Výpověď Lucie Vaňkové se neposlouchala lehce. S pláčem v hlase u krajského soudu dnes poprvé popisovala, proč loni v září vyhodila novorozenou holčičku z okna z dražické bytovky, kde porodila. Tvrdí, že v plánu to neměla. Dokonce podle svých slov uvažovala, že až porodí, nechá dítě k adopci. Nakonec se rozhodla pro hrůznější variantu. Své dítě vyhodila z okna. Zda holčička v tu dobu žila, řeknou až v úterý soudní znalci, kteří mají zprávu z patologie.   

„Pro porod v nemocnici jsem ale neudělala nic, protože jsem se bála rodičů. Přetrhla jsem pupečníkovou šňůru a dítě vyhodila,“ přiznává dívka, která své těhotenství tajila. V té době pobývala u rodiny své kamarádky. Nastalé bolesti jim zdůvodňovala zánětem ledvin a menstruací.

Když ale po utajeném porodu na toaletě, a vyhození dítěte z okna, v koupelně omdlela, nabraly události směr, který si nepředstavovala. Přivolaní záchranáři ji odvezli do nemocnice, kde při operaci zjistili, že je po porodu. Pro kriminalisty nebylo těžké mrtvou holčičku najít.

Zvláště závažný zločin vraždy pro obžalovanou není jediným trestným činem, za který stojí před soudem. Na svědomí má ještě pohlavní zneužití tehdy čtrnáctiletého školáka a krádež, spáchanou ve spolupachatelství. S žákem osmé třídy udržovala styk v době, kdy již byla těhotná s jiným mužem. Opatřila mu klíče od bytu svých rodičů a přesvědčila ho, aby jim vzal peníze. Celkem kolem 40 tisíc, které pak společně utratili.

„Spáchala jsem rodičům špatnou věc, chtěla bych jim peníze vrátit,“ lituje dívka, nad jejímž činem by v úterý  měl zaznít rozsudek.
„V tomto případě – vražda dítěte mladšího patnácti let, je trestní sazba skutečně vysoká, v rozmezí od patnácti do dvaceti let,“ vyjádřil se k trestu předseda senátu KS Zdeněk Kučera.

Když dívka s J.Š. loni v lednu otěhotněla, vztah se záhy rozpadl. Vyučená kuchařka v té době neměla práci a ani vyřešené vlastní bydlení. Rodiče ji ze svého bytu odhlásili, takže většinou přebývala u kamarádek. Někdy v Dražicích, jindy v Táboře na Sídlišti nad Lužnicí v rodině, která prošla podobným případem. Matka její kamarádky rovněž před svým manželem tajila těhotenství s jiným mužem. Když doma porodila, dítě pohodila do křoví, kde jej potom našel pes.

Po rozpadu vztahu s otcem dítěte s poznala se čtrnáctiletým chlapcem, s nímž vedla pohlavní život, i když věděla, kolik mu je let. Společně se scházeli v táborském penzionu Milena. Když zrovna pobývala v Dražicích, přišly na ni porodní bolesti. Všem ale tvrdila, že má zánět ledvin, což jí měla sdělit lékařka, u které den před porodem byla. Lékařka však tuto informaci při podání svědectví nepotvrdila.

Dvacetiletá dívka se staví do role nepoučené ženy, která neprošla sexuální výchovou. Na poslání matky se vůbec nepřipravovala, dokonce s gynekologem neprobrala ani variantu přerušení těhoteneství. Celou dobu se domnívala, že se nikdy na nic nepřijde. Když porodila, zdálo se jí dítě mrtvé, proto jej vyhodila z okna. Ke zneužívání školáka odmítla vypovídat.