VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nástupci Meinlu osm milionů na inspekci nevysoudili

České Budějovice – Jihočeši si možná ještě vzpomenou na aféru v prodejně potravin Julius Meinl v OD Prior v roce 2005. Odpovědní pracovníci provozu byli trestně stíháni. Nadřízení měli prodavačky nutit, aby upravovaly závadné a prošlé potraviny a vracely je zpět do prodeje. Okresní soud v roce 2008 uznal tři šéfy vinnými ohrožováním zdraví závadnými potravinami a uložil jim po 16 měsících podmíměně, ale krajský soud je v květnu 2009 obžaloby zprostil s tím, že nebylo prokázáno, že se žalovaný skutek stal, resp. že není trestným činem.

29.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto:Foto: Deník/archiv VLP

CG HOLDING, s. r. o.,nástupce společnosti Julius Meinl, pak vytáhla do boje na jiné frontě. Zažalovala v Praze Ministerstvo zemědělství ČR o zaplacení 8.503.452,40 Kč s příslušenstvím jako náhradu škody způsobené při výkonu veřejné moci nesprávným úředním postupem Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Ta 23. září 2005 vydala tiskovou zprávu o provedené kontrole zmíněné provozovny, která podle žalobce vyvolala masivní kampaň vůči jeho právnímu předchůdci. Na jejím základě došlo k výraznému poklesu tržeb ve všech prodejnách provozovaných Meinlem.

Obvodní soud pro Prahu 1 žalobu v únoru 2011 zamítl a Městský soud v Praze jeho rozhodnutí v listopadu 2011 potvrdil.

Vyšel ze zjištění, že SZPI na základě oznámení provedla 8. a 16. září 2005 kontrolu ve zmíněné provozovně. Laboratorní zkouška prokázala, že kontrolované výrobky nesplňují požadavky stanovené právními předpisy.

23. září 2005 vydala SZPI tiskové prohlášení o jednání prodavaček v lahůdkářském úseku a sdělila, že za bezprecedentní nakládání s potravinami uloží inspekce několika provozovnám řetězce Julius Meinl mnohasettisícové pokuty. 15. prosince SZPI v opravném prohlášení sdělila, že skutečnosti tvrzené v první zprávě nebyly provedenou kontrolou zjištěny.

Veřejná moc uškodila?

Pražské soudy, které k žalobě CG Holding měly posoudit odpovědnost za škodu při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem, konstatovaly, že právní teorie nesprávný úřední postup přesně nedefinuje. Lze za něj ale považovat i postup správního orgánu, který sice jedná v souladu se zákonem, ale v rámci možností dané mu v rámci správního řízení postupuje v rozporu s účelem zákona, úmyslem zákonodárce či v rozporu s hmotně a procesně právní logikou, kdy takový postup je pak jako věcně nesprávný jiným k tomu příslušným úřadem konstatován.

S odkazem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) lze dovodit, že SZPI  poskytuje informace o výsledcích své činnosti důležitých pro ochranu spotřebitele. Přitom„důvěru spotřebitelů a obchodních partnerů je nezbytné zajistit … tím, žeorgány veřejné moci přijímají vhodná opatření s cílem informovat veřejnost v případech, kdy existují dostatečné důvody pro podezření, že určitá potravina může představovat zdravotní riziko".

Odvolací soud takto uzavřel, že důkazy o správním řízení se společností Julius Meinl, o trestním stíhání odpovědných pracovníků a následných občanskoprávních sporech podporují jeho závěr o závažnosti porušení potravinářského práva právním předchůdcem žalobkyně a o oprávnění SPZI podat informace veřejnosti o prodeji závadných potravin. Na této skutečnosti nemůže nic změnit ani druhé tiskové prohlášení, které původní stanovisko tiskové mluvčí popírá.

Z tiskové zprávy z 23. září 2009 jezřejmáprvotní informace o nekalých praktikách lahůdkářského úseku provozovny. Vyplývá z ní i druhotná, nepřímo vyjádřená, informace,která je pro posouzení nároku žalobkyně na náhradu škody rozhodující, totiž že se v uvedené prodejně prodávaly závadné potravinové výrobky.

Informace o opatření

Odvolací soud uzavřel, že  oprávnění tiskové mluvčí vydat uvedené prohlášení jeví se v souladu se zákonnými ustanoveními a normami evropského práva a není ani v rozporu s Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod,protože v mezích zákona informuje širokou veřejnost o skutečnosti podstatné pro posouzení věci, tj. o prodeji závadných potravin.

Odvolací soud dodal, že i když informace o praktikách vedoucí v úseku lahůdek neodpovídá obsahu dokladů o kontrolách, neboť je kontrolní orgány nezjistily, pak uvedenou tiskovou zprávu z tohoto důvodu nelze hodnotit jako nesprávný úřední postup, neboť druhotná informace o prodeji závadných potravin není méně závažným porušením potravinářského práva, jak žalobkyně tvrdila, nýbrž je tomu právě naopak.

Žalobkyně vznik nesprávného úředního postupu neprokázala, žalovaná nepostupovala při vydání tiskového prohlášení 23. září 2005 v zásadě v rozporu s právními předpisy, uzavřel Městský soud v Praze.

CG Holding podal dovolání. Klade v něm jako zásadní otázku,zda oprávnění SZPI (např. informovat veřejnost o povaze zdravotního rizika) lze vykonávat zcela neomezeným způsobem, tj. zda příslušný orgán veřejné moci může šířit v podstatě jakoukoli informaci o kontrolovaném subjektu nebo jeho produktech, tedy např. i takovou, která je ve zjevném rozporu s tím, z čeho mohl být kontrolovaný subjekt v době šíření informace důvodně podezřelý, resp. s tím, co kontrolující orgán vlastní kontrolní činností zjistil.

Dále se ptá,zda je možné případné porušení těchto základních pravidel při výkonu veřejné moci kvalifikovat jako nesprávný úřední postup., za které by měl stát nést plnou odpovědnost.

Jak rozumět zákonu

Zákon zakládá objektivní odpovědnost státu (bez ohledu na zavinění), která předpokládá současné splnění třech předpokladů: 1/ nesprávný úřední postup, 2/ vznik škody a 3/ příčinná souvislost mezi nimi. Jejich existence musí být v soudním řízení bezpečně prokázána.  Nesprávným úředním postupem jeporušení pravidel předepsaných právními normami pro počínání státního orgánu při jeho činnosti, a to i při úkonech, které jsou prováděny v rámci činnosti rozhodovací, avšak neodrazí se bezprostředně v obsahu vydaného rozhodnutí.

Pod pojem„pravidel předepsaných právními normami"není možné podřadit pochybení v dosažení cílů, jejichž vytyčení stát deklaroval prostřednictvím právních norem, řekl NS.Při vzniku odpovědnosti státu za nesprávný úřední postup pak je rozhodující, zda je obecně závaznými předpisy stanoven postup řádný. V projednávané věci nedošlo k porušení žádné konkrétní povinnosti, k jejímuž splnění byl stát zavázán.

Pokud orgán státu zjišťuje či posuzuje předpoklady pro rozhodnutí, shromažďuje podklady (důkazy) pro rozhodnutí, hodnotí zjištěné skutečnosti apod., jde o činnost přímo směřující k vydání rozhodnutí; případné nesprávnosti či vady tohoto postupu pak mohou být zvažovány jedině z hlediska odpovědnosti státu za škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím.

Nezákonné rozhodnutí je, když…

Při výkladu tohoto pojmu je namístě šetřit smysl a účel právní úpravy, v jejichž rámci státní orgán svou působnost vykonává.

V projednávané věci bylo cílem jednání žalovaného seznámení veřejnosti s výsledky kontrolní činnosti SPZI o existenci zjištěných závad v předmětné provozovně. Stalo se tak ve formě tiskové zprávy. Tato obsahovala, kromě doložitelně prokázaných zjištění z kontrolní zprávy, rovněž další, přídavnou, informaci o existenci rovněž porušení předpisů, a to ze strany vedoucích pracovníků prodejny, které však nebyly kryty samotnými zjištěními autora zprávy. Tuto část tiskové zprávy SPZI posléze dementovala.

Dovolací soud klade ve věci stejně jako odvolací orgán důraz na doloženou existenci závad, jejichž zjišťování spadá do předmětu kontrolních pravomocí SPZI. Toto zjištění je podstatné. Naplnění účelu sledovaného výkonem kontrolní činnosti SPZI tak bylo dosaženo, byť i za existence další informace, nepramenící přímo z výsledků kontrolní činnosti SPZI, která však s výsledky jeho zjištění nebyla v rozporu. Při souhrnném hodnocení postupu SPZI tak nelze dospět k závěru, že by tato informace, izolovaně posuzována, vedla k jinému, zhoršujícímu způsobu informovanosti spotřebitelské veřejnosti, neboť nepopiratelný fakt porušování předpisů byl jinak regulérním způsobem SPZI při výkonu její kontrolní činnosti zjištěn, řekl NS.

NS tak uzavřel, že dovoláníCG HOLDINGnení přípustné. (28 Cdo 910/2012)

Autor: Vladimír Majer

29.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v 16 000 Kč

Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v mlékárenství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky : SOU, ochota pracovat na směny, manuální zručnost, zkušenosti s obsluhou VZV výhodou, , spolehlivost, samostatnost a zodpovědný přístup k práci., Náplň práce : manipulace s výrobky, koncová výroba, sanitace střediska, Zaměstnanecké výhody: Práce na hlavní pracovní poměr, zázemí stabilní české společnosti s více než 110letou tradicí, měsíční a roční odměny, 5 týdnů dovolené, další zaměstnanecké výhody (závodní stravování, možnost nákupu zboží z produkce Madeta za výhodné ceny, zvýhodněné mobilní tarify atd.), Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Madeta a.s., závod planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 575, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Píbilová, +420 381 675 513.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 18 000 Kč

Ostatní technici v oblasti telekomunikací a radiokomunikací Ostatní technici v oblasti telekomunikací a radiokomunikací. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: Znalosti hardware počítačů nebo serverů - Znalost operačních systémů - Středoškolské vzdělání s maturitou - Ochotu a schopnost učit se novým věcem - Samostatnost a aktivní přístup při řešení neočekávatelných situací - Spolehlivost a pečlivost - Ochota sloužit směnný provoz - Angličtina na komunikativní úrovni., Kontakt: telefonicky, emailem na , info@host-telecom.com, osobně.. Pracoviště: Host-telecom.com s.r.o. - veselí nad lužnicí, Pod Rafandou, č.p. 906, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Alexei Volodin, +420 606 520 316.

Gastronomie - Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v 13 000 Kč

Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v mlékárenství. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: dělník/nice sýrárenské výroby,, pož.: vyučení, spolehlivost, samostatnost, odpovědnost, flexibilitu, , nástup možný ihned - na dobu určitou, práce v So i Ne, vhodné i pro absolventy, , stručný životopis zasílejte na adr. firmy nebo e-mail. adresu. Pracoviště: Madeta a.s. - závod planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 575, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Píbilová, +420 381 675 513.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici dispečeři v ostatních průmyslových oborech přijímací technik/ servisní poradce s AJ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vzdělání technického směru, znalost anglického jazyka na úrovni min. A2, řidičský průkaz sk. B (sk. C výhodou nikoliv podmínkou)., Zodpovědnost za příjem, koordinaci a kontrolu provedení servisních zakázek. Denní komunikace se zákazníky a servisními mechaniky, objednávání náhradních dílů, vytváření nabídek a administrace zakázek, vhodné i pro absolventy,, stravenky (100 Kč/den), důchodové připojištění, příspěvek na dovolenou. kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Hcs centrum s.r.o., Chýnovská, č.p. 850, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Josef Sokolík, +420 606 639 910.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté ČEZ Motoru prohráli pátý duel s Kladnem 2:5 a sezona pro ně skončila.
11

Motor v semifinále prohrál s Kladnem počtvrté a extraligový sen se rozplynul

Hromadné venčení psů na prachatickém Velkém náměstí.
26

Pejskaři v Prachaticích venčili své mazlíčky na podporu Marleyho

Štěně Marley se zotavuje, čeká ho ale reoperace tlapky

Prachatice - Štěně Marley, jehož týrání má na svědomí jeho čtyřiadvacetiletý majitel je stále v péči vimperské veterinární ordinace. V úterý po čtvrté hodině ošetřující lékaři vydali zprávu, že je pejsek je stabilizovaný a zotavuje se z mnohočetných pohmožděnin.

Chýnovské čeká rok plný stavebních prací

Chýnov - Letošní rok bude pro Chýnovské ve znamení stavebních prací. 

Kvartetní přídavky zazní divadlem

Tábor - Do divadla Oskara Nedbala v Táboře zavítá v úterý smyčcové Kvarteto města Brna.

V seriálu Naši předškoláci představíme děti z MŠ Želeč

Táborsko - Pokračujeme v seriálu, ve kterém vám postupně představíme děti z mateřských škol z okresu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT