VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nekonečný příběh vykradače telefonních automatů

České Budějovice - Pan Vladimír Š. (48) z Trutnova se specializoval na vykrádání telefonních automatů – a na stížnosti.

1.9.2008
SDÍLEJ:

KrimiFoto: Deník

Naši čtenáři vědí, že si to vyzkoušel už v roce 1999 v Trutnově a soud mu uložil podmínku. V roce 2001 dostal sedmnáct měsíců. Po pěti měsících pak rozjel velkou jihočeskou sérii. Při ní způsobil škodu za sto tisíc.
Za tento skutek a za obdobné trestné činy, za něž byl předtím odsouzen v Hradci Krá〜lové, mu Okresní soud v Č. Budějovicích v roce 2005 uložil trest odnětí svobody na 40 měsíců. Krajský soud výši sankce ponechal.
Pan Š. v dovolání k Nejvyššímu soudu (NS) uvedl, že měl mít od začátku obhájce, že trpí neurastenií, doznal se prý pod nátlakem a bez obhájce že nebyl schopen namítat nezákonnost získávání důkazů.


Opakování
NS věc okresnímu soudu vrátil. Ten v jiném senátě a už za přítomnosti ustanovené obhájkyně v červnu 2006 stíhání pana Š. zastavil s tím, že skutky obviněného z roku 2001 v jižních Čechách byly jen pokračujícími útoky trest〜ného činu, za nějž byl Š. již odsouzen v Hradci Králové.
Po stížnosti státního zástupce pak okresní soud pana Š. loni v dubnu uznal vinným pokračujícími trestnými činy poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, poškozování cizí věci a krádeže. V 36 případech po odvrtání vložek zámků dvířek pokladen telefonních automatů odcizil pokladničky s mincemi, čímž včetně poškození zámků způsobil škodu 154 922,90 Kč. Za to mu soud uložil opět trest odnětí svobody v trvání tří roků a čtyř měsíců. Obviněnému uložil také trest propadnutí věci (11 různých vrtáků, baterky, vrtačky, nože, kleští, šroubováku a páru rukavic).
Krajský soud jen snížil povinnost pana Š. k náhradě škody na částku 138 185,50 koruny.


Zpět na kraj
Obviněný podal znovu dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS). Namítl, že celé přípravné řízení bylo vedeno bez obhájce. K činu se prý doznal pod nátlakem a pod vlivem duševní choroby, později pak skutky popíral.
Napadá údajnou nezákonnost prohlídky jeho auta po zastavení policií. V autě nalezené pokladničky z telefonních automatů nebyly ztotožněny s poškozenými telefonními automaty. Není prý zřejmé, jak se na místech činu zajištěné zámečky pokladen dostaly do dispozice policie, protože jí tehdejším vlastníkem nebyly protokolárně pře〜dány a nejsou náležitě identifikovány výrobním číslem.
Napadl také konání hlavního líčení v jeho nepřítomnosti, když byl od 26. 10. 2007 ve vězení, což odvolací soud vůbec nezjišťoval.
Navrhl, aby Nejvyšší soud věc vrátil okresnímu soudu, případně až policii, a pro podjatost jihočeských soudů aby věc byla přikázána jinam.
Nejvyšší soud letos 22. července odkázal na své předchozí rozhodnutí v této věci, kdy mj. označil námitku neschopnosti se hájit za zjevně neopodstatněnou. Důvod nut〜né obhajoby vznikl až v řízení před soudem a nikoli již od zahájení trestního stíhání. Další námitky obviněného jsou mimo uplatněné důvody dovolání a NS se jimi proto nezabýval.
Zato jeho námitka, že veřejné zasedání odvolacího soudu bylo konáno v jeho nepřítomnosti, ač výslovně neprohlásil, že se účasti při veřejném zasedání vzdává, je důvodná. Odvolací soud o uvěznění obviněného sice nevěděl, nicméně tak došlo objektivně, bez zavinění odvolacího soudu, k porušení zákona. NS proto rozsudek zrušil a věc krajskému soudu vrátil. Termín zatím není nařízen.


Zkrátili mu práva?
Pan Š. zaměstnal v tomto létě i Ústavní soud ČR (ÚS), a to stížností proti rozhodnutím soudů v Havlíčkově Brodě a v Pardubicích.
Tam byl loni uznán vinným obdobnými skutky z léta 2006 a odsouzen na 22 měsíců a k povinnosti nahradit škodu ve výši 31 924,24 Kč.
Ve stížnosti brojí mj. opět proti prohlídce auta bez předchozího vyslechnutí, pro〜ti údajně nezákonnému zajištění pachové stopy na igelitce s nářadím, u srovnávacích pachových stop postrádá evidenční číslo a podpis apod.
Dle poškozené společnosti bylo tísňové volání i po vloupání plně funkční a nedošlo tedy k porušení provozu obec〜ně prospěšného zařízení. Neměl být proto za tento čin odsouzen. Byl zadržen policisty, na něž předtím podal stížnost. Je proto přesvědčen, že v jeho případě šlo o „osobní mstu jmenovaných policistů“.
ÚS zkoumal, zda ve věci nedošlo k nepřípustnému zásahu do práv stěžovatele dle Listiny základních práv a svobod. Připomněl, že z tohoto hlediska sleduje zejména, zda soudní řízení bylo (či nikoli) „spravedlivé jako celek“. Ne vždy existence určitého procesního nedostatku „musí vést ke kasaci napadeného rozhodnutí“, řekl ÚS a uzavřel, že z tohoto hlediska stížnost pana Š. neobstojí.
Souhlas s prohlídkou auta obviněný potvrdil pod〜pisem v protokolu o výslechu podezřelého. Další jeho tvrzení se ukázala být nepravdivá.
To, že tísňové volání bylo i po jeho vloupání do automatů plně funk〜ční, soudy nepřehlédly a využily ve prospěch obviněného, když čin nekvalifikovaly v přísnějším odstavci. Námitku podjatosti zmiňovaných policistů stěžovatel v řízení neuplatnil.
Ústavním pořádkem chráněná práva stěžovatele nebyla konkrétně porušena, uzavřel ÚS. Stížnost pana Š. proto odmítl.

(ns, vm)

1.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Diváci se během Krampus show Kaplice náramně dobře bavili.
103

Krampus show 2017 převedla úchvatnou podívanou

Manželé Faflíkovi oslavili 60 společných let.
18

Za 60 let je nerozdělila žádná bouřka

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

Sobota je den, kdy stovky krampusů vtrhnou do Kaplice a s nimi tisíce diváků

Kaplice - Démonické bytosti, mytické šelmy, napůl zvířecí, napůl lidské, adrenalinově pobaví diváky v Kaplici.

Na co zajít v sobotu kina

Táborsko - Přinášíme přehled sobotního programu kin.

Čtrnáct baronů vzpomíná v knize

České Budějovice – Příběhy 14 Jihočechů, někdejších příslušníků Pomocných technických praporů, nabízí kniha Černí baroni od Černé věže.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT