Hrůzný plán, který mohl daňové poplatníky stát obrovské peníze, se zrodil v hlavě teprve devatenáctiletého mladíka. Kdyby nenarazil na hodně zkušené kriminalisty, mohl se pyšnit zdařilým scénářem pro filmovou detektivku.

Bylo pondělí po 18. hodině, když mladík (18) zavolal na policii, že jeho „kamaráda“ na odlehlém místě u garáží přepadli dva maskovaní lupiči s pistolí. Na místo se přiřítili v tmavé škodovce, po kamarádovi vystřelili a přinutili ho nastoupit do auta. Pak odjeli. Táborští policisté zalarmovali soběslavské kolegy i kriminalisty. Rozběhla se rozsáhlá akce, uzávěry na silnicích kraje, opatření na hranicích, informace letěly všem hlídkám po republice. Vzhledem k tomu, že pachatelé jsou ozbrojeni, aktivují se speciální policejní jednotky a zvažuje se nasazení vrtulníku.

Oznamovatele si hned přebírá specialista na násilnou trestnou činnost. „V jeho výpovědi však zjišťuje nejasnosti a nesrovnalosti, je zřejmé, že mladík neříká celou pravdu. Další svědci z okolí místa činu ale potvrzují, že se skutečně střílelo a že z místa odjížděla tmavá škodovka,“ říká k případu mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.

Policisté provádí další rychlá šetření a za necelou hodinu od nahlášení případu vydávají překvapující pokyn: Všechna opatření zrušte! Po malé chvilce už mají v péči i „uneseného“ mladíka (19).
Během noci příběh rozplétají a brzy odkryjí celé jeho pozadí: oznamovatel zatoužil po větším množství marihuany. Byl ochotný zaplatit 10 tisíc. Narazil však na podvodníka.

Na smluveném místě u garáží sice peníze předá, ale objednaného zboží se už nedočká. Místo toho je svědkem zinscenovaného přepadení a únosu rádoby dealera.
Policistům však neunikli ani do scénáře zasazení únosci (18 a 19), které podvodník využil k vlastnímu přepadení. K vytvoření dokonalé iluze je vybavil i plynovou pistolí.
„Tím však celý případ pro kriminalisty neskončil. V průběhu následujících dnů všechny zúčastněné osoby a jejich aktivity řádně prověřili. Devatenáctiletého mladíka, který vše zosnoval, obvinili ze spáchání trestného činu, respektive přečinu, podvodu,“ uvádí k dalšímu vývoji vyšetřování Doubek.

Za tento paragraf hrozí mladíkovi u soudu mimo jiné až trest odnětí svobody na dobu až dvou let.
Případ je nadále v šetření a na základě dalších zjišťovaných skutečností nelze vyloučit i trestní stíhání dalších osob. „Za rychlé vyřešení případu, který by v opačném případě znamenal mimo jiné i obrovské nasazení sil a prostředků, zasluhují zasahující kriminalisté i všichni další na případu spolupracující policisté plné profesionální uznání,“ nezapomíná Doubek na pochvalu kolegů.

Tři osmnáctky
V pondělí 18. dubna po 18. hodině nahlásil mladík (18) ozbrojený únos „kamaráda“. Policisté zalarmují celou republiku. Nakonec odhalili zinscenovanou akci podvodníka – dealera drog.