VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezkoumat postavení křesťanů v Afghánistánu prý byla chyba

České Budějovice – Nejvyšší soud ČR (NS) zrušil lednový rozsudek Krajského soudu v Č. Budějovicích a prosincové rozhodnutí jihočeské cizinecké policie.

12.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Michal Burda

Policie zajistila N. D., který vycestoval 11. června 2015 z Iránu se zamýšleným cílem v Německu, kde plánoval požádat o azyl. Za pomoci převaděčů překročil hranice Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska a ČR, kde byl 6. srpna nalezen s dalšími státními příslušníky Afghánistánu při kontrole policie v nákladním prostoru malého nákladního vozidla směřujícího do Německa.

Den poté s ním bylo zahájeno řízení o správním vyhoštění, neboť pobýval na území ČR bez platného oprávnění k pobytu. Vzhledem k tomu, že hrozí reálné nebezpečí, že se bude v ČR i nadále neoprávněně zdržovat, byl zajištěn na 60 dnů s přihlédnutím k předpokládané složitosti přípravy výkonu rozhodnutí o správním vyhoštění.

Loni 3. října a 1. prosince policie prodloužila dobu trvání jeho zajištění vždy o 60 dnů. V odůvodnění uvedla, že se zatím nepodařilo vyhoštění realizovat - jeho totožnost se dosud nepodařilo ověřit, tudíž mu nemohl být vystaven cestovní doklad potřebný k cestě do země původu. Policie obdržela od Ředitelství služby cizinecké policie informaci, že pořád probíhají konzultační pohovory žalobce s konzulem jeho domovského státu. V okamžiku, kdy bude vyhoštění realizováno, žalobce bude ze zajištění propuštěn. Kvůli nebezpečí, že N. D. by mohl mařit nebo ztěžovat výkon rozhodnutí o vyhoštění, rozhodla policie o prodloužení doby trvání jeho zajištění.

Proti rozhodnutí podal uprchlík žalobu. Poukázal na informaci Kanceláře Veřejného ochránce práv, že v roce 2015 bylo ke 20. říjnu realizováno 75 správních vyhoštění, přičemž žádné z nich nebylo do Afghánistánu. Vyhoštění žalobce proto není reálně možné, a jeho zajištění tudíž neplní svůj zákonný účel.

Ohrožen pro svou víru?

Skutkový stav jeho věci nebyl podle něho dostatečně zjištěn. Policie se řádně nezabývala možností existence vážné újmy v případě jeho návratu do Afghánistánu, přestože uvedl, že zemi původu opustil z důvodu strachu o svůj život. Je konvertita ke křesťanství, za což mu v Afghánistánu hrozí pronásledování, mučení a nelidské zacházení, neboť konverze ke křesťanskému vyznání je tam stíhána a ukládá se za ni trest smrti. Odkázal v tom směru na víceré zprávy, např. Ministerstva zahraničních věcí USA, UNICEF či některých zahraničních deníků. Navrácení žalobce do země původu by proto bylo v rozporu s Úmluvami o lidských právech. Poukazuje na skutečnost, že v zemi simultánně probíhá několik konfliktů. Důvody, pro které žalobce uprchl, se přitom policie ve svém rozhodnutí téměř nezabývala a omezila se pouze na konstatování, že vycházela ze závazného stanoviska ministerstva vnitra. To ale nereaguje na konkrétní a individuální důvody nemožnosti vycestování.

Krajský soud 12. ledna 2016 žalobu jako nedůvodnou zamítl. Povinnost správního orgánu zabývat se potencialitou realizace správního vyhoštění cizince nastává pouze tehdy, pokud jsou tomuto orgánu v době rozhodování známy skutečnosti, které by mohly nasvědčovat tomu, že vyhoštění nebude možné. V nyní projednávané věci je zřejmé, že policii v průběhu řízení o vyhoštění nebyla žádná taková skutečnost známa.

Nutnost prodloužení doby trvání zajištění žalobce dovodila ze stále probíhajícího řízení o vydání cestovního dokladu. Dle názoru soudu součinnost se zeměmi třetího světa, mezi něž patří i Afghánistán, není pružná a rychlá. Skutečnost, že pro žalobce bylo potřeba obstarat příslušné doklady pro jeho vycestování, nicméně nevede automaticky k závěru, že realizace jeho správního vyhoštění nebude možná. Nevyvstala ani žádná jiná okolnost, která by policii měla vést k závěru o nepravděpodobnosti realizace správního vyhoštění.

K námitce nedostatečně zjištěného skutkového stavu krajský soud uvedl, že z přezkoumávaného rozhodnutí je zřejmé, že policie vycházela mimo jiné ze závazného stanoviska ministerstva vnitra, dle něhož žalobci v případě návratu do Afghánistánu nehrozí uložení či výkon trestu smrti, ani mučení, nelidské nebo ponižující zacházení či trest. Žalobce opak nijak neprokázal, pouze stručně sdělil, že mu hrozí smrt z důvodu změny náboženského vyznání. V průběhu své cesty navíc v žádném státě nepožádal o udělení mezinárodní ochrany; tvrzení o nebezpečí vážné újmy se tak jeví jako účelové. Závěry vyjádřené v závazném stanovisku rozporoval až v podané žalobě, ačkoliv tak měl možnost učinit prostřednictvím odvolání proti rozhodnutí žalované o správním vyhoštění.

