VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezkoumat postavení křesťanů v Afghánistánu prý byla chyba

České Budějovice – Nejvyšší soud ČR (NS) zrušil lednový rozsudek Krajského soudu v Č. Budějovicích a prosincové rozhodnutí jihočeské cizinecké policie.

12.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Michal Burda

Policie zajistila N. D., který vycestoval 11. června 2015 z Iránu se zamýšleným cílem v Německu, kde plánoval požádat o azyl. Za pomoci převaděčů překročil hranice Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska a ČR, kde byl 6. srpna nalezen s dalšími státními příslušníky Afghánistánu při kontrole policie v nákladním prostoru malého nákladního vozidla směřujícího do Německa.

Den poté s ním bylo zahájeno řízení o správním vyhoštění, neboť pobýval na území ČR bez platného oprávnění k pobytu. Vzhledem k tomu, že hrozí reálné nebezpečí, že se bude v ČR i nadále neoprávněně zdržovat, byl zajištěn na 60 dnů s přihlédnutím k předpokládané složitosti přípravy výkonu rozhodnutí o správním vyhoštění.

Loni 3. října a 1. prosince policie prodloužila dobu trvání jeho zajištění vždy o 60 dnů. V odůvodnění uvedla, že se zatím nepodařilo vyhoštění realizovat - jeho totožnost se dosud nepodařilo ověřit, tudíž mu nemohl být vystaven cestovní doklad potřebný k cestě do země původu. Policie obdržela od Ředitelství služby cizinecké policie informaci, že pořád probíhají konzultační pohovory žalobce s konzulem jeho domovského státu. V okamžiku, kdy bude vyhoštění realizováno, žalobce bude ze zajištění propuštěn. Kvůli nebezpečí, že N. D. by mohl mařit nebo ztěžovat výkon rozhodnutí o vyhoštění, rozhodla policie o prodloužení doby trvání jeho zajištění.

Proti rozhodnutí podal uprchlík žalobu. Poukázal na informaci Kanceláře Veřejného ochránce práv, že v roce 2015 bylo ke 20. říjnu realizováno 75 správních vyhoštění, přičemž žádné z nich nebylo do Afghánistánu. Vyhoštění žalobce proto není reálně možné, a jeho zajištění tudíž neplní svůj zákonný účel.

Ohrožen pro svou víru?

Skutkový stav jeho věci nebyl podle něho dostatečně zjištěn. Policie se řádně nezabývala možností existence vážné újmy v případě jeho návratu do Afghánistánu, přestože uvedl, že zemi původu opustil z důvodu strachu o svůj život. Je konvertita ke křesťanství, za což mu v Afghánistánu hrozí pronásledování, mučení a nelidské zacházení, neboť konverze ke křesťanskému vyznání je tam stíhána a ukládá se za ni trest smrti. Odkázal v tom směru na víceré zprávy, např. Ministerstva zahraničních věcí USA, UNICEF či některých zahraničních deníků. Navrácení žalobce do země původu by proto bylo v rozporu s Úmluvami o lidských právech. Poukazuje na skutečnost, že v zemi simultánně probíhá několik konfliktů. Důvody, pro které žalobce uprchl, se přitom policie ve svém rozhodnutí téměř nezabývala a omezila se pouze na konstatování, že vycházela ze závazného stanoviska ministerstva vnitra. To ale nereaguje na konkrétní a individuální důvody nemožnosti vycestování.

Krajský soud 12. ledna 2016 žalobu jako nedůvodnou zamítl. Povinnost správního orgánu zabývat se potencialitou realizace správního vyhoštění cizince nastává pouze tehdy, pokud jsou tomuto orgánu v době rozhodování známy skutečnosti, které by mohly nasvědčovat tomu, že vyhoštění nebude možné. V nyní projednávané věci je zřejmé, že policii v průběhu řízení o vyhoštění nebyla žádná taková skutečnost známa.

Nutnost prodloužení doby trvání zajištění žalobce dovodila ze stále probíhajícího řízení o vydání cestovního dokladu. Dle názoru soudu součinnost se zeměmi třetího světa, mezi něž patří i Afghánistán, není pružná a rychlá. Skutečnost, že pro žalobce bylo potřeba obstarat příslušné doklady pro jeho vycestování, nicméně nevede automaticky k závěru, že realizace jeho správního vyhoštění nebude možná. Nevyvstala ani žádná jiná okolnost, která by policii měla vést k závěru o nepravděpodobnosti realizace správního vyhoštění.

K námitce nedostatečně zjištěného skutkového stavu krajský soud uvedl, že z přezkoumávaného rozhodnutí je zřejmé, že policie vycházela mimo jiné ze závazného stanoviska ministerstva vnitra, dle něhož žalobci v případě návratu do Afghánistánu nehrozí uložení či výkon trestu smrti, ani mučení, nelidské nebo ponižující zacházení či trest. Žalobce opak nijak neprokázal, pouze stručně sdělil, že mu hrozí smrt z důvodu změny náboženského vyznání. V průběhu své cesty navíc v žádném státě nepožádal o udělení mezinárodní ochrany; tvrzení o nebezpečí vážné újmy se tak jeví jako účelové. Závěry vyjádřené v závazném stanovisku rozporoval až v podané žalobě, ačkoliv tak měl možnost učinit prostřednictvím odvolání proti rozhodnutí žalované o správním vyhoštění.

