Dva muži u něj čelí obžalobě z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek.
Milanu Vadlejchovi (47) ze Strakonic je kladeno za vinu, že v letech 2004–07 zorganizoval v Nizozemsku nákup LSD, extáze a marihuany a zajistil jejich převoz prostřednictvím kurýrů. Jedním z nich měl být Libor Vlk (45), který je v této věci rovněž obžalován.
Vadlejch si měl také opatřit nejméně 2500 gramů marihuany a prostřednictvím Vlka, ev. dalších kurýrů, ji vyvézt do Německa.
Podle státního zástupce si obžalovaní zřídili na sklonku roku 2006 ve Štěkni na Klatovsku hydroponní pěstírnu konopí. Vlk v ní měl zasadit nejméně sto rostlinek, v únoru 2007 dalších nejméně 572 .
Vadlejch sám pak měl získat v Nizozemsku nejméně 3600 tablet extáze a zajistit jejich přepravu do ČR. Kurýr H. byl na příjezdu do SRN z Nizozemska 6. listopadu 2005 zadržen s drogou ve vozidle.
Státní zástupce měl včera na závěr skutky popsané v obžalobě za prokázané. Odmítl tvrzení stíhaných, že jde o komplot proti nim. Podle něho obvinění jednali ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech, za což jim hrozí tresty v sazbě deset až patnáct let.
Milan Vadlejch se činu podle žalobce dopustil jako zvlášť nebezpečný recidivista. Za stejný čin byl totiž potrestán už v prosinci 2005 v Brně.
Obhajoba poukazovala na neurčité formulace obvinění – „v přesně nezjištěné době“, „od blíže neustanovených osob“, „přesně nezjištěné množství“ atd.
Upozorňovali, že někteří ze svědků proti jejich klientům nebyli sami stíháni, resp. odsouzeni. Někteří z nich otevřeně promluvili o „objednávce“ policie k obstarání „něčeho“ proti Vadlejchovi.
Obhájce Libora Vlka pak k oné pěstírně konopí doplnil, že jeho klient bez zkušeností, jen podle informací z internetu, rostlinky zasadil, ale poprvé mu zplesnivěly a podruhé ani nevzešly. „Nepodařilo se prokázat, že vyrobil drogu sobě nebo jiným,“ řekl.
Obhajoba navrhla zprostit v pochybnostech oba muže obžaloby.
Rozsudek bude vynesen ve čtvrtek.