Zrušeno

Proti rozhodnutí podal N. D. kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) a ten ji shledal důvodnou.

Stěžovateli přisvědčil v tom, že rozhodnutí policie je nepřezkoumatelné z důvodu, že se v něm nikterak nevypořádala s tvrzením stěžovatele týkajícím se jeho konverze ke křesťanství. Ministerstvo vnitra se ve svém stanovisku vůbec nezabývalo otázkou postavení křesťanů v Afghánistánu a s tím související otázkou, zda by stěžovateli v důsledku tvrzené konverze k tomuto náboženství mohlo v případě navrácení do země původu hrozit nebezpečí vážné újmy. Špatné zacházení s křesťany a zejména s osobami, které změnily své náboženství z islámu na křesťanství, v Afghánistánu je přitom dle názoru NSS poměrně známou skutečností. Aprobovala-li policie obsah závazného stanoviska Ministerstva vnitra v uvedené podobě do svého rozhodnutí, aniž by si sama učinila předběžný úsudek o tom, zda je realizace správního vyhoštění stěžovatele v návaznosti na jeho tvrzené náboženství alespoň potenciálně možná, nezabývala se dostatečně otázkou, zda stěžovateli v zemi původu může hrozit nebezpečí vážné újmy spočívající v mučení nebo nelidském či ponižujícím zacházení nebo trestání. Proto NSS považuje napadané rozhodnutí policie za nepřezkoumatelné. Nezohlednil-li tuto skutečnost ve svém rozhodování krajský soud, zatížil rovněž své rozhodnutí vadou nepřezkoumatelnosti.

Obě rozhodnutí proto NSS zrušil, což podle judikatury znamená, jako by vůbec nebylo vydáno. V té souvislosti konstatoval, že stěžovatel byl (ostatně) 1. února 2016 ze zařízení pro zajištění cizinců propuštěn. (4 Azs 18/2016)

Autor: Vladimír Majer

12.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník/ice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Miloslav janda - okay, Volgogradská, č.p. 2972, 390 05 Tábor 5. Informace: Miloslav Janda, +420 724 661 319.

2763 - Technici agronomové agronom/ka. Požadované25 000 Kč

Technici agronomové agronom/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Farma Josef Dvořák se sídlem v Jeníčkové Lhotě přijme na HPP Agronomku/ Agronoma. Vhodné pro absolventy, praxe není podmínkou, ale je vítaná., Požadujeme samostatnost, časovou flexibilitu, zodpovědnost, ŘP sk. B., Služební automobil, mobilní telefon, stravování zajištěno.. Pracoviště: Josef dvořák, 391 37 Chotoviny. Informace: Michaela Svobodová, +420 602 422 165.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce14 900 Kč

Prodavači v prodejnách prodejce, fotolaborant. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: vhodné i pro absolventa, pož.: svědomitost, pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, organizační schopnosti,, nástup možný ihned - na dobu určitou s možností prodloužení, práce v So 1x za dva týdny od 8:00 - 12:00 hod., kontakt e-mailem !!. Pracoviště: Václav mládek - provozovna fotofast, 9. května, č.p. 1987, 390 02 Tábor 2. Informace: Václav Mládek, .

Výroba - Výroba Montážní dělník24 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů montážní dělník výrobků z kovů (výroba a montáž zastřešení bazénů). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: . Pracoviště: Alupol s.r.o., Chýnovská, č.p. 535, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Pavel Fráňa, +420 775 192 563.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Český dům se otevřel sportovcům i veřejnosti.
26

Česko má další zlato. Vysloužil si ho v Koreji olympijský dům

Ve středu na zamrzlém Lipně u Přední Výtoně filmaři v čele s režisérem Václavem Marhoulem pokračovali v natáčení filmu Nabarvené ptáče. Hlavní roli hraje desetiletý Krumlovák Petr Kotlár. U natáčení asistovali i frymburští dobrovolní hasiči a vodní záchra
50

OBRAZEM: V přední Výtoni na ledě pokračovalo natáčení Nabarveného ptáčete

Kuželkáři Lokomotivy zdolali Karlovy Vary a vedou druhou ligu už o tři body

Tábor – Táborští kuželkáři pokračují ve skvělém tažení letošními druholigovými boji. Naposledy vybojovali vítězství ve vyrovnaném domácím střetnutí s karlovarským Slovanem a zvýšili svůj náskok v čele tabulky na tři body, protože jejich nejbližší pronásledovatel ze Kdyně prohrál v České Lípě. Stejný protivník nyní vyzve právě táborského lídra.

Jak jsme žili v Československu. V pátek představíme historii obce Borotín

Borotín - V pátek 23. února pokračuje v tištěném Táborském deníku nový seriál Jak jsme žili v Československu. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů či zájmových sdružení. Tentokrát se zaměříme na historii obce Borotín.

Festival vína odstartuje velký košt moravských a zahraničních vín

Tábor - Jubilejní 10. ročník Táborského festivalu vína a gastronomie odstartuje v sobotu Velký košt vín z Moravy a zahraničí.

Jelen v návštěvnickém centru na Šumavě zranil turistu. Bude zastřelen

Šumava – Jelenárium v návštěvnickém centru šumavského národního parku na Kvildě je uzavřeno. Důvodem je incident, při němž tam jelen napadl a zranil jednoho z návštěvníků. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT