Muž v masce čerta vstoupil 23. dubna kolem 16.30 do České spořitelny v Nové Včelnici.
Se střelnou zbraní v ruce donutil pracovnice na přepážkách k vydání 416 012 Kč.
Dne 28. listopadu zhruba ve stejnou dobu vešel do stejné pobočky muž v masce holohlavého a donutil stejné ženy vydat mu 1 442 400 korun.
Z loupeží byl obžalován Pavel Hrubý (38) z Tábora.
V přípravném řízení přiznal listopadový skutek, ale dubnový popřel. U soudu včera ale doznal i první útok.


Pod bičem lichvy?


Vysvětloval, že se při podnikání (zelenina, videopůjčovna) postupně dostal do potíží.
S markety v okolí poklesly tržby. Rušil provozovny, přestal odvádět pojistné. Byl vázán dlouhodobými nájmy, dostal se do prodlení s platbami, došlo i na exekuce.
Prý si půjčil peníze od lichváře a ten začal peníze vymáhat. Několikrát měl být přepaden a zbit.
V tísni se rozhodl opatřit si peníze loupeží.
Byl odhalen krátce po druhém přepadení. Policii pak vydal 990 000 korun. Uvedl, že zbytek omylem spálil s dalšími věcmi. Včera ale prohlásil, že těsně před zadržením je předisponoval onomu věřiteli. Spálení ostatně vyloučila analýza popela z kamen.
Přepadené pokladní požádaly, aby mohly vypovídat v nepřítomnosti obžalovaného.
Popsaly, jak k nim v dubnu přišel v masce čerta. Chtěl peníze, prý je mu všechno jedno a třeba je rozstřílí.
V listopadu je „klient“ v tělové masce donutil lehnout na zem a poté jedné z nich nařídil, aby mu vydala peníze. Byl nervózní, když začal pípat otevřený trezor, křičel, že zapnuly alarm.


Pokladní musela otevřít i hlavní sejf ve vedlejší místnosti, kde bylo nejvíc peněz. Při prvním přepadení v dubnu o něm asi ještě nevěděl. Při odchodu jim zakázal do 18 hodin někoho volat. Hrozil kom〜plicem a zmiňoval bydliště jedné z nich . . .
Před přepadením se do spořitelny přišel zeptat na bankomat. Pak beze slova odešel.
O tom, že si terén obhlížel, svědčilo i několik občanů, kteří opakovaně registrovali návštěvy podezřelého cizího muže a jeho obcházení kolem spořitelny. Při rekognici ho většina poznala v obviněném.


Obhájce Mgr. Petr Wölfl navrhoval doplnit dokazování mj. výslechem onoho věřitele, který prý jeho mandanta ke splácení tak drsně tlačil.
Soud ale návrh zamítl s tím, že případ je i tak objasněn bez důvodných pochybností. Exi〜sten〜ce dluhů pak nemůže ospravedlňovat násilné jednání vůči peněžním ústavům, dodal předseda senátu.


Rozsudek bude vyhlášen dnes.