VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezkoumat postavení křesťanů v Afghánistánu prý byla chyba

České Budějovice – Nejvyšší soud ČR (NS) zrušil lednový rozsudek Krajského soudu v Č. Budějovicích a prosincové rozhodnutí jihočeské cizinecké policie.

12.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Michal Burda

Policie zajistila N. D., který vycestoval 11. června 2015 z Iránu se zamýšleným cílem v Německu, kde plánoval požádat o azyl. Za pomoci převaděčů překročil hranice Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska a ČR, kde byl 6. srpna nalezen s dalšími státními příslušníky Afghánistánu při kontrole policie v nákladním prostoru malého nákladního vozidla směřujícího do Německa.

Den poté s ním bylo zahájeno řízení o správním vyhoštění, neboť pobýval na území ČR bez platného oprávnění k pobytu. Vzhledem k tomu, že hrozí reálné nebezpečí, že se bude v ČR i nadále neoprávněně zdržovat, byl zajištěn na 60 dnů s přihlédnutím k předpokládané složitosti přípravy výkonu rozhodnutí o správním vyhoštění.

Loni 3. října a 1. prosince policie prodloužila dobu trvání jeho zajištění vždy o 60 dnů. V odůvodnění uvedla, že se zatím nepodařilo vyhoštění realizovat - jeho totožnost se dosud nepodařilo ověřit, tudíž mu nemohl být vystaven cestovní doklad potřebný k cestě do země původu. Policie obdržela od Ředitelství služby cizinecké policie informaci, že pořád probíhají konzultační pohovory žalobce s konzulem jeho domovského státu. V okamžiku, kdy bude vyhoštění realizováno, žalobce bude ze zajištění propuštěn. Kvůli nebezpečí, že N. D. by mohl mařit nebo ztěžovat výkon rozhodnutí o vyhoštění, rozhodla policie o prodloužení doby trvání jeho zajištění.

Proti rozhodnutí podal uprchlík žalobu. Poukázal na informaci Kanceláře Veřejného ochránce práv, že v roce 2015 bylo ke 20. říjnu realizováno 75 správních vyhoštění, přičemž žádné z nich nebylo do Afghánistánu. Vyhoštění žalobce proto není reálně možné, a jeho zajištění tudíž neplní svůj zákonný účel.

Ohrožen pro svou víru?

Skutkový stav jeho věci nebyl podle něho dostatečně zjištěn. Policie se řádně nezabývala možností existence vážné újmy v případě jeho návratu do Afghánistánu, přestože uvedl, že zemi původu opustil z důvodu strachu o svůj život. Je konvertita ke křesťanství, za což mu v Afghánistánu hrozí pronásledování, mučení a nelidské zacházení, neboť konverze ke křesťanskému vyznání je tam stíhána a ukládá se za ni trest smrti. Odkázal v tom směru na víceré zprávy, např. Ministerstva zahraničních věcí USA, UNICEF či některých zahraničních deníků. Navrácení žalobce do země původu by proto bylo v rozporu s Úmluvami o lidských právech. Poukazuje na skutečnost, že v zemi simultánně probíhá několik konfliktů. Důvody, pro které žalobce uprchl, se přitom policie ve svém rozhodnutí téměř nezabývala a omezila se pouze na konstatování, že vycházela ze závazného stanoviska ministerstva vnitra. To ale nereaguje na konkrétní a individuální důvody nemožnosti vycestování.

Krajský soud 12. ledna 2016 žalobu jako nedůvodnou zamítl. Povinnost správního orgánu zabývat se potencialitou realizace správního vyhoštění cizince nastává pouze tehdy, pokud jsou tomuto orgánu v době rozhodování známy skutečnosti, které by mohly nasvědčovat tomu, že vyhoštění nebude možné. V nyní projednávané věci je zřejmé, že policii v průběhu řízení o vyhoštění nebyla žádná taková skutečnost známa.

Nutnost prodloužení doby trvání zajištění žalobce dovodila ze stále probíhajícího řízení o vydání cestovního dokladu. Dle názoru soudu součinnost se zeměmi třetího světa, mezi něž patří i Afghánistán, není pružná a rychlá. Skutečnost, že pro žalobce bylo potřeba obstarat příslušné doklady pro jeho vycestování, nicméně nevede automaticky k závěru, že realizace jeho správního vyhoštění nebude možná. Nevyvstala ani žádná jiná okolnost, která by policii měla vést k závěru o nepravděpodobnosti realizace správního vyhoštění.

K námitce nedostatečně zjištěného skutkového stavu krajský soud uvedl, že z přezkoumávaného rozhodnutí je zřejmé, že policie vycházela mimo jiné ze závazného stanoviska ministerstva vnitra, dle něhož žalobci v případě návratu do Afghánistánu nehrozí uložení či výkon trestu smrti, ani mučení, nelidské nebo ponižující zacházení či trest. Žalobce opak nijak neprokázal, pouze stručně sdělil, že mu hrozí smrt z důvodu změny náboženského vyznání. V průběhu své cesty navíc v žádném státě nepožádal o udělení mezinárodní ochrany; tvrzení o nebezpečí vážné újmy se tak jeví jako účelové. Závěry vyjádřené v závazném stanovisku rozporoval až v podané žalobě, ačkoliv tak měl možnost učinit prostřednictvím odvolání proti rozhodnutí žalované o správním vyhoštění.

Zrušeno

Proti rozhodnutí podal N. D. kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) a ten ji shledal důvodnou.

Stěžovateli přisvědčil v tom, že rozhodnutí policie je nepřezkoumatelné z důvodu, že se v něm nikterak nevypořádala s tvrzením stěžovatele týkajícím se jeho konverze ke křesťanství. Ministerstvo vnitra se ve svém stanovisku vůbec nezabývalo otázkou postavení křesťanů v Afghánistánu a s tím související otázkou, zda by stěžovateli v důsledku tvrzené konverze k tomuto náboženství mohlo v případě navrácení do země původu hrozit nebezpečí vážné újmy. Špatné zacházení s křesťany a zejména s osobami, které změnily své náboženství z islámu na křesťanství, v Afghánistánu je přitom dle názoru NSS poměrně známou skutečností. Aprobovala-li policie obsah závazného stanoviska Ministerstva vnitra v uvedené podobě do svého rozhodnutí, aniž by si sama učinila předběžný úsudek o tom, zda je realizace správního vyhoštění stěžovatele v návaznosti na jeho tvrzené náboženství alespoň potenciálně možná, nezabývala se dostatečně otázkou, zda stěžovateli v zemi původu může hrozit nebezpečí vážné újmy spočívající v mučení nebo nelidském či ponižujícím zacházení nebo trestání. Proto NSS považuje napadané rozhodnutí policie za nepřezkoumatelné. Nezohlednil-li tuto skutečnost ve svém rozhodování krajský soud, zatížil rovněž své rozhodnutí vadou nepřezkoumatelnosti.

Obě rozhodnutí proto NSS zrušil, což podle judikatury znamená, jako by vůbec nebylo vydáno. V té souvislosti konstatoval, že stěžovatel byl (ostatně) 1. února 2016 ze zařízení pro zajištění cizinců propuštěn. (4 Azs 18/2016)

Autor: Vladimír Majer

12.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní 27 500 Kč

Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní sestra. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: trestní bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům, praxe ve vedoucí pozici výhodou, manažerské a komunikační schopnosti, flexibilita, orientace v sociální oblasti, znalost zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, znalost výkaznictví pro zdravotní pojišťovny výhodou, řidičský průkaz sk. B., Nabízíme: odpovídající platové zařazení, příjemné pracovní prostředí., K přihlášce je nutno přiložit: profesní životopis s přehledem dosavadní praxe a motivační dopis, kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, výpis z Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, prohlášení o souhlasu se zpracováním osobních údajů po dobu trvání výběrového řízení., Vaše přihlášky očekáváme pouze v písemné podobě nejpozději 8. června 2018 na adrese G-centrum Tábor, Kpt. Jaroše 2958, Tábor 390 03. Obálku označte nápisem: "NEOTEVÍRAT - VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ", služební mobil, příspěvek na stravování, stravování v místě výkonu práce, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: G-centrum tábor, Kpt. Jaroše, č.p. 2958, 390 03 Tábor 3. Informace: Božena Šimáková, +420 381 478 209.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 5 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních pokojská. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 5000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování, mzda dle odpracovaných hodin. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků operátor v potravinářské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: práce ve výrobě krmiv pro psy a kočky (Partner in Pet Food CZ s.r.o.) manipilace se surovinou, s paletovým vozíkem, případně VZV, obsluha strojů a zařízení, 12ti hodinové pracovní směny: 2x ranní, 2x noční, 4 dny volno), zdarma doprava do zaměstnání, ubytování, bonusy, zálohy, kontakt osobně: OC Slunce, Purkyňova 2961, Tábor, e-mail nebo tel.. Pracoviště: R a g agency s.r.o., prac. veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Robert Čupela, +420 605 070 935.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 17 000 Kč

Pěstitelé zemědělských plodin Sběrač/sběračka hub. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Měsíční zaškolení v hodinové mzdě. Úkolová mzda dle výkonu 17000,- až 24000,- Kč. Měsíční bonusový kupón v hodnotě 1000,- Kč. Náborový příplatek 15000,-Kč. Zájemci se mohou hlásit na tel. 778 727 709 a domluvit si osobní schůzku. Požadujeme pečlivost, spolehlivost, pracovitost, nástup možný ihned. Výhody: příspěvek na stravné. Práce v SO a V NE ob víkend. Pracoviště: České houby a.s., Nová, č.p. 538, 392 01 Soběslav. Informace: Helena Staňková, +420 778 727 709.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biologické centrum představilo veřejnosti svou práci.
36

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Děti vyráběly hmyzí hotely

Dynamo hostilo v sobotu Třinec.
10

Chtěli tři body, mají jen jeden

OBRAZEM: Stovka morčat se v sobotu usadila v restauraci Hilton

Sezimovo Ústí - Už počtvrté pořádaly Andrea Blažková a Eva Švecová chovatelskou výstavu morčat v areálu restaurace Hilton.

46. ročník Rallye Český Krumlov ovládl suverénně největší favorit Jan Kopecký

Český Krumlov – Jan Kopecký se stal vítězem již 46. ročníku Rallye Český Krumlov. Na jihu Čech zvítězil už popáté a upevnil si tak svou pozici na čele mezinárodního mistrovství republiky.

OBRAZEM: Sobota v Purkarci patřila vorařům

Purkarec - Ukázky práce vorařů, prohlídka muzea nebo dětská tvořivá dílna.

Na jihu Čech bude od září waldorfské lyceum

Písek, Č. Budějovice - Jako první v tehdejším Československu zahájila výuku s prvky waldorfské pedagogiky v roce 1990 Základní škola Svobodná, jejímž zřizovatelem je město Písek. Krátce na to se otevřela jako osmá v republice Základní škola waldorfská v Českých Budějovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT