Smrt předvídat nemohl. K takovému závěru došel senát krajského soudu v případě Petra Petružálka z Tábora, který na diskotéce uštědřil Volodimiru Kucinovi facku. Ten však na následky pádu druhý den zemřel.
Tato pro obžalovaného důležitá věta způsobila zásadní obrat při ukládání trestu. Soudce Milan Krejčiřík tak mohl použít sazbu v rozmezí jen od dvou do osmi let.

Ačkoli ze soudní síně odcházeli obhájce Václav Šedivý i Petr Petružálek spokojeni, rozsudek ještě nenabyl právní moci, neboť všechny zúčastněné strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

„Spokojený určitě jsem, protože jsem to čekal horší,“ vyjádřil se po vynesení rozsudku Petružálek, který si za chybu na tancovačce odnesl podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na pět let.

„Musel počítat, že upadne na zem, proto jde o vědomou nedbalost, ovšem již nemohl předvídat smrt. Následek úderu navíc nebyl neodvratitelný, stačilo jen zavolat pomoc. Jenže postižený ji odmítal, záchranu nezavolala ani jeho manželka. Proto to nelze přičítat k tíži obžalovaného, vždyť ani sám poškozený si vážnost zranění nepřiznával,“ zdůvodnil překlasifikování případu jen na těžkou újmu na zdraví Krejčiřík.

Čtyřiadvacetiletý Petružálek se ale již musí vyhýbat nočním klubům a diskotékám a také se zdržet nemírného pití alkoholu. Tyto dva zákazy jsou součástí jeho potrestání. Na druhou stranu mu nezakázal dále se zdokonalovat v bojových sportech. Podle soudce by totiž mohl mít spíše kontraproduktivní dopad.

Na občansko právní soud také odkázal odškodnění vdovy Natalie Kucin. Ta proto soud opouštěla zklamaná.

Probudilo ji zachrápání. Muž ale již byl v bezvědomí

Mladá žena Natalia Kucin opouštěla včera soudní budovu očividně nespokojená. Soud jí nepřiznal náhradu za ztrátu manžela a otce desetiletého syna. Její manžel Volodimir (1981) letos v dubnu zemřel na následky zranění hlavy, které si způsobil pádem po úderu Petra Petružálka při potyčce na diskotéce v sezimoústeckém Apollu.

Jak hodnotíte zatím nepravomocný rozsudek?
Není to moc spravedlivé.
Proč? Jaký jste si představovala?
Nevím, ale takový ne.
Obrátíte se na občanský soud?
To se ještě poradím.
Kolik vás stál převoz těla na Ukrajinu a pohřbení manžela?
Kolem sta tisíc, osmdesát tisíc stál jen převoz.
Proč jste hned nazavolala lékaře?
Protože se nezdálo, že je to nutné. Mnohokrát už jsem nad tím přemýšlela, proč jsem to neudělala.
Kdy se začaly projevovat potíže?
Vlastně vůbec. Šli jsme normálně spát a mě pak vzbudilo jeho zachrápání. Přišlo mi to divné, protože on v životě nechrápal. To už ale byl v bezvědomí a já tedy zavolala sanitku. Do té doby probíhalo všechno v pohodě. Teď mne moc mrzí, že jsem něco neudělala dřív.
Je pravda, že po konfliktu na parketu vašeho muže a Petra Petružálka vás manžel nafackoval?
Dostala jsem dvě facky, ale nevím proč. Možná proto, že byl v šoku a možná ani nevěděl, koho fackuje. On na mě vůbec neviděl, proto jsem na to nereagovala.
V tu osudnou facku vyústila hádka mezi vámi a kamarádkou Petra Petružálka. Co se mezi vámi stalo?
Já jsem jen chtěla manžela od ní odtáhnout, aby nevyvolával konflikt. Nevím, co se jí na tom nelíbilo. Pak tady říkala, že jsem jí sprostě nadávala, ale to je lež. Ona mne na diskotéce začala tahat a na to manžel zareagoval. Taky je lež, že by ji škrtil.
Jak se bude odvíjet dál váš život v Čechách?
To nevím, teď bych chtěla na Ukrajinu, ale možná se pak zase vrátím sem. Musím vydělat, nikdo mi nic nedá. Musím sama.