Spor o prodaného psa a králíky tehdy skončil smrtí muže, kterého pak Filip Vondrák odtáhl a zamaskoval větvemi. „Způsob vraždy se vymyká obvyklým způsobům, byl veden maximální silou,“ zaznělo v soudní síni.

Při pitvě nalezli soudní znalci v těle zavražděného celkem 53 bodnořezných ran, v týlu pak také sečnou ránu, způsobenou sekerou či podobným nástrojem. „Pachatel použil nejen nezvykle velké množství ran, ale i různé nástroje. S takovýmto způsobem se příliš často nesetkáváme,“ sdělil znalec soudního lékařství František Vorel.

Společně s Vondrákem u soudu stanuli jeho dva společníci Josef Cmunt a Roman Zlatohlavý. Oba mu po vzájemné dohodě pomohli vykrást dům a garáž zavražděného. Trojice obžalovaných včera opět stanula před táborským soudem. V době činu pouze dvaadvacetiletého Filipa Vondráka uznal soud vinným z trestného činu vraždy a od předsedy trestního senátu Petra Černého si vyslechl rozsudek: 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Zároveň na něj uvalil zabezpečovací detenci.

Jedná se o druh ochranného opatření určeného nebezpečným osobám. Ve zvláštních ústavech je střeží vězeňská služba. Zabezpečovací detence není časově omezena, trvá tak dlouho, dokud to vyžaduje ochrana společnosti.

Soud uznal Filipa Vondráka vinným z toho, že loni po vzájemné hádce ubodal šestačtyřicetiletého muže, jeho tělo pak odtáhl a zakryl větvemi.

K vraždě došlo kvůli sporu o prodaného psa a králíky. „Příčinou smrti bylo vykrvácení po bodné ráně do srdce a řezné ráně protínající krkavici pod krkem,“ uvedl soudní znalec z oblasti patologie. Zavražděný měl na těle celkem 53 bodnořezných ran. „Výjimečné je nejenom množství ran, ale i použití více nástrojů,“ dodal znalec.

V přípravném řízení se Vondrák doznal k tomu, že po odtažení oběti ji ještě pro jistotu udeřil sekerou do hlavy. K sečné ráně do týla však došlo až po smrti. „Jednalo se o zvlášť surový útok s extrémní mírou brutality,“ shodli se oba přítomní patologové. Podle konstatování psychiatra je možnost nápravy u Vondráka velmi malá. Trpí poruchou osobnosti a jeho intelekt se blíží ke hranici mentální retardace. „O duševní chorobu však nejde, je schopen své jednání ovládat,“ upřesnil psychiatr Jan Tuček.

Společně s Vondrákem u soudu stanuli jeho dva společníci Josef Cmunt a Roman Zlatohlavý. Oba po vzájemné dohodě pomohli obžalovanému Vondrákovi vykrást dům a garáž zavražděného. Cmunt od soudu odešel s trestem odnětí svobody na 30 měsíců ve věznici s ostrahou, Zlatohlavý dostal 30 měsíců s podmíněným odkladem na čtyři roky.