Co nejméně známek toho, že nikdo není doma. To je podle policie nejsnazší návod, jak se vyhnout riziku vykradení bytu či domu. Zloději si prázdných obydlí snadno všimnou.

Čerstvou zkušenost má dvaatřicetiletá žena z Českých Budějovic. Vykradený byt ve třetím patře našla po návratu z prodlouženého víkendu. „Zloděj do něj vnikl násilím a odnesl si nejenom finanční hotovost, ale pozornost zaměřil i na šperky ze žlutého kovu. Majitelce tak vznikla celková škoda za bezmála čtyřicet tisíc korun,“ konstatuje policejní mluvčí Jana Kameníková.

Podobnných případů od počátku letošního roku evidují jihočeští kriminalisté přes 40. Škoda se v součtu vyšplhala na téměř milion korun. Přestože oproti lońsku vykradených bytů téměř o polovinu ubylo, nelze vyloučit, že teprve o prázdninách začnou nenechavcům žně.

V době dovolených totiž šance zlodějů na úspěch stoupají. A obyvatelé mnoha bytů jim dokonce svým chováním nahrávají. „Stačí dlouhodobě zatažená okna, ta jsou pro zloděje přímo signálem. Dalším upozorněním, že je byt prázdný, může být i přeplněná schránka na dopisy. Proto je ideální dohodnout se sousedem, aby občas v bytě vyvětral a vybíral dopisní schránku. Zároveň je vhodné nainstalovat v bytě časový spínač na světlo a tak navodit dojem, že byt není prázdný,“ radí Kameníková.

„O takové záležitosti se nám vždy stará babička, chodí k nám zalévat kytky, vybírá poštu, před naším návratem ještě navíc nakoupí základní potraviny,“ souhlasí Lukáš Brož z českobudějovické čtvrti Mladé.

Pokud nelze podle Kameníkové vyhovět doporučení nenechávat v bytě cenné věci, je na místě alespoň draze vybavenou domácnost zajistit. „Dobré je mít bezpečnostní dveře, zámky nebo alarm. Čím více překážek zlodějům k překonání připravíte, tím více je můžete od jejich úmyslu odradit. Pokud se z cest vrátíte do evidentně vykradeného bytu, neprodleně informujte policii. Nic neuklízejte, ničeho se nedotýkejte, s ničím nehýbejte a trpělivě vyčkejte příjezdu hlídky. Nesmírně důležitá je i všímavost sousedů. Pokud zaznamenají nezvyklý pohyb cizích osob v domě či bytě, měli by se okamžitě obrátit na policii. Zvyšuje se tím šance na objasnění případu a dopadení pachatele.“ vysvětluje Kameníková.

Například táborským kriminalistům se nedávno podařilo právě touto cestou objasnit případ z konce loňského roku. „Tehdy zloděj vnikl do jednoho táborského bytu ve třetím patře a z obývacího pokoje si odnesl notebook, digitální fotoaparát, mobilní telefon, DVD nosiče a přibral i prsten ze žlutého kovu. Intenzivní práce přivedla kriminalisty postupně až k pachateli. V těchto dnech zahájili trestní stíhání třiadvacetiletého mladíka z Plzeňska.“