Kriminalisté z Tábora podle mluvčí Lenky Pokorné od února intenzivně pracovali na sérii podvodů. "Jednalo se o podvody, kdy pachatelé pod různými legendami vylákali od poškozených značné částky peněz. Využívali například legendy, jako jsou pomoc při léčbě v zahraničí a následný mnohonásobný zisk Bitcoinů nebo příslib lásky a společného života po odblokování dědictví po majetném předkovi či investování do virtuální měny. Pachatelé tímto způsobem vylákali z několika obyvatel České republiky miliony korun. Policisté nadále na případu intenzivně pracují," uvedla Lenka Pokorná.

Z vyšetřování těchto případů podle jejích slov vyplynulo, že se hlavní pachatel s největší pravděpodobnosti nachází na Slovensku. Proto táborští kriminalisté požádali své kolegy z Národnej centrály osobitých druhov kriminality Slovenské republiky (NCODK) o spolupráci.

Smishing (také známý jako SMS phishing) je útok, který na vaše SMS číslo odešle falešnou zprávu, která často obsahuje nabídku na bezplatný produkt nebo naléhavé upozornění na bankovní či jiné citlivé informace.
Podvodná zpráva informovala o výplatě. Muž přišel o 150 tisíc

"Příslušníci české a slovenské policie se několikrát sešli na společných jednáních, kde si předali zjištěné informace a poznatky. Postupně se jim podařilo doplňovat skládačku informací a důkazů, které vedly k identifikaci neznámých pachatelů. Po vzájemné dohodě provedli 26. července domovní prohlídky u dvou hlavních pachatelů. V jižních Čechách byla v souvislosti s podvody zadržena jednapadesátiletá žena a na Slovensku v okrese Michalovce devětadvacetiletý muž. Žena byla obviněna a je stíhána vazebně. Muž je zadržen a omezen na svobodě na Slovensku, kde probíhají další úkony. Táborští kriminalisté požádali o vydání slovenského občana k trestnímu stíhání do České republiky," popsala policejní mluvčí.

V souvislosti s uvedeným případem policisté opětovně varují všechny občany, aby byli obezřetní nejen při nákupech zboží přes internet, ale i při seznamování se na sociálních sítích.

Preventivní rady:

V případě, že se rozhodnete investovat prostřednictví internetu, zjistěte si o burzách veškeré možné informace a reference.

Nikomu cizímu po telefonu:
nesdělujte své osobní údaje
nezasílejte ofocené osobní doklady
nesdělujte mu tištěné informace z platební karty
nesdělujte kód, kterým by vzdáleně přistupoval k vašemu počítači
pokud je k vašemu počítači někdo z nějakého důvodu vzdáleně připojen, tak neprovádějte přihlášení do svého internetového bankovnictví
nesdělujte bankovní autorizační SMS kódy,
cizí osobě neautorizujte platbu
v počítači mějte nainstalovaný antivirový program
v internetovém bankovnictví mějte nastaveny co nejnižší limity a zvyšujte je jen na aktuální potřebu zaplacení konkrétní platby

Pokud se vám již něco podobného stalo nebo v budoucnu stane, věc bezprostředně oznamte Policii ČR prostřednictvím bezplatné tísňové linky 158 nebo na kterékoliv policejní služebně a neprodleně informujete svůj bankovní ústav.