VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebyl to pouhý zločin zabití, řekl soud Michaelu Vondrouškovi

Praha - Probodl nožem svou družku, která v hádce dala facku jeho matce. Proti třináctiletému trestu podal muž z Bechyně dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Neuspěl

27.7.2015
SDÍLEJ:

Michael Vondroušek. Foto: Alena Šatrová

Táborský krajský soud uznal loni Michaela Vondrouška (46) vinným vraždou a uložil mu třináct let do věznice s ostrahou. Poškozeným má uhradit přes šest milionů korun.
Dne 30. listopadu 2013 kolem desáté hodiny v panelákovém bytě v Bechyni po rozepři mezi jeho družkou a jeho matkou bodl kuchyňským nožem s délkou čepele 17,9 cm jedenkrát silou střední intenzity svou družku do břicha. Ta na následky zranění zemřela.
Jak náš list tehdy mimo jiné uvedl, matka obviněného po hádce partnerů zaútočila na jeho manželku nevhodnými výrazy, kterými narážela na její vztah s jiným mužem. (Další podrobnosti Deník 
14. května 2014)
Odvolání obžalovaného zamítl Vrchní soud v Praze a Michael Vondroušek podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS). Čin měl být podle něho kvalifikován jako zločin zabití, zejména protože jednal v nepřímém úmyslu. Všechny okolnosti, jimiž se zabití odlišuje od zločinu vraždy, prý 
u něho byly dány a v souhrnu snižují závažnost činu. Soud si to ale nemyslí. 

Zabití je, když…

NS citoval, že zločinu zabití (sazba tři až deset let) se dopustí ten, kdo jiného úmyslně usmrtí v silném rozrušení 
ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli anebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného.
První z těchto tzv. privilegovaných okolností, silné rozrušení, je mimořádným psychickým stavem pachatele, který se ocitl v neobvyklé zátěžové situaci vyvolané vnějším podnětem výjimečné závažnosti a intenzity. Jeho schopnost rozumně zhodnotit situaci a adekvátně reagovat je nejen značně zeslabena, ale zároveň nahrazena vystupňovanou emotivní reakcí na daný podnět.

Za zdroje silného rozrušení zákon uvádí například strach, úlek a zmatek za předpokladu, že mají povahu omluvitelného hnutí mysli. Není vyloučeno, že znak silného rozrušení bude naplněn až souhrnem více dílčích forem hnutí mysli.
Předchozí jednání poškozeného je privilegující okolností za podmínky, že je zavrženíhodné, aniž by muselo vyvolat u pachatele stav silného rozrušení – je tu zvláštním (privilegujícím) motivem činu, řekl NS.

Tak to nebylo

V posuzovaném případě skutek nelze posoudit jako zločin zabití právě pro absenci některé z privilegujících okolností.
Pokud obviněný jednal 
ve stavu silného rozrušení, šlo v podstatě jen o nezvládnutý afekt vyvolaný skutečnostmi, které lze pokládat nanejvýš 
za běžné polehčující okolnosti, nikoli však za omluvitelné hnutí mysli.

Čin byl vyvrcholením dlouhodobých neshod mezi obviněným a jeho družkou ohledně jejich soužití, způsobu vedení domácnosti, výchovy společných dětí apod. Svou povahou se jednalo o běžné rozpory v partnerském vztahu, který poškozená ostatně zamýšlela ukončit, což obviněnému dala již dříve najevo. Lze připustit, že vztah obviněného k poškozené obecně byl ovlivněn i jeho žárlivostí, která měla reálný důvod. Nicméně v dobu, která bezprostředně předcházela spáchání činu, se neshody týkaly jen otázky organizování využití volného času dětí.

Konfliktní situaci vyhrotil příchod matky obviněného, která měla k poškozené velmi kritický vztah a která po svém příchodu zahrnula poškozenou různými slovními výtkami, což přerostlo v hádku. Při ní matka obviněného pronesla na adresu jeho družky vulgární urážku a ta na to reagovala tím, že jí dala facku. Teprve v tomto stadiu se do konfliktu obou žen vložil obviněný Vondroušek tím, že nožem zasadil poškozené smrtelnou ránu. Popsal soud. 

Stál na straně matky

Je významné, že obviněný nereagoval násilím na průběh svého verbálního konfliktu 
s poškozenou a k násilnému útoku proti ní přikročil teprve v reakci na to, že poškozená fyzicky napadla jeho matku. Obviněný byl na matku velmi silně vázán, byl pod jejím značným vlivem, což bylo 
i projevem nezralosti jeho osoby. Ve sporu matky s družkou se postavil na stranu matky, ačkoli i jemu byla jasně seznatelná její značná iniciativa při vzniku, průběhu a vystupňování konfliktu.

Vzhledem k tomu je vyloučeno považovat silné rozrušení obviněného za stav, který by vyplýval z omluvitelného hnutí mysli, pokračoval NS.
Pokud byl obviněný při činu ovlivněn také okolnostmi vyplývajícími z dlouhodobě neurovnaného partnerského vztahu s poškozenou, pak rozhodně nešlo o nějaký mimořádně silný, náhlý či neočekávaný podnět vzešlý z konfliktu s poškozenou. Jak poukázal vrchní soud, situace mezi obviněným a jeho matkou na straně jedné a poškozenou na straně druhé byla napjatá delší dobu, hádky mezi nimi nebyly nijak výjimečné a že nemohly v mysli obviněného vyvolat takový strach, úlek či zmatek, aby tím bylo možné alespoň částečně ospravedlnit usmrcení poškozené.

Ne příkře nemorální

Jestliže čin byl motivován předchozím jednáním poškozené vůči matce obviněného, pak je nutné konstatovat, že předchozí jednání poškozené evidentně nemělo povahu privilegující okolnosti, neboť nebylo „zavrženíhodné".
Aby takovým bylo, muselo by se výrazně příčit obecně uznávaným morálním pravidlům, tedy vyznačovat se například celkovou morální zvrhlostí, bezcitností, bezohledností, sobectvím, sebeprosazováním na úkor jiných, neúctou k osobám či společnosti jako celku a podoběn.

Pokud poškozená dala matce obviněného facku, lze to považovat za jednání nevhodné, neuctivé, nezdvořilé či nepřiměřené podnětu, na který reagovala. Rozhodně však nebylo 
v tak příkrém rozporu s morálními pravidly, aby ho bylo možné označit za zavrženíhodné. Nelze pominout, že poškozená byla ve vlastním bytě vystavena v rámci probíhající hádky vulgární urážce ze strany starší ženy že sotva bylo možné po poškozené chtít, aby něco takového snášela. Její reakce je tak i přes zřejmou neadekvátnost určitým způsobem omluvitelná, pokračoval NS.
Dovolání Michaela Vondrouška proto odmítl.

Autor: Vladimír Majer

27.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 15 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Závozník - svoz elektroodpadu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Místo výkonu Tábor., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně.. Pracoviště: Josef klejna - provozovna, Kpt. Jaroše, č.p. 369, 390 03 Tábor 3. Informace: Josef Klejna, +420 608 225 660.

Gastronomie - Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v 16 000 Kč

Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v mlékárenství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky : SOU, ochota pracovat na směny, manuální zručnost, zkušenosti s obsluhou VZV výhodou, , spolehlivost, samostatnost a zodpovědný přístup k práci., Náplň práce : manipulace s výrobky, koncová výroba, sanitace střediska, Zaměstnanecké výhody: Práce na hlavní pracovní poměr, zázemí stabilní české společnosti s více než 110letou tradicí, měsíční a roční odměny, 5 týdnů dovolené, další zaměstnanecké výhody (závodní stravování, možnost nákupu zboží z produkce Madeta za výhodné ceny, zvýhodněné mobilní tarify atd.), Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Madeta a.s., závod planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 575, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Píbilová, +420 381 675 513.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 35 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti finančního a investičního poradenství obchodník (hypotéky, investice, pojištění). Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme kolegu s praxí ze stavební spořitelny nebo pojišťovny pro zajištění financování nemovitostí a kompletní pojistné a investiční projekty. , Dotovaný leasing Škoda Octavia, příspěvek 10 000 Kč na licenci od ČNB. , Zdroj klientů je podporován naší sesterskou realitní kanceláří Fincentrum reality, která nám dodává klienty na obsloužení. Nástup možný ihned. , Zázemí kanceláří, odborných a osobních asistentek k dispozici pro usnadnění práce., Strukturovaný životopis zasílejte na mail martin.franc@fincentrum.com nebo volat 602184597.. Pracoviště: Martin franc - fincentrum, a.s., nám. F. Křižíka, č.p. 348, 390 01 Tábor 1. Informace: Martin Franc, +420 602 184 597.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Specialisté v oblasti zahradnictví Zahradník/ce, 22 000 Kč

Specialisté v oblasti zahradnictví Zahradník/ce, kameník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Spolehlivá a stabilní firma s 10ti letým působením v oboru. Klíčový zájem o obor zahradnictví (zahradní a krajinné tvorby), praxe není podmínkou - zájemce umíme sami proškolit, případně rekvalifikovat. Vzdělání s maturitou - zahradnická nebo zemědělská škola výhodou, řidičský průkaz skupiny B, skupina E výhodou., Požadujeme: zodpovědnost, spolehlivost, manuální zručnost, schopnost nacházet vlastní řešení při plnění zadaných úkolů., Náplň práce: realizace zahradních a krajinných úprav, vysazování rostlin, údržba zeleně, drobné stavební prvky, kamenické práce pokládka dlažby, stavba kamenných zídek, jezírek, gabionů, dřevěných prvků a další práce běžné v zahradnické tvorbě., V případě oboustranné spokojenosti možnost smlouvy na dobu neurčitou. Kariérní růst možný na pozici vedoucí realizačního týmu. Motivační prémie dle výkonu., Kontakt emailem. Místo výkonu práce: Tábor a okolí, Jihočeský kraj, Středočeský kraj., Zaměstnanecké výhody: motivační prémie.. Pracoviště: Ing. pavel hofman- prac., Svépomoc, č.p. 1077, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Pavel Hofman, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oprava krovu Solnice v Českých Budějovicích, jednoho z nejstarších v republice.
18

OBRAZEM: Jako stavebnice. Opravují historický krov

Slavnostní zahájení 20. ročníku festivalu Jeden svět v Českém Krumlově.
11

OBRAZEM: Festival Jeden svět začal. Nenechte si ho ujít, program je bohatý

Plesovou sezonu zakončili staročeským bálem

Týn nad Vltavou - Městské centrum kultury a vzdělávání v Týně nad Vltavou pořádá každoročně touto dobou v Sokolovně plesy a taneční kurzy pro pokročilé. Obyvatelé města se tak mohou opravdu dosytosti vyžít, ale také se naučit mnohé z oblasti tance.

Táborští šachisté se výrazně přiblížili k ligové záchraně

Tábor - Šachisté táborského Sokola dokázali zmobilizovat své síly v hodině dvanácté.

Tygřice deklasovaly Benešov

Borotín - Starší žákyně ŠBK Borotín rozdrtily v domácím divizním střetnutí soupeřky z nedalekého Benešova a pomýšlejí na prvenství v soutěži.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT