Podvod, zneužití informací v obchodním styku, milionové škody. Tomu všemu čelí Josef Steinz, který byl od poloviny 90. let známý coby spolumajitel Strojírny Tábor. Posledních pár let ale se svým bývalým společníkem Richardem Bardou vedou už jen soudní spory.

„Jednání o neplatnosti mého odvolání z pozice jednatele firmy se táhne už čtyři roky," naznačil Josef Steinz délku jednoho ze sporů. „Je mi líto, že jsem firmu dvacet let dostával nahoru a on ji za tři roky přivede na buben," dodal.

Ze společného svazku už má jedno nepravomocné odsouzení k pěti letům vězení. Kořeny sporu, v němž měl Josef Steinz z devizového účtu strojírny vyvést dolary za 33 milionů a použít je pro vlastní potřebu, sahají k zakázce v Rusku. Vrchní soud ale případ vrátil zpět do Tábora k dalšímu prověření kontaktu v Rusku. „To je na základě toho, že pan Steinz u odvolacího řízení úplně změnil výpověď," zdůvodňuje předseda senátu v Táboře Zdeněk Kučera.

V pondělí soudce zahájil líčení ve věci dalšího trestního oznámení. Josefu Steinzovi je kladena vina za škodu ve výši 22 milionů způsobené Strojírně Tábor. „Vůbec netuším, jak na tu cifru přišel (Barda, pozn. red.)," diví se obžalovaný.

Obžaloba jej viní, že využil informace o Strojírně Tábor ve prospěch Strojírny Tábor ST, kterou stoprocentně vlastní a na kterou měl po úpravě kalkulace (a  snížení ceny)  převést zakázku, již původně získala Strojírna Tábor. Josef Steinz nařčení z podvodu odmítá. "Je to absolutní nesmysl," začal dnes ráno svou výpověď u soudu. 

Společné námluvy

Josef Steinz pracoval ve Strojírně Tábor ještě před privatizací. Pro svůj privatizační projekt si úspěšný podnik vybral Richard Barda. Podle Josefa Steinze ale nakonec pro obchod neměl peníze. "Já jsem je sehnal a za to chtěl padesátiprocentní podíl," odkrývá začátky společného podnikání Josef Steinz z Tábora.  V roce 1994 začali a nevedlo se jim špatně, firma vykazovala zhruba šestimilionové roční zisky. Jenže pak se něco zlomilo. "Pan Barda psychicky neunesl, že jsem zvládl řízení firmy i ve směru do zahraničí, a začal mne verbálně napadat a u investorů pomlouvat, že jsem ho okradl o třicet milionů. Přitom on na firmě parazitoval, celých dvacet let chodil do firmy jen v pátek," říká na svou obhajobu Josef Stein.

Svého bývalého kolegu žaluje pro zmanipulování valné hromady, která jej odvolala z pozice jednatele společnosti. Nakonec dostal i výpověď.  Od Petra Koláře si pak koupil zmrazenou firmu Instaltop, které dal název Strojírna Tábor ST. Spor nastal v okamžiku, kdy investor zrušil výběrové řízení, jehož se Strojírna Tábor zúčastnila a řekl, že do druhého kola nesmí nikdo, kdo se zúčastnil prvního. V tu chvíli nastal prostor pro novou firmu Strojírnu Tábor ST, která zakázku vyhrála a jako subdodavatele si vybrala Strojírnu Tábor. Kvůli špatné dodávce ze strany Strojírny Tábor, ale Steinz podle své výpovědi od smlouvy odstoupil. Nedělo se prý nic jiného, než že Richard Barda na něj podal trestní oznámení a vyčíslil mu způsobené škody.

V úterý by měl u soudu vypovídat Richard Barda.