Svým podnikáním na drogové scéně si měl šestičlenný gang přijít až na 12 milionů korun, podle policejního vyšetřování a půlročního tajného sledování měli plánovat také expanzi do Holandska. Past nad nimi sklapla při razii 27. února loňského roku. Drogy měli do jižních Čech dovážet od vařičů a překupníků z Olomouce, Teplic, Prahy i Klatov, ke skladování využívali prostory v Českých Budějovicích, Čejeticích a Strakonicích.

Organizovaná skupina

Před soudním senátem stanuli po třech měsících znovu obžalovaní Roman Daňo (53) z Českých Budějovic alias Papež a jeho spolupachatelé Pavel Kříž (58) ze Strakonic, Karel Roubíček (66) z Prahy a Marek Hajný (42) z Budějovic. K organizované skupině dealerů patří také Kateřina Kováčová (33) z Písku, která již přijala dohodu a podmíněný trest ve výši tří let a Jindřich Český (52) ze Strakonic, který souhlasil s konáním líčení bez jeho přítomnosti.

Za tuto rozsáhlou trestnou činnost hrozí obžalovaným poměrně vysoké tresty, protože vše páchali ve velkém rozsahu jako organizovaná skupina, trestní zákon v takových případech hovoří o výši trestu odnětí svobody od 8 do 12 let.

Jak uvedla státní zástupkyně Daniela Přibylová, zmíněné trestné činnosti se Daňo s komplici věnoval nejméně od července 2018, až do doby zadržení. „Organizovali distribuci pervitinu i dalších omamných a psychotropních látek, jednalo se skutečně o velké množství, na všem se domlouvali po telefonu,“ popsala.

Prohlásil vinu

Šéf gangu, který od policie dostal přezdívku Papež, se rozhodl před soudem učinit prohlášení viny. To podle soudce Milana Kučery má zásadní vliv na postup jednání. „Je to zákonné právo obžalovaného. Lze zmírnit trest pod dolní hranici sazby, dokazování k jeho osobě se neprovede v plném rozsahu a dojte tak ke zrychlení trestního řízení,“ vysvětlil přítomným.

„Jsem vinný ve všech bodech obžaloby, pane předsedo, uznávám i svou písemnou výpověď, kterou jsem zaslal policii a výpověď z přípravného řízení,“ řekl Roman Daňo s tím, že doznání činí dobrovolně a bez nátlaku. Drogový boss zároveň požádal o nepřítomnost v době procesu kvůli zdravotním problémům. „Hlídá mě lékař specialista, prodělal jsem operativní zákrok,“ přiblížil.

Akceptace viny a nepřítomnost u soudu odsouhlasily i obě strany řízení. „Není nutná jeho přítomnost na jednání,“ řekl Papežův advokát František Pohanka. „Akceptace viny není problém. Nepřítomnost na jednání soudu je jeho výsostné právo,“ souhlasila i státní zástupkyně Daniela Přibylová.

Lustrovali jeho příjmy

U soudu vystoupil dopoledne už jen Karel Roubíček, který měl vysvětlit pohyby na svých účtech, které mohly pocházet z prodeje drog. „Půl roku před obchodování s Daněm jsem měl zůstatek na účtu 420 tisíc, pak už jen peníze ubývaly,“ popsal. Za pravidelnými vklady rozkryl výplaty od zaměstnavatele, půjčky známým vracené i s úroky a podobně. Dvakrát 100 tisíc prý byly převody z dalších dvou účtů, které chtěl zrušit.

Částku 380 tisíc mu prý poslala kamarádka, což doložil jejím čestným prohlášením. „Vždy mě podporoval, a tak mě požádal, abych mu půjčovala. Vím o tom, že je ve ve vazbě. Tyto prostředky nepochází z trestné činností, jsem ochotná to zopakovat před soudem,“ četl z dokumentu soudce Kučera.

„Na účet mi vracela dluhy i družka, byla to taková odsávačka financí, hráčka. Měla na sebe exekuce, cokoliv ji přišlo na účet, musela hned převést pryč, nebo jí to sebrali,“ komentoval další pohyby. Půjčoval třeba i známým na nájem, či poradenské firmě v druhotné platební neschopnosti.

Byl prý rád, že konečně v 60 letech měl vlastní účet. "Dostal jsem se z dluhů. Dával jsem si velký pozor, aby peníze na účty vložené nepocházely z trestné činnosti,“ dušoval se Roubíček. „Měl jsem tři ženy, samoživitelky, s dětmi v dospívajícím věku, které jsem se snažil podporovat, platil jsem třeba autoškolu, potom mi peníze vracely,“ pokračoval obžalovaný.

Komplikace v docházce svědků

Dokazování mělo dále pokračovat výpovědí pozvaných svědků k osobám Pavla Kříže a Marka Hajného. Na výslechy před soud měli dorazit většinou uživatelé drog. Soudce Milan Kučera popsal, že některé musel soud předvolávat za pomoci policejních orgánů, i přesto nikdo nepřišel. Řada z nich byla a je pro soud stále špatně kontaktní, někteří se omluvili ze zdravotních důvodů, někteří odmítli vypovídat. „Když někdo zavolá a omluví se, tak to rozhodně neznamená, že nebude a nemusí vypovídat,“ upozornil na možnou vymahatelnost svědectví a předvedení policisty.

Soudní proces pokračuje v úterý 9. srpna, další dva jednací dny jsou krajským soudem naplánovány na září, to už by pravděpodobně mohly padnout konečná rozhodnutí o osudech obžalovaných.

Gram pervitinu (pika, krystalu, metamfetaminu) za 60 až 80 euro, nebo 1300 až 1500 korun, předtím ho nakupovali asi za 800 korun za gram. Dodavatele měli mít napříč republikou. Šestičlenná skupina zásobovala pervitinem celý Jihočeský kraj a příhraniční části Rakouska. Pavel Kříž ze Strakonic měl drogy vozit i za hranice, hlavně do Německa. Jen od července loňského roku během svých ilegálních obchodů přeprodali podle policie minimálně sedm kilogramů pervitinu. Jejich praktiky sledovala nejen policisté ale i celníci, během týdne měli prodat až půl kilogramu pervitinu, menším distributorům i přímým uživatelům. Většina obžalovaných v této kauze má bohatou trestní minulost a pobyt ve vězení jim není cizí. Podle policie tento gang předčil svým rozsahem obchody prachatického drogového krále Satana.