Kateřina Winterová o léčivých účincích řepíku:

| Video: Youtube

Játra jsou největším orgánem lidského těla a zároveň naší největší žlázou. U dospělého člověka váží průměrně 1,5 kilogramu. Mají také velmi důležitou práci. „Játra vykonávají více než pět set nejrůznějších činností a dvaadvacet z nich je zcela nezbytných pro život. Říká se jim detoxikační továrna a je to název vskutku výstižný,“ uvedl pro Deník v článku Chraňme svá játra lékař Dalibor Pastucha.

Játra vytvářejí žluč, která je uložena ve žlučníku a pomáhá trávit tuky.

„Ukládají glukózu ve formě glykogenu a udržují hladinu cukru v krvi. Přeměňují nadbytečné aminokyseliny na močovinu, která se následně vylučuje ledvinami,“ vyjmenoval některé z úkolů jater Dalibor Pastucha.

Proto bychom tento orgán neměli zbytečně zatěžovat nezdravou stravou jako jsou smažené potraviny či alkohol. Naopak bychom měli dělat vše proto, aby naše játra byla zdravá a plně funkční.

Kde roste řepík

Řepík lékařský je trvalka, která dorůstá do téměř metrové výšky. Svými drobnými svítivě žlutými květy uspořádanými do klasovitých hroznů připomíná trochu diviznu. Roste hlavně na sušších vápenitých loukách a stráních. Můžete ho ale i velmi dobře pěstovat, jen nemá rád dusíkaté půdy.

„Řepík se dá pěstovat na zahrádce i ve skleníku, vyžaduje ale stinné místo,“ upřesňuje časopis Kondice. Z řepíku si můžete připravit čaj, tinkturu, kloktadlo, koupel nebo třeba mast.

close Řepík lékařský je trvalka. Dorůstá do téměř metrové výšky. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Řepík lékařský je trvalka. Dorůstá do téměř metrové výšky.

„Čaj z řepíku má skvělé relaxační účinky, pomůže vám od bolestí břicha, trávicích potíží a podpoří zdraví jater. Pokud zvolíte mast, můžete ji použít na hojení ran a kožních problémů,“ uvádí Kondice.


Nahrává se anketa ...

Jak sbírat a sušit řepík

Řepík kvete od června do září a jeho květy kořenitě voní. Sbírá se kvetoucí nať i s přízemními listy. Bylina se přitom doporučuje seřezávat výš nad zemí, aby mohla znovu obrazit a naším zásahem nezahynula.

„Stonky seřízněte deset centimetrů nad zemí. Z rostliny se využívá hlavně kvetoucí nať, ať už čerstvá nebo sušená. Nať sušte ve svazcích zavěšených na dobře větraném tmavém místě, případně v tenkých vrstvách rozloženou na sítech. Při sušení v sušičkách nesmí teplota překročit 50 °C,“ radí web AG Fonds, který přináší informace o pěstování a léčivých vlastnostech nejrůznějších rostlin.

Sušení řepíku by mělo být rychlé. Pokud totiž bylina zhnědne, je již nepoužitelná. Sbírané části by pak neměly obsahovat zralé plody.

„Kořeny a oddenky řepíku se vykopávají na podzim, po dozrání semen. Po očištění a opláchnutí tekoucí vodou je umístěte k usušení na síta, třeba na půdě. Také je můžete usušit v sušičce při teplotě nepřesahující 60 °C. Sušený řepík lékařský lze skladovat až 2 roky, nejlépe v papírových obalech. Kořeny pak skladujte v látkových pytlích nebo dřevěných bednách,“ radí AG Fonds.

V usušené formě můžete řepík koupit také v lékárnách nebo v obchodech se zdravou výživou.

Pomocník pro játra

Řepík obsahuje především třísloviny, triterpenové sloučeniny, kyselinu křemičitou, železo, organické kyseliny, cholin, flavonoidy, hořčiny a malé množství saponinů. Nejúčinněji působí tato bylinka na činnost žlučníku a jater. Zlepšuje metabolismus tuků a tím i cholesterolu, povzbuzuje trávení a tlumí záněty.

Tradiční využití řepíku lékařského jako antioxidantu a byliny s protizánětlivým účinkem prokázala například i studie z roku 2017, která zkoumala účinky nálevu z této rostliny.

„Výsledky naznačují, že jeho polyfenoly obsažené v řepíku přispívají k této aktivitě, což může být užitečné při vývoji nových a prospěšných antioxidantů, protizánětlivých a/nebo periferních analgetik. Kromě toho se v řepíku nacházejí další látky (konkrétně isoquercetin, tilirosid a kaempferol O-acetyl-hexosyl-O-rhamnosid, pozn. red.), jež měly být považovány za hlavní molekuly pro navrhování nových farmakoforů používaných k léčbě patologií souvisejících s oxidací a zánětem,“ naznačuje studie možnosti dalšího využití řepíku lékařského.

Na co všechno se dá použít řepík:

| Video: Youtube

„Řepík je vhodný pro dlouhodobé podávání, neměl by se však, stejně jako jiné byliny, užívat trvale. Úspěšně jej lze podávat samostatně, ale je i osvědčenou součástí směsí. Na podporu činnosti jater se kombinuje s pampeliškou, čekankou, s květem růže, se semenem ostropestřece mariánského, s natí pelyňku pravého nebo černobýlu a s květem měsíčku,“ doporučil iReceptář.

Přidal také recept na léčivý čaj pro zlepšení činnosti jater dle Herbáře léčivých rostlin:

  • 15 g řepíku přelijeme 500 ml vroucí vody
  • Přikryjeme a necháme 5 až 10 minut louhovat.
  • Přecedíme a pijeme denně 2 až 3 šálky čaje oslazeného medem před jídlem.

Při potížích s játry a při abscesech jater užíváme 35 až 70 g šťávy z čerstvé natě.

Směs pro játra profesora Velenovského

Deník už dříve v článku s názvem Řepík lékařský: Král bylinek uvedl recept na léčivý čaj. Ten doporučoval na játra profesor Josef Velenovský, první český botanik z meziválečného období.

Směs pro vaše játra:

  • 25 gramů nati řepíku
  • 20 gramů nati vlaštovičníku
  • 20 gramů zemědýmu
  • 20 gramů čekanky

Z jedné polévkové lžíce výše uvedené směsi si připravíme čaj. Užíváme jej dvakrát denně po dobu tří týdnů, podpoříme tak regeneraci jater.

Mohlo by vás zajímat:

Listy jahodníku jsou vynikající bylinkou pro naše zdraví. | Video: Deník/Nataša Budačová