Téměř každou desátou dopravní nehodu na jihu Čech způsobili letos řidiči, kteří požili před jízdou alkohol.

Mají na svědomí 275 nehod z celkového počtu 2652. „Nejčastější příčinou byl nesprávný způsob jízdy řidiče a to v celkem 1322 případech. Dalšími důvody jsou nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě a samozřejmě také jízda pod vlivem alkoholu. Ta byla příčinou nehody celkem 275krát. Jihočeský kraj se v tomto ohledu umístil na šestém místě v rámci celé republiky,“ vysvětluje policejní mluvčí Štěpánka Valentová.

Následky nehod, které způsobili tito nezodpovědní řidiči, bývají často velmi vážné až tragické. Například koncem října došlo k jedné takové nehodě u Ševětína. Řidič škodovky nepřizpůsobil rychlost stavu vozovky a vjel do protisměru, kde právě předjížděl jiný automobil. Při srážce nebyl naštěstí nikdo zraněn, na obou vozidlech však vznikla škoda 300 tisíc korun. Policisté následně zjistili, že viník nehody požil před jízdou alkohol, nadýchal 1, 2 promile.
Jen na Českobudějovicku odhalili letos dopravní policisté už 286 opilých řidičů. Mají na svědomí 83 nehod z celkového počtu 874 případů. Podle českobudějovického dopravního policisty nadstrážmistra Jiřího Dudka se počet odhalených případů oproti loňsku o něco snížil, Není to však tím, že by se řidiči tak výrazně polepšili, ale proto, že se policisté kvůli nutným úsporám pohonných hmot nedostanou vždycky všude tam, kde by byla jejich přítomnost zapotřebí. Velké problémy s alkoholem za volantem totiž bývají například v menších obcích a městech kolem Českých Budějovic. Ne vždy sem však policisté vyrazí na kontrolu.

„V hodně případech hraje roli takzvaný zbytkový alkohol. Lidé to prostě neodhadnou a vyjedou dřív než by měli,“ popisuje nadstrážmistr Dudek. Za nejúčinnější způsob vypořádání se se zbytkovým alkoholem považuje především dostatečnou snídani a také to, když člověk vyjede co nejpozději od té doby, kdy naposledy pil. „Není dobré pít po ránu kafe a spánkem se také alkohol neodbourá. Nejdůležitější je asi to jídlo,“ argumentuje nadstrážmistr Jiří Dudek.

Ačkoliv mnohdy běhá z případů, ve kterých hraje hlavní roli alkohol za volantem, mráz po zádech, některé jsou i úsměvné. Jeden takový se stal asi před dvěma měsíci na Lidické třídě. „Přijeli jsme tam a viděli, jak si jeden pán kupuje pivo. Byl z něj cítit alkohol, tak jsme se na něj trochu zaměřili,“ popisuje s úsměvem policista Dudek. Jaké bylo jeho překvapení, když onen muž bez sebemenšího zaváhání nasedl do vozidla a chystal se odjet pryč. „Hned jak vyjel, tak málem zajel do škarpy. Když jsme ho zastavili, tak nadýchal dvě promile. Jako důvod nám uvedl to, že ho manželka poslala pro pivo,“ vypráví Dudek s úsměvem. V Rožnově také odhalili před nedávnem řidičku, která usedla za volant s bezmála čtyřmi promilemi v krvi.

Kromě alkoholu je v poslední době velkým problémem i užívání jiných návykových látek před jízdou. Nejčastěji se jedná o marihuanu a pervitin. Dopouštějí se toho zejména mladí lidé. „Těch případů je poměrně dost. Letos jsme jich měli už asi 23,“ popisuje praporčík Jan Hitzfeld, který je na odhalování zfetovaných řidičů skutečným odborníkem. Z uvedených 23 případů jich osobně odhalil 16. Řidiči – narkomani se podle něj dají odhalit většinou poměrně snadno, už jen kvůli své vizáži. „Je to takový nekonečný příběh, většinou jsou to totiž známé firmy. Ačkoliv máme možnost zabavit jim na místě vozidlo, tak jezdí pořád,“ říká praporčík Hitzfeld.

Před nedávnem se mu podařilo dopadnout 20letého mladíka, který měl zákaz řízení a přesto jej policisté ve vozidle pravidelně stavěli. Nepomohla ani kauce 10 tisíc korun, tak mu vozidlo zabavili a od té doby byl klid. Nakonec se ukázalo, že tento povedený řidič vyráběl ve velkém pervitin.