Stovky až tisícovku předmětů spojených s nacismem a neonacismem zabavili loni policisté ve strakonickém bytě Martina Vachty (22).
Mladík byl v pondělí odsouzen za pokus ublížení na zdraví a za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Spolu s Lukášem Vorobeľem loni v květnu ve Strakonicích v noci opilí hajlovali a vykřikovali protižidovská hesla.
Kolemjdoucí Jakub Štěrbík se proti jejich chování ohradil, Vorobeľ ho bodl do krku.
U soudu se potvrdilo, že oba obvinění sympatizují s neonacistickým hnutím, i když nepatří k tvrdému jádru. Mají na těle vytetované nebo vypálené nacistické symboly a Martin Vachta navíc vlastnil kolekci věcí propagujících neonacismus a nacismus.
„Jedná se o nejrozsáhlejší soubor předmětů spojených se subkulturou neonacismu a skinheads, jaký jsem viděl,“ přiznal Zdeněk Zbořil, znalec extermistických hnutí u nás i v zahraničí. Kromě fotografií, nášivek a závadných přebalů na CD a DVD měl Martin Vachta v bytě i helmu a čepici příslušníka SS a říšské orlice, symboly německé armády.
Zdeněk Zbořil říká, že sbírka má značnou cenu. „Kdyby šlo o staršího člověka, mohl to mít kvůli obchodování s těmito věcmi,“ pokračuje soudní expert.
Skutečnost, že v bytě Martina Vachty se závadné věci našly, ale nemusí znamenat, že jsou pouze jeho. Vachtův obhájce se také marně snažil u soudu přesvědčit senát, že nešlo o propagaci neonacismu, ale o projev sympatií k němu.
„Nejsem si vědom, že bych něco propagoval,“ řekl u soudu Martin Vachta a dodal, že osm měsíců ve vazbě považuje za dostatečný trest.
„Vztah mladých lidí k neonacismu supluje formu jakéhosi sociálního protestu,“ vysvětluje Zdeněk Zbořil, jak se mnozí mladíci dostávají na xenofobní a rasistické scestí.
„Je to způsob protestu. Napřed proti rodině, proti škole a pak proti společnosti. Drtivá většina stoupenců neonacismu je mladšího věku. Často bývají z dobrých rodin. Chybí jim láska. Když se zamilují, jejich zájem o hnutí většinou opadá,“ dodává Zdeněk Zbořil.