Dlouhé dva roky Veronika Vrkočová z Oseku na Písecku snášela týrání svého druha.
„Tloukl mne a pálil cigaretou. To dělal i v době, kdy jsem byla těhotná. Několikrát mne znásilnil.“
Tak popisuje utrpení jedenadvacetiletá žena.
O rok starší druh je i otcem její ani ne dvouleté holčičky. Své násilnické pudy obrátil dokonce proti ní.
„Rozčilovalo ho, když plakala. Třásl s ní, házel ji na postýlku, až přestala dýchat a začala modrat,“ popisuje Veronika děsivé domácí scénky z bydliště v Záhoří, kde se svým partnerem žila.


Pálil ji cigaretou
„Nejdřív jsme bydleli na Kollárově ulici v Písku. Tam mě týral a pálil cigaretou na zádech. Nesměla jsem to nikomu říct. Vyhrožoval, že když to řeknu, že mě zabije nebo že vezme dceru a já už ji víckrát neuvidím,“ dodává žena.
Násilník pracoval v písecké pekárně.
„Přišel z noční. Já jsem spala, on mě probudil a pak zmlátil,“ uvádí, jak začal čtvrteční den.
V pátek se násilí znovu opakovalo – Veronika má velkou modřinu pod okem a popáleniny na zádech.
Odhodlala se vše nahlásit na policii. Potom se musela uchýlit ke své matce do Oseka. Hned v pátek policie muže zatkla.
„Je obviněn z týrání svěřené osoby, z týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domu a z trestného činu znásilnění. Vyšetřování je na počátku, na řadu přijdou výslechy svědků, znalecké posudky a podobně,“ řekl okresní státní zástupce Petr Cigánek.
Obviněnému násilníkovi teď hrozí dokonce až osmileté vězení .
Jak Veronika Vrkočová vidí svůj další život?
„Chci se vrátit do Záhoří, tady dlouho s dcerkou nebudu. Ale bojím se rodiny partnera,“ povzdechne si a ohlíží se k vedlejší místnosti, kde holčička spí.
„Hlavně, že ta už je mimo nebezpečí. Aspoň zatím. Nevím, kdy se partner vrátí z vazby nebo vězení, a co bude pak,“ krčí žena rameny.


Hlavně přijít včas
Smutný příběh Veroniky Vrkočové není ojedinělý. Týraní lidé se však mohou dovolat pomoci.
„Naše centrum pomáhá obětem domácího násilí již dva roky,“ říká Dana Bedlánová z českobudějovického Intervečního centra pro osoby ohrožené domácím násilím. Toto specializované pracoviště, jediné v kraji, spadá pod Diecézní charitu České Budějovice.
Bohužel ne všechny oběti se obrátí se žádostí o pomoc včas. „Přijít k nám nebo zavolat může jak paní Vrkočová, tak i další ženy, které jsou v podobné situaci,“ pokračuje Bedlánová.
„Spolu probereme, jak jejich situaci řešit. Čím dříve se na nás oběti domácího násilí obrátí, tím lépe,“ dodává Dana Bedlánová z intervenčního centra.

Zlata Měchurová
Radek Gális