Už jako mladistvý byl skoro pět měsíců ve vazbě, ale sotva se ocitl na svobodě, začal znovu porušovat zákony.
Tak 7. listopadu 2006 kolem půlnoci po domluvě vnikl s dalšími dvěma mladíky na náměstí v Týně nad Vltavou do stodoly sloužící jako sklad a odcizili tu 130 kg měděných trubek v minimální hodnotě skoro 30 000 Kč. Ty nalámali a ukryli u zdi hřbitova, odkud je později odvezli do sběrny v Novém Vrátě, kde je prostřed〜nictvím slečny Edity prodali.
Také jezdil autem bez řidičáku, za což byl 6. prosince podmíněně odsouzen trestním příkazem Okresního soudu v Č. Budějovicích.
V polovině ledna 2007 vnikl v Dřítni po překonání zámku dveří do prodejny potravin, kde vzal asi 200 Kč v mincích; pak ho „vyhnal“ spuštěný alarm. U dveří hlídal jeden z parťáků týnského vloupání.
V noci na 13. únor „operoval“ s dalším mladíkem v chatové oblasti sv. Anna u Neznašova. Z kůlen odnesli věci asi za tři tisíce. Doznal se až u hlavního líčení, když usvědčován byl předtím mj. mladistvým spolupachatelem; ten uhradil škodu a soud jeho stíhání podmíněně zastavil.
Jindy Stanislav P. v únoru vzal s osvědčeným kumpánem z Týna a Dřítně v rekreačním zařízení v Hostech vlnitý plech za 840 Kč. Spoluobžalovaný to doznal, P. řekl, že si na to nepamatuje.
Posléze P. nezjištěného dne vnikl na zahradu v Neznašově, zatím co jeho bratr hlídal, a odcizil z dřevníku mj. elektronářadí, hliníkový žebřík a horské kolo, vše za 9600 Kč. V přípravném řízení ho brácha usvědčil, vypovídal detailně i o tom, tam věci ukryli, než je sourozenec odvezl do Budějovic prodat. U hlavního líčení tento obžalovaný prohlásil, že na místě nebyl a že mu to nikdo nedokáže, a Stanislav se toho chytil – skutek prý nespáchal a bratra v přípravném řízení zmanipulovala policie, prý z ní má strach a podepíše jí všechno. Soud ale jakoukoliv manipulaci vyšetřovatele odmítl mj. s poukazem na přítomnost obhájkyně mladistvého spoluobviněného v jiné věci.
Kromě těchto zlodějin Stanislav P. také dál řídil auto bez oprávnění. V září 2007 byl takto chycen v Bechyni za volantem Š105L a Mazdy 626, za což byl trestním příkazem odsouzen ke 180 hodinám obecně prospěšných prací.


Celkem na dva roky
Za vloupání do skladu v Týně a za sbíhající se odsouzení za řízení bez oprávnění z Č. Budějovic soud vyměřil Stanislavu P. souhrnný trest odnětí svobody na půl roku do věznice s dozorem.
Za další žalované skutky a za sbíhající se řízení bez oprávnění a maření výkonu úředního rozhodnutí dle zmíněného trestního příkazu z Tábora a nově i z Č. Budějovic (2. ledna 2008 dostal sedm měsíců nepodmíněně) mu uložil souhrnných 18 měsíců.
Stanislav P. se odvolal do výroku o vině krádeží v neznašovské zahradě a do výroku o trestu, který je prý nepřiměřeně přísný.
Krajský soud ale odvolání zamítl. Konstatoval, že výpověď spoluobžalovaného bratra o skutkovém ději v Neznašově je natolik podrobná, že by si ji policisté nemohli vymyslet, natož k ní v přítomnosti obhájkyně jiného obviněného „navést“ vyslýchaného podezřelého, jenž má své zkušenosti s policií z předchozích pěti majetkových trestních věcí. Okres〜ní soud právem vyšel z jeho výpovědi v přípravném řízení.
Trest uložený Stanislavu P. je pak v souladu se zákonem. „Žalovaných skutků se dopustil v podmínce, za probíhajícího jiného trestního řízení, iniciuje krádeže, bere k nim mladistvého, dál řídí bez oprávnění a přes zákaz – od konce roku 2006 naprosto ignoruje soudní rozhodnutí,“ vypočítával předseda senátu. „Možnosti jeho nápravy jsou značně ztížené, výchovné tres〜ty na něho naprosto nezapůsobily, přiměřené jsou tedy už sankce nepodmíněné . . .“
Rozsudek je tak v právní moci.