Zrušeno

Proti rozhodnutí podal N. D. kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) a ten ji shledal důvodnou.

Stěžovateli přisvědčil v tom, že rozhodnutí policie je nepřezkoumatelné z důvodu, že se v něm nikterak nevypořádala s tvrzením stěžovatele týkajícím se jeho konverze ke křesťanství. Ministerstvo vnitra se ve svém stanovisku vůbec nezabývalo otázkou postavení křesťanů v Afghánistánu a s tím související otázkou, zda by stěžovateli v důsledku tvrzené konverze k tomuto náboženství mohlo v případě navrácení do země původu hrozit nebezpečí vážné újmy. Špatné zacházení s křesťany a zejména s osobami, které změnily své náboženství z islámu na křesťanství, v Afghánistánu je přitom dle názoru NSS poměrně známou skutečností. Aprobovala-li policie obsah závazného stanoviska Ministerstva vnitra v uvedené podobě do svého rozhodnutí, aniž by si sama učinila předběžný úsudek o tom, zda je realizace správního vyhoštění stěžovatele v návaznosti na jeho tvrzené náboženství alespoň potenciálně možná, nezabývala se dostatečně otázkou, zda stěžovateli v zemi původu může hrozit nebezpečí vážné újmy spočívající v mučení nebo nelidském či ponižujícím zacházení nebo trestání. Proto NSS považuje napadané rozhodnutí policie za nepřezkoumatelné. Nezohlednil-li tuto skutečnost ve svém rozhodování krajský soud, zatížil rovněž své rozhodnutí vadou nepřezkoumatelnosti.

Obě rozhodnutí proto NSS zrušil, což podle judikatury znamená, jako by vůbec nebylo vydáno. V té souvislosti konstatoval, že stěžovatel byl (ostatně) 1. února 2016 ze zařízení pro zajištění cizinců propuštěn. (4 Azs 18/2016)

Autor: Vladimír Majer

12.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Zajišťovat činnosti spojené s optimalizací skladovacích procesů a expedicí výrobků, Přijímání zboží, kontrola dodacích listů a dalších dokumentů doprovázejících zboží, Ukládání, kontrola a skladování zboží, Balení, paletizace a příprava zboží pro expedici , Odbavování, kusových a vozových zásilek, Manipulační práce, Zaskladňování výroby , Vedení příslušné evidence a dokumentace skladu zpracovává výrobní dokumentaci, Požadavky:, Středoškolské vzdělání, dobrá znalost MS Office (Excel, Word, Outlook, Explorer);, znalost NJ nebo AJ výhodou, praxe s řízením VZV , Poskytujeme:, zajímavé platové ohodnocení , zázemí stabilní rodinné zahraniční firmy., 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, výhodná nabídka volaní v rámci firemního tarifu, výhodné ceny elektrické energie a zemního plynu, společenské akce - rodinný den, vánoční večírek, firemní chata v Orlických horách, motivující prostředí s vysokou pracovní samostatností a zodpovědností. Pracoviště: Aco industries tábor s.r.o., Průmyslová, č.p. 1158, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Gabriela Procházková, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 25 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik s praxí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: oprava osobních vozidel, provádění demontáží, používání a obsluha diagnostických zařízení pro kontrolu technického stavu vozidel, zodpovědnost za vlastní výsledky., Požadujeme: schopnost samostatně pracovat, odpovědnost a pečlivost, kvalitu odvedené práce, týmovou spolupráci, ŘP.sk. B, výpis z RT., Pracovní doba: Po-Pá 8:00-17:00 hodin. Pracoviště: Andy-auta s.r.o., Vožická, č.p. 2504, 390 02 Tábor 2. Informace: Zuzana Jirousková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 120 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič sk. B - rozvoz mraženého zboží. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP sk. B, stravné, Kontakt: emailem, telefonicky.. Pracoviště: Cornet cz s.r.o. provozovna, Chýnovská, č.p. 535, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: David Vobořil, +420 737 221 455.

Administrativa - Administrativa Recepční 14 000 Kč

Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních) recepční + číšník/servírka v kavárně. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Základní znalost práce s PC, znalost anglického jazyka nebo německého jazyka, směny dle dohody, možnost HPP popř. brigády. Pracoviště: Cst s.r.o., hotel slávia, Husovo nám., č.p. 591, 390 02 Tábor 2. Informace: Jana Holakovská, +420 723 512 022.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

13. ročník soutěže Smrhovská brázda.
28

Koně i vozkové se smažili v brázdě pod smrhovským nebem

Rekonstrukce Budějovické ulice komplikuje průjezd Táborem už déle než měsíc.

Dopravu v Táboře čeká odlehčení

Kam můžete odnést kabelky

Tábor: redakce Táborského deníku, tř. 9. května 620.

Písecké ulice ožívají barevným folklorem

Písek - Program XXIV. Mezinárodního folklorního festivalu v Písku je v plném proudu už od 16. srpna.

Autobusy od bazénu zmizí

Tábor – Parkoviště u plaveckého stadionu v Táboře se brzy dočká avizované proměny, která si vyžádá investici zhruba 5 miliónů korun. Na jeho ploše se poměrně výrazně zvýší počet míst pro osobní automobily.

Turisté se loučí s Pochodem krajem pětilisté růže

Český Krumlov - Pochod krajem pětilisté růže v sobotu 18.8.2018 v Českém Krumlově končí. Další ročníky už nebudou. Turisté sepíšou jeho padesátiletou historii.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT