Krajský soud v Táboře začal včera rozplétat vraždu, která se stala loni v říjnu ve Veselí nad Lužnicí. Pětačtyřicetiletý Roman Koutný si podle obžaloby sjednal schůzku se šestadvacetiletou Radkou Pospíšilovou, která si při studiu na pedagogické fakultě přivydělávala sjednáváním půjček.

Dívka dorazila k němu domů během odpoledne. Velmi surový útok popsala státní zástupkyně Alena Píchová. „Když k němu byla zády, udeřil ji polenem do hlavy, až upadla." Stopy od krve se pak snažil zakrýt tím, že dvůr osprchoval vodou. Tělo zabalil do spacáku a schoval ho na půdě.

Bezkonfliktní člověk

„Znali jsme se z Veselí nad Lužnicí, kam jsem se přistěhovala. Byl to úžasný bezkonfliktní člověk. S nikým neměla problémy a každému se snažila pomáhat," vypověděla včera v soudní síni o studentce kamarádka, která s Radkou Pospíšilovou čtyři měsíce bydlela v pronajatém bytě. Poobědvaly spolu v kavárně a Radka se jí svěřila, že po obědě jede za klientem, který chce velkou půjčku, ale jí se na domluvené setkání nechce.

Roman Koutný s přítelkyní a jejím synem bydlel v domě, 
v němž dlužil za elektřinu. Jeho majitel rodinu varoval, že jestli částku neuhradí, odpojí elektřinu. Krátce na to si muž chtěl vzít půjčku.

Když se dívka odpoledne neozvala svým kamarádkám a nevrátila se ani z pracovní schůzky, spolu s dalšími přáteli se ji vydali hledat. Ještě tentýž večer po ní bylo vyhlášeno pátrání. Její tělo policisté objevili na půdě.
Rozsudek nad recidivistou by mohl soud vynést už dnes. Muži hrozí až výjimečný trest.

Když se vrátila z pošty domů žena, s níž Roman Koutný bydlel, nedal na sobě nic znát.

Schůzku zapřel

„Ptala jsem se ho, jestli tady Radka byla, že se pohřešuje a že jsou všude po městě nalepené plakáty. On vše popřel," četl předseda senátu krajského soudu Petr Černý výpověď ženy, která se s obžalovaným mužem seznámila před osmi lety přes inzerát. V té době si Roman Koutný odpykával trest ve věznici na Pankráci.

Rovněž před policisty, kteří dům prohledávali, působil klidně. Stejný pocit z něj měla i kamarádka Radky, která ji šla ke Koutným hledat.
„Pan Koutný mi sdělil, že Radka schůzku zrušila. Působil na mě vstřícně a tvářil se, že má čisté svědomí," zaznělo ještě z úst kamarádky, které Radka občas vypomohla 
v cukrárně. To mu ale nevěřila. Před domem Koutných totiž stálo Radčino auto a nebylo obvyklé, aby se dívka od vozu příliš vzdalovala.

„Zkoušel jsem jí volat, ale telefon měla nedostupný. Nedokázal jsem si představit, že by jí mohl něco takového udělat," řekl včera dopoledne otčím dívky Bohumír Líkař a oči měl plné slz. „Je to strašná bolest, nedá se zapomenout. Byla spolehlivá, přátelská, měla ráda děti a chtěla se stát učitelkou," dodal.

Radka si podle něj začala při škole přivydělávat, aby měla peníze na cestování s přáteli a mohla platit nájem za byt, který měla s kamarádkou. Bez peněz ale úplně nebyla. Od rodičů každý měsíc dostávala pravidelné kapesné. Jako obchodní zástupkyně si však chtěla přilepšit.

Další den se do domu, kde Koutný bydlel, vrátila zásahová jednotka, celý prostor prohledala a na půdě našla ukryté tělo dívky. Pětačtyřicetiletý muž byl zadržen a odveden do cely. K vraždě se nakonec přiznal.

Chtěl vyřešit situaci

Roman Koutný se před soudem hájil tvrzením, že činem, kterého se v říjnu dopustil, chtěl vyřešit svou špatnou finanční situaci. Dobře věděl, že mu už nikde v bance žádné peníze nepůjčí. Při včerejším líčení se muž, který je dosud ve vazbě, odmítl k jednotlivým výpovědím vyjádřit.

Předseda senátu celý den vyslýchal také svědky.