Vydělávala na stáří. Sháněla lidi pro pečování o seniory za hranicemi, a přitom jí rostl zisk. Policisté ji teď stíhají kvůli padesáti milionům korun.
„Specialisté na vyšetřování hospodářských deliktů doručili v pondělí usnesení o zahájení trestního stíhání asi padesátileté ženě z Českobudějovicka,“ říká jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

„Jako jednatelka obchodní společnosti, podnikající v oblasti zprostředkování ošetřovatelské péče a služeb pro zahraniční pacienty, podala Finančnímu úřadu v Českých Budějovicích v alespoň dvaceti případech daňová přiznání, ve kterých však zatajila tuzemská uskutečněná zdanitelná plnění.“
Daně tak zkrátila ve zdaňovacích obdobích od roku 2004 do roku 2006 o zhruba 15 milionů korun.

„Finančnímu úřadu ale nepřiznala platby inkasované jako zprostředkovatelské poplatky od zahraničních subjektů,“ pokračuje Matzner.
„Kriminalisté teď proto ženu stíhají na svobodě pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a další povinné platby. Za podobné jednání byla žena v minulosti již stíhána. Celková škoda za krácení daně převyšuje částku 50 milionů korun,“ dodává policejní mluvčí Jiří Matzner.

Obchod s bílým masem

Kromě subjektu, jehož představitelka čelí trestnímu stíhání, se na jihu Čech pečovatelskou službou dlouhodobě zabývá řada jiných nestátních sociálních organizací. „Nebrali jsme sice tuto společnost jako konkurenci, ale byla nám divná její činnost a čekali jsme, co se ukáže,“ říká ředitelka jedné z největších neziskových sociálních organizací v Jihočeském kraji, jejíž jméno je Deníku známo a která se pečovatelskou službou také zabývá.
„Připadalo nám to jako obchod s bílým masem a organizace u nás nebudila důvěru.“

Co na to říká zástupkyně organizace, která je obviněna z podvodu? Také její jméno je Deníku známo, ale přes telefonický kontakt se včera nepodařilo získat její vyjádření. Komunikace je prý možná jedině e–mailem.

Rakouské i české nebo slovenské zákony umožňují práci pečovatelek v zahraničí. Někde je o jejich služby nouze. Starých nesoběstačných lidí přibývá, státní sféra nemá prostředky na stoprocentní zajištění dokonalé péče. Ve vlasti mohou pečovatelky pracovat také, ale více peněz za své služby dostanou české a slovenské pečovatelky v zahraničí. Navíc ti, kteří práci zprostředkují, mohou inkasovat další peníze. Když smlouvu po roce obnoví, dostanou jednou tolik.

Obchod se stářím a nemohoucností je uzavřen. Všichni jsou spokojeni, než spadne klec.

Jak se takové firmy prezentují na netu:
Našim cieľom je, aby sa klientky mali možnosť samé rozhodnúť, ktorú ponuku si zvolia a za akých podmienok vycestujú. Keďže spoločnosť má dlhoročnú pôsobnosť v obstarávaní pobytov za účelom starostlivosti o pacientov v domácej liečbe v nemecky hovoriacich krajinách, vie klientkam ponúknuť možnosť širšieho výberu z hostiteľských rodín. Zároveň touto formou ďakujeme všetkým verným klientkam, ktoré nám zachovali dlhoročnú priazeň a ktoré prostredníctvom svojho odborného aj láskavého prístupu k opatrovanej osobe a jej rodinným príslušníkom dopomáhajú spoločnosti ku kladným referenciám, ktoré sú v dnešnej dobe výrazným merítkom dôveryhodnosti. (ukázka z internetové prezentace jedné zprostředkovatelské agentury)

Pavel Kroupa

Radek Gális