybuje kolem 2 milionů korun a zloděj ho prodá jen za 200 tisíc korun. Dostat se do bagru je snazší než ukrást octavii. Třeba k bagrům konkrétní firmy je stejný univerzální klíč, takže na odemčení všech strojů stačí jediný.“


Raději na zámek
Policisté proto žádají o pomoc při pátrání po zlodějích těžké techniky také veřejnost.
„Pokud zjistíte u zemědělské a pracovní techniky pohyb podezřelých osob, kontaktujte ihned Policii ČR na lince 158,“ prosí mluvčí Jana Kameníková.
„Zároveň apelujeme i na samotné majitele těchto strojů. Ze zkušeností totiž vyplývá, že svůj majetek dostatečně nechrání. Možná ani nevěří, že pracovní stroj lze ukrást,“ dodává Jana Kameníková.
Majitelé by také neměli nechávat bez dohledu stroje na staveništích, na polích nebo u lesa, ale raději je zaparkovat za uzamčenou ohradou.
„Firmy nabízejí na bagry také zabezpečovací zařízení, třeba zámky předních náprav,“ radí komisař Vratislav Havlík.