Nadcházející prodloužený víkend spojený s Velikonocemi s sebou přinese také zvýšený pohyb motoristů na území celého kraje. To pravidelně způsobuje dopravní komplikace, provázené zvýšeným počtem nehod, mnohdy tragických.

Dopravní policisté proto zvýší počet míst, kde budou během svátků kontrolovat řidiče. Vedle dodržování povolené rychlosti se zaměří i na alkohol. Slibují si méně nehod a srážek způsobených bezohlednými či opilými šoféry.

„V současné době má každý územní odbor naplánováno několik akcí na období od pátku až do úterního rána,“ uvedl ředitel dopravní policie Leoš Tržil.
Mnozí řidiči přitom také podcení výkyvy počasí, které má být podle meteorologů právě přes víkend proměnlivé, provázené deštěm. Problémem mnoha úseků je i špatný stav komunikací po dlouhé a tuhé zimě.

Z hlediska hustoty provozu bude nejkritičtější určitě pátek. Stejně tak budou silnice přeplněné v pondělí odpoledne, kdy se budou motoristé vracet domů. O Velikonocích na silnice vyjíždí obvykle také více motorkářů a cyklistů.
Provoz často komplikují i takzvaní „sváteční řidiči“, kteří v zimě nejezdí a auta nastartují poprvé až s příchodem jara. Mezi ně ale rozhodně nepatří třiačtyřicetiletý Jiří Kouba z Českých Budějovic, který ročně najede okolo třiceti tisíc kilometrů a svátky si neumí bez auta představit.
„O chystaných policejních manévrech vím. Alkohol za volantem mi nehrozí, ale s rychlostí to bude horší. Budu muset jezdit se zrakem upřeným na ručičku tachometru. Otázkou pak je, co je vůbec bezpečnější,“ podotkl Kouba.
Na kterých místech lze čekat kontroly

Přestože se budou policejní hlídky přesouvat a řidiči je mohou čekat na hlavních tazích i na malých obecních silnicích, některá jejich oblíbená místa v kraji jsou pro motoristy notoricky známá.

Například v Táboře musejí být řidiči obezřetní ve městě u bývalých mrazíren – nyní Friall Tábor. Policisté si oblíbili i městské čtvrti na Všechově a v Náchodě.

Mezi nejoblíbenější lokality, které si vybírají českokrumlovští dopravní policisté, patří zřejmě Kaplicko. To totiž protíná mezinárodní tah první třídy E55. Na radar je tady možné natrefit například v Netřebicích, Kaplici Nádraží nebo Skoronicích. Vůz dopravních policistů často křižuje i úsek z Kaplice do Českého Krumlova, kde policisté měří rychlost na rovince pod Věžovatou Plání nebo v Chabičovicích. Na pozoru by se ale měli mít motoristé i přímo v Českém Krumlově, například u výjezdu na České Budějovice či na Chvalšinské silnici, ale také na obchvatu Kájova, kde je rychlost omezena na 70 kilometrů v hodině, či v Srníně na konci obce ve směru na Zlatou Korunu.

Na Jindřichohradecku bývají muži zákona nejčastěji vidět například v Lásenici, v lesním úseku mezi Stráží nad Nežárkou a Mlákou, dále před Majdalenou ve směru od Třeboně, ale třeba také přímo v Jindřichově Hradci na okruhu u „startovací věže“.
Na vysokou rychlost by mohli řidiči doplatit na hlavním tahu z Českých Budějovic směrem na Tábor. V úseku mezi krajským městem a Veselím nad Lužnicí široká silnice leckoho svádí přidat plyn. Vědí to i policejní hlídky, které často na hazardéry číhají na odpočívadle pod železničním mostem nedaleko Ševětína.

Podobnému riziku se vystavují příliš rychlí řidiči jedoucí z Budějovic do Trhových Svinů, v úseku mezi Novou Vsí a Strážkovicemi je ideální prostor pro vybalení radaru. Dalším zrádným místem by mohla být výpadovka na Lišov. Oblíbené stanoviště policejních hlídek je na parkovišti za odbočkou na Rudolfov. Dodržování předpisů v obcích hlídky často kontrolují v Češnovicích, Dasném anebo v Údolí u Nových Hradů.

Na Písecku často stávají policisté na silnici z Milevska pod serpentinou těsně před vjezdem do Písku. Rychlost měřívají i na průtahu městem u čerpací stanice Shell a kvůli částečné uzavírce mostu v Protivíně by si měli dát řidiči pozor i v této oblasti.