Dva roky podmíněně, povinnost ve zkušební době uhradit škodu a pokutu půl milionu korun. Tak zazněl v úterý dopoledne verdikt u Okresního soudu v Jindřichově Hradci v kauze vášnivého filatelisty Zdeňka Mazury z Příbramska, který bral v archivech cenné archiválie. Ten se však k vyslechnutí rozsudku osobně nedostavil. „To je běžný postup. Klient již u soudu vypovídal a dál v této věci pověřil mne,“ odpověděl obhájce Petr Brož.
Obžalovanému, který byl viněn ze zhruba tří stovek skutků krádeží archiválií z takzvaného předznámkového období, tedy do roku 1850, se však podařilo dokázat jen část, k čemuž také předseda senátu Vlastimil Sítař přihlédl.
I tak proti jeho rozhodnutí zvažují odvolání státní zástupce Pavel David i obhájce obviněného Petr Brož.
Jak David potvrdil již v soudní síni, nesouhlasí s podmíněným trestem, proto si ponechal zákonnou lhůtu na odvolání. Naopak i jeho překvapila půlmilionová pokuta. Ve své závěrečné řeči totiž navrhoval, vzhledem k tomu, že se jedná o muže v důchodu, pokutu stotisícovou.
Obhájce rozsudek viděl samozřejmě trochu jinak. „S podmíněným trestem souhlasím, ale pokuta se mi zdá příliš vysoká. Po jednání s mým klientem zvážíme proti ní odvolání,“ potvrdil Brož. Ve svém zdůvodnění rozsudku předseda senátu mimo jiné uvedl, že bral v úvahu pouze skutečně doložitelné krádeže. Výše škody nebylo možné přesně určit také proto, že žádný z archivů přesnou částku nedoložil. Rozsah škod bude řešen občansko–právní cestou. Obžalovaný filatelista pozornost zaměřoval na archivy v Táboře, Třeboni, kde byl po činu nakonec zadržen policií, dále v Praze, Českém Krumlově, Benešově, Klatovech a Žluticích. Ne všude však páchal trestnou činnost, nebo mu nebyla dokázána jako v Třeboni či Táboře.
Miroslav Cihelka
Lenka Novotná