Nešlo však o vandalský čin, kdy by stromky zůstaly na místě, ale krádež včetně kořenového balu. Zloději se snažili své počínání i zamaskovat.

O nemilé události informoval předseda Mysliveckého spolku Bor Martin Kovář, který společně s dalšími myslivci ovocné stromy na své náklady vysadili. „Bylo to v podstatě naše dítě, jednalo se o roubované staré odrůdy, které pro nás měly nevyčíslitelnou hodnotu,“ přiblížil.

NEŠŤASTNÁ TŘINÁCTKA

Výsadba v odlehlé lokalitě přilákala nenechavce, po kterých zůstala spoušť. Nyní po nich podle slov policejního mluvčího Miroslava Doubka pátrají kolegové ze soběslavského oddělení. „Zloděj či zloději odcizili celkem třináct stromků vysazených jižně od obce Roudná,“ přiblížil mluvčí s tím,že předběžná škoda činí minimálně 2 600 korun. „Šetříme to proto jako přestupek proti majetku,“ dodal Miroslav Doubek.

Fotopast, ilustrační foto.
Zmizely dvě fotopasti u dálnice D3

Jak doplnila starostka obce Roudná Eva Kropáčková, táborský pozemkový úřad v rámci obce provedl výsadbu několika alejí směrem na Doubí, Klenovice i Myslkovice. „Do tohoto činu se ochotně zapojili i naši myslivci, listnáče tak doplnili dvaceti ovocnými stromky. V této konkrétní aleji během deštivého víkendu došlo ke krádeži, což mě osobně velmi mrzí,“ zmínila.

STARÉ ODRŮDY

Výsadbu podle jejích slov myslivci provedli bez nároku na odměnu a dřeviny pořídili z vlastních zdrojů. „Ovocné stromy byly konkrétně vybrané, aby rodily v různých obdobích a posloužily nejen lidem, ale i zvěři,“ upřesnila s tím, že je rouboval dokonce specialista.

Při tragické nehodě kamionu zemřeli dva lidé.
VIDEO: Při nehodě kamionu s kuřaty u Chýnova zemřeli dva lidé

Alej už těšila kolemjdoucí i členy mysliveckého spolku, jednotlivé kusy byly olistěné a zakořeněné. Poslední tři se zřejmě „loupežníkům“ z tohoto důvodu nepodařilo uzmout. „Nebyl to vandalismus, stromky tu prostě nejsou. Některé kůly vrátili na místo včetně oplocenky. Některé naházeli do kopřiv u posedu,“ odhalil další informace Martin Kovář.

PROMYŠLENÝ SKUTEK

Podle roudenské starostky šlo o promyšlený čin. „Místo si někdo vyhlédl a využil příležitosti, kdy tam byl klid,“ uvedla. Cena jedné odnože podle ní činí 220 korun. „Škoda jako taková je však nevyčíslitelná. Odhaduji, že by vysazení jednoho stromku mohlo vyjít až na dva tisíce, včetně kůlu, chráničky a mulče okolo,“ dodala Eva Kropáčková.

Policisté pátrají po muži ze záznamu kamery.
Dobrá zpráva: Policisté dopadli muže, který se pokusil ukrást psa

Už loni zde vznikla škoda pozemkovému úřadu, kdy těžká technika zasypala omylem část aleje směrem na Doubí. „Je to smutné, vrátit to nejde, ale byla bych ráda, aby se podobné skutečnosti již neopakovaly a společně jsme si přírodu a naše okolí ubránili,“ dodala závěrem.

HLEDAJÍ SVĚDKY

Policie nyní žádá každého, kdo by mohl k objasnění skutečností uvedeného případu poskytnout jakékoliv důvodné informace, a to zejména k bližšímu určení doby spáchání skutku, tak k výskytu podezřelé osoby či osob na místě činu, aby své poznatky předal policistům na jejich služebně v Palackého ulici v Soběslavi či telefonní lince 974 238 740.