VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebyl to pouhý zločin zabití, řekl soud Michaelu Vondrouškovi

Praha - Probodl nožem svou družku, která v hádce dala facku jeho matce. Proti třináctiletému trestu podal muž z Bechyně dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Neuspěl

27.7.2015
SDÍLEJ:

Michael Vondroušek. Foto: Alena Šatrová

Táborský krajský soud uznal loni Michaela Vondrouška (46) vinným vraždou a uložil mu třináct let do věznice s ostrahou. Poškozeným má uhradit přes šest milionů korun.
Dne 30. listopadu 2013 kolem desáté hodiny v panelákovém bytě v Bechyni po rozepři mezi jeho družkou a jeho matkou bodl kuchyňským nožem s délkou čepele 17,9 cm jedenkrát silou střední intenzity svou družku do břicha. Ta na následky zranění zemřela.
Jak náš list tehdy mimo jiné uvedl, matka obviněného po hádce partnerů zaútočila na jeho manželku nevhodnými výrazy, kterými narážela na její vztah s jiným mužem. (Další podrobnosti Deník 
14. května 2014)
Odvolání obžalovaného zamítl Vrchní soud v Praze a Michael Vondroušek podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS). Čin měl být podle něho kvalifikován jako zločin zabití, zejména protože jednal v nepřímém úmyslu. Všechny okolnosti, jimiž se zabití odlišuje od zločinu vraždy, prý 
u něho byly dány a v souhrnu snižují závažnost činu. Soud si to ale nemyslí. 

Zabití je, když…

NS citoval, že zločinu zabití (sazba tři až deset let) se dopustí ten, kdo jiného úmyslně usmrtí v silném rozrušení 
ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli anebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného.
První z těchto tzv. privilegovaných okolností, silné rozrušení, je mimořádným psychickým stavem pachatele, který se ocitl v neobvyklé zátěžové situaci vyvolané vnějším podnětem výjimečné závažnosti a intenzity. Jeho schopnost rozumně zhodnotit situaci a adekvátně reagovat je nejen značně zeslabena, ale zároveň nahrazena vystupňovanou emotivní reakcí na daný podnět.

Za zdroje silného rozrušení zákon uvádí například strach, úlek a zmatek za předpokladu, že mají povahu omluvitelného hnutí mysli. Není vyloučeno, že znak silného rozrušení bude naplněn až souhrnem více dílčích forem hnutí mysli.
Předchozí jednání poškozeného je privilegující okolností za podmínky, že je zavrženíhodné, aniž by muselo vyvolat u pachatele stav silného rozrušení – je tu zvláštním (privilegujícím) motivem činu, řekl NS.

Tak to nebylo

V posuzovaném případě skutek nelze posoudit jako zločin zabití právě pro absenci některé z privilegujících okolností.
Pokud obviněný jednal 
ve stavu silného rozrušení, šlo v podstatě jen o nezvládnutý afekt vyvolaný skutečnostmi, které lze pokládat nanejvýš 
za běžné polehčující okolnosti, nikoli však za omluvitelné hnutí mysli.

Čin byl vyvrcholením dlouhodobých neshod mezi obviněným a jeho družkou ohledně jejich soužití, způsobu vedení domácnosti, výchovy společných dětí apod. Svou povahou se jednalo o běžné rozpory v partnerském vztahu, který poškozená ostatně zamýšlela ukončit, což obviněnému dala již dříve najevo. Lze připustit, že vztah obviněného k poškozené obecně byl ovlivněn i jeho žárlivostí, která měla reálný důvod. Nicméně v dobu, která bezprostředně předcházela spáchání činu, se neshody týkaly jen otázky organizování využití volného času dětí.

Konfliktní situaci vyhrotil příchod matky obviněného, která měla k poškozené velmi kritický vztah a která po svém příchodu zahrnula poškozenou různými slovními výtkami, což přerostlo v hádku. Při ní matka obviněného pronesla na adresu jeho družky vulgární urážku a ta na to reagovala tím, že jí dala facku. Teprve v tomto stadiu se do konfliktu obou žen vložil obviněný Vondroušek tím, že nožem zasadil poškozené smrtelnou ránu. Popsal soud. 

Stál na straně matky

Je významné, že obviněný nereagoval násilím na průběh svého verbálního konfliktu 
s poškozenou a k násilnému útoku proti ní přikročil teprve v reakci na to, že poškozená fyzicky napadla jeho matku. Obviněný byl na matku velmi silně vázán, byl pod jejím značným vlivem, což bylo 
i projevem nezralosti jeho osoby. Ve sporu matky s družkou se postavil na stranu matky, ačkoli i jemu byla jasně seznatelná její značná iniciativa při vzniku, průběhu a vystupňování konfliktu.

Vzhledem k tomu je vyloučeno považovat silné rozrušení obviněného za stav, který by vyplýval z omluvitelného hnutí mysli, pokračoval NS.
Pokud byl obviněný při činu ovlivněn také okolnostmi vyplývajícími z dlouhodobě neurovnaného partnerského vztahu s poškozenou, pak rozhodně nešlo o nějaký mimořádně silný, náhlý či neočekávaný podnět vzešlý z konfliktu s poškozenou. Jak poukázal vrchní soud, situace mezi obviněným a jeho matkou na straně jedné a poškozenou na straně druhé byla napjatá delší dobu, hádky mezi nimi nebyly nijak výjimečné a že nemohly v mysli obviněného vyvolat takový strach, úlek či zmatek, aby tím bylo možné alespoň částečně ospravedlnit usmrcení poškozené.

Ne příkře nemorální

Jestliže čin byl motivován předchozím jednáním poškozené vůči matce obviněného, pak je nutné konstatovat, že předchozí jednání poškozené evidentně nemělo povahu privilegující okolnosti, neboť nebylo „zavrženíhodné".
Aby takovým bylo, muselo by se výrazně příčit obecně uznávaným morálním pravidlům, tedy vyznačovat se například celkovou morální zvrhlostí, bezcitností, bezohledností, sobectvím, sebeprosazováním na úkor jiných, neúctou k osobám či společnosti jako celku a podoběn.

Pokud poškozená dala matce obviněného facku, lze to považovat za jednání nevhodné, neuctivé, nezdvořilé či nepřiměřené podnětu, na který reagovala. Rozhodně však nebylo 
v tak příkrém rozporu s morálními pravidly, aby ho bylo možné označit za zavrženíhodné. Nelze pominout, že poškozená byla ve vlastním bytě vystavena v rámci probíhající hádky vulgární urážce ze strany starší ženy že sotva bylo možné po poškozené chtít, aby něco takového snášela. Její reakce je tak i přes zřejmou neadekvátnost určitým způsobem omluvitelná, pokračoval NS.
Dovolání Michaela Vondrouška proto odmítl.

Autor: Vladimír Majer

27.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 38 000 Kč

Řidiči tahačů Řidič C+E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 38000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mezinárodní kamionová doprava (DE,AT,IT). týdenní práce PO - PÁ. Víkendy volné. Nutný ŘP C+E, profesní způsobilost, digitální karta tachografu. Kontakt: telefonicky nepřetržitě.. Pracoviště: Kafka transport a.s., 391 61 Opařany. Informace: Vlastimil Bednář, +420 725 756 775.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 100 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK-SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do nově vzniklé provozovny. Praxe nebo vyučení. Kontakt: tel., osobně, mailem.. Pracoviště: Petr votýpka - herna siesta, Světlogorská, č.p. 2767, 390 05 Tábor 5. Informace: Petr Votýpka, +420 777 854 280.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov pomocný dělník ve výstavbě budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: pracovní doba: 16:00 - 24:00 a 0:00 - 8:00. Pracoviště: Active union com s.r.o., Měšická, č.p. 2868, 390 02 Tábor 2. Informace: Vasyl Yurkiv, +420 608 657 203.

Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 95 Kč

Instalatéři ústředního topení topenář, instalatér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Zvýšení mzdy po zapracování., Topenářské a instalatérské práce,, Požadujeme: vyučení v oboru, praxe výhodou, svářečská oprávnění výhodou (možnost doplnit), samostatnost, komunikativnost, spolehlivost, flexibilitu, řidičský průkaz min. sk. B, Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Installtop spol. s r.o., U Cihelny, č.p. 2128, 390 02 Tábor 2. Informace: Jana Zděnková, +420 727 844 868.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nález papírku z roku 1938. Ten objevili na českobudějovickém Gymnáziu Česká při výměně oken.
4

EXKLUZIVNĚ: „Československo nezahyne“. Našli vzkaz starý 80 let

Chutná hezky, Jihočesky

Slapský „vlašák“ získal zlato

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Noc v muzeu na knihařské téma

Soběslav - Smrčkův dům v Soběslavi se v pátek od 16 ponoří do atmosféry sedmé Noci v Blatském muzeu.

Z automobilu zmizel notebook

Veselí nad Lužnicí – Pískovny opět lákají zloděje. Přesvědčila se o tom řidička Toyoty Yaris, která v době mezi půl osmou a půl devátou hodinou středečního večera odstavila svůj automobil právě u jedné z místních pískoven.

Psychika i fyzička v Café Deník

České Budějovice – Kavárna Deníku v parku BosoNoha se zaměřila na prastarý ideál rovnováhy duše a těla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT