Je to úspěch, hodnotí nepravomocný rozsudek soudu obhájce Martina Harta, Jan Procházka. Jeho klient mohl dopadnout hůř, podobně jako Stanislav Snášel. Místo vězení dostal zatím podmínku. Že se nestaral o svěřený majetek.

„Oproti původní obžalobě, v níž byl podvod a zpronevěra ve čtvrtém odstavci tresntního zákoníku, považuji i tento výsledek za úspěch," vysvětlil Jan Procházka. Na místě se neodvolali, rozhodnutí si nechávají až po doručení rozsudku.

Soudce Martin Prokop Martina Harta i Karla Berku v souvislosti s jejich rolí předsedy a člena představenstva ve Snášelově firmě pro Senior resort uznal vinnými za špatné nakládání se svěřeným majetkem. Karlovi Berkovi se novým trestem prodlužuje vězení z 63 měsíců na 78 měsíců. Martin Hart si ze soudní síně odnesl 32 měsíců odnětí svobody, výkon ale soudce odložil na čtyři roky a 10 měsíců. K tomu oběma zakázal činnosti ve statutárních orgánech na 10 a 6 let.

„Porušili správu cizího majetku, nejednali s péčí dobrého hospodáře, protože funkce plnili jen formálně, čímž Stanislavu Snášelovi umožnili, aby složené kauce od lidí vybral," zdůvodňoval soudce jejich míru viny na tom, Stanislav Snášel peníze zpronevěřil. 

Případ domu seniorů má pro trojici aktérů dvě roviny: výhružné dopisy adresované obyvatelům domu, a zpronevěru jejich kaucí. Okresní soud ze zpronevěry odsoudil jen Snášela a z písemného vyhrožování seniorům hned všechny tři nepravomocně osvobodil. Martin Hart si tedy přes rok užíval pocitu, že nic nespáchal. Jenže následné odvolací soudy souhlasily jen s výrokem o „nezávadnosti" dopisů, ale řekly, že Karel Berka i Martin Hart na zneužití složených milionů formou kaucí nesou také odpovědnost. Martin Hart byl předsedou představenstva společnosti, Karel Berka jeho řadovým členem. Poškozených bylo 147 nájemců bytů a zmizelo 3,6 milionu.

 A tak se všichni tři letos v únoru museli do soudní síně vrátit. Fyzicky přišel jen Martin Hart, neboť jeho dva kolegové jsou ve vězení, kde si odpykávají tresty za trestnou činnost při úvěrování stavby domu v táborské Nerudově ulici. Výpovědi Harta i Berky byly vždy velmi stručné. Na otázky většinou odpovídali „nevím". Protože se dle svých slov do vrcholného managementu společnosti Senior Resort, která provozovala domov, nechali dosadit jen na přání svého kamaráda Stanislava Snášela. Nikoho jiného už do představenstva neměl, tak si vzpomněl na Karla Berku, jehož znal přes dvacet let, a na Martina Harta, s nímž se znal zhruba dvanáct let. Sám si nechal funkci předsedy dozorčí rady. Přesto to byl on, kdo firmu ovládal.

Berka s Hartem se o její chod nezajímali, Martin Hart neměl ani výplatu, přesto oba podepsali několik dokumentů a smluv, jejichž znění si pořádně ani nepřečetli.
To byla jejich velká chyba. Jak uvedl soudce, měli prostředky k tomu, aby zjistili, že se se Snášelem řítí do průšvihu.

Ještě si přečtěte

Padly tresty: 

V kauze Snášel: