L. H., ředitel větrovské zoo, dnes v Českých Budějovicích sešel s novináři, se kterými od svého obvinění z podvodů a zpronevěry komunikuje jen sporadicky.

Proč najednou taková změna? Protože v pondělí obdržel usnesení, v němž státní zástupce zrušil obvinění jak jeho, tak jeho kolegy Josefa Tuška. Jenže úplně klidným spánkem ještě spát nemohou, vítěznou pásku nepřetrhli.

„Jde totiž pouze o jeden dílčí úkon trestního řízení a standardní postup. Vyšetřování, respektive trestní řízení zastaveno nebylo," uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner. Neboli policisté mají lépe dokázat, že se trestných činů dopustili s úmyslem.

Obvinění na oba padlo po domovních raziích, kdy kdy na začátku března jen těsně unikli vazbě. Ty se nyní stávají předmětem ústavní stížnosti. Z pohledu Josefa Tuška byly vedeny nestandardně.

Celá tato kauza má pozadí v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, kde společně chtěli vybudovat smělý areál hotelů a zábavního parku, k čemuž měli použít peníze několika lidí. Projekt ale se ztrátou v roce 2005 prodali a lidé všechny své peníze dodnes nedostali zpět.

„Část dostali, ale všechny peníze zpět dřív než za dva roky ani nemohli chtít. My totiž projekt prodali i se všemi smlouvami," uvedl Libor Hrubý k pozadí údajné škody 30 milionů, které podle policie úmyslně z lidí vylákali a měli je použít ve svůj vlastní prospěch. Tento úmysl teď musejí jihočeští kriminalisté znovu prošetřit a státnímu zastupitelství doložit.

Větrovská zoo coby oběť politických her zastupitelů

Dnešní českobudějovické setkání s představiteli větrovské zoologické zahrady L. H. a Josefem Tuškem mělo ještě jednu polohu, a sice existenční problémy zahrady.

Bezmála hodinu se debata točila kolem táborského stavebního úřadu a jeho ředitelky Jitky Doležalové. Ta je podle nich hlavním strůjcem krachu projektu na Větrovech.

„Mohla se dopustit zneužití pravomoci, ale nikdy si nenechala poradit. Hlavním cílem bylo zneškodnit zahradu, i od zástupců ODS a jejich spojence Šedivého," personifikoval L. H. své protivníky.

Jitka Doležalová odpoledne jen těžko chápala útok na svou osobu. „Nejsem si vědoma, že bych někomu vědomě ubližovala. Teď je ale třeba respektovat vydané rozhodnutí krajského soudu a stavebního úřadu," zareagovala.

Abychom se dostali do současnosti, musíme se vrátit na začátek vzniku zoo, které předcházel Ranč Větrovy. Ten ještě fungoval bez potíží, ale počet druhů zvířat narostl do rozměrů, kdy již bylo nutné obstarat licenci pro provoz zoologické zahrady. Když po jejím otevření Větrovy kolabovaly náporem dopravy, problémy s politiky a občany na sebe nenechaly dlouho čekat. Dnes se k nim řadí i finanční problémy.

„Finanční problémy máme, ale ne proto, že se nepovedl můj záměr. Ale největší mojí chybou bylo, že jsem zahradu otevřel v Táboře, kde je podnikání trestem," uvedl L. H. s tím, že od samého počátku mu táborský stavební úřad házel klacky pod nohy. Především za stavby, které neměli povolené. Úřad mu dodatečné povolení zamítl, k čemuž použil dřívější výrok nejvyššího soudu. Zahrada se bránila u krajského stavebního úřadu, kde ale nepochodila. Proto žalovala i ten a u krajského soudu vyhrála.

„Případ je ale stále v řízení a proces odstranění staveb také dál běží a je nyní třeba postupovat v součinnosti s vydanými rozhodnutími," upřesnila aktuální stav sporu o dílčích černých stavbách v zoo vedoucí Stavebního úřadu Tábor Jitka Doležalová.

Milionové škody

Postupem úředníků přišla zahrada podle Libora Hrubého o miliony korun, když platili zbytečné studie a vyjímání pozemků pod zoo ze zemědělského půdního fondu.

„Když nám soud potvrdil pochybení úřadu, měli by škody uhradit," apeluje ředitel zoo a dodává, že zahrada neměla šanci se svobodně rozvíjet, což odporuje ústavě a na základě toho budou volit své další právní kroky. Josef Tušek pak dodal, že má důkazy o tom, že stavební úřad neměří všem „černým" stavebníkům stejným metrem.

Pod vlivem situace se akcionáři rozhodli zoo prodat. Kraj a Tábor ji odmítly, nyní se o ni v dražbě zajímají dva zájemci, zoo z Polska a Německa. Vyvolávací cena je 65 milionů. „Ze zisku bychom odškodnili všechny věřitele a zahradu se pokusili zachránit. Stala se obětí politických her zastupitelů," míní L. H. Společnost nyní připravuje žaloby na krajský a táborský úřad na náhradu škod způsobených nezákonným postupem.

Sám L. H. čelí obvinění z podvodu a zahrada má obstavený majetek.

Článek byl aktualizován dne 28. 2. 2022.