Hluchavka bílá – účinky:

| Video: Youtube

Hluchavka je vytrvalá, až 50 centimetrů vysoká bylina. Trochu se sice podobá kopřivám, na rozdíl od nich má ale čtyřhrannou lodyhu a její listy nežahají. Květy hluchavky obsahují sliz, třísloviny, glykosid, antioxidanty, éterické oleje a v menším množství i minerály a vitaminy.

Nať hluchavky je na tyto živiny ještě bohatší. Nejvíce je v ní zastoupen zinek, křemík, železo a vápník.

Hluchavka kvete od května do září a jsou to právě její květy, připomínající svým tvarem tlamičky, které se používají v lidovém léčitelství. Nať a listy se ale dají k vnějšímu užití formou koupelí použít také, protože obsahují podobné účinné látky jako květy.

Hluchavka nemá žádné kontraindikace, takže jí mohou bez obav užívat i děti a těhotné ženy. Sušená bylina se dá koupit také v lékárně.

Jak sbírat a sušit hluchavku

Nasbírat hluchavku není problém, protože roste prakticky všude. Musíte jen počkat na hezké počasí, protože na její sběr musí být sucho. Trhají se samotné květy nebo celé vrcholy rostlin hned na počátku kvetení.

Správně usušit hluchavku už ale není úplně snadné. Květy se nesmějí pomačkat ani zapařit. Jinak by ztmavly a léčivé látky by byly znehodnocené. Ideální je sušit květy hluchavky ve stínu, v suché a vzdušné místnosti, rozložené v tenké vrstvě na sušících platech. Nať je možné sušit zavěšenou ve svazcích.

„Hluchavka se suší pokud možno rychle ve stínu. Umělá teplota při sušení nesmí překročit 35 stupňů Celsia. Droga je téměř bez pachu a má slabě hořkou chuť. Snadno vlhne a hnědne, zejména pomačkaná, a tím se stává nepoužitelnou. Po přirozeném sušení se doporučuje ještě krátké zahřátí umělou teplotou,“ radí v knize Naše rostliny v lékařství autoři Jaroslav Korbelář a Zdeněk Endris.

„Dobře proschlé květy chrastí. Květy, listy nebo celou nať po usušení skladujte v dobře uzavřené sklenici na suchém a tmavém místě. Zvláště květy jsou choulostivé na skladování, snadno vlhnou a bývají napadené hmyzem,“ doporučuje blog Herbářka.


Nahrává se anketa ...

Co léčí hluchavka

Hluchavka bílá a nachová se jako léčivé byliny běžně používaly k léčbě nachlazení, chřipky a angíny. Hluchavka také snižuje vysoký krevní tlak, usnadňuje vyměšování a působí protizánětlivě. Pomáhá při potížích dýchacího, močového a zažívacího traktu a povzbuzuje lymfatický systém.

Hluchavka nachová:

„Hluchavka obsahuje polyfenoly – sloučeniny s antioxidačními vlastnostmi, které jsou spojeny s širokou škálou zdravotních přínosů, zejména pro kardiovaskulární systém a střevní mikrobiom,“ uvádí bylinkový web Herbal Academy.

Zevně se hluchavka používá k léčbě zánětu kůže a mykozám, urychluje hojení ran a pomáhá také zbavit se lupů.

Ženám pomáhá při problémech v klimakteriu, s bolestivou menstruací i při zánětu vaječníků. Vhodnost užití hluchavky bílé při ženských obtížích potvrzuje například i studie Výzkumnéno centra lékařské biotechnologie.

„Hluchavka bílá má svíravý účinek a působí jako sedativum. Používá se tak hlavně jako děložní tonikup pro zmírnění extrémního menstruačního toku a zastavení mezimenstruačního krvácení. Bylina se také někdy využívá k potlačení silných menstruačních bolestí,“ připomíná studie.

U mužů ve vyšším věku má hluchavka příznivý vliv na prostatu, uvolňuje močové cesty a ulehčuje močení. Pomáhá také při nespavosti.

Odvar z hluchavky se používá na omývání kožních ekzémů i vředů a je vhodný do sedacích koupelí při hemoroidech.

Recepty z hluchavky

„Při zánětech horních cest dýchacích a chronické bronchitidě užívejte vniřně několikrát denně nálev, připravený z květů hluchavky bílé (2-3 čajové lžičky na šálek vody). Upravuje také činnost střev a reguluje stolici,“ doporučili v knize Naše rostliny v lékařství autoři Jaroslav Korbelář a Zdeněk Endris.

Hluchavka nachová:

| Video: Youtube

Recept jak připravit nálev, obklad a sedací koupel uvedl Deník již dříve v článku s názvem Hluchavku bílou najdete všude:

Nálev proti urologickým potížím

 1. Odměříme si 2 kávové lžičky květů hluchavky bílé.
 2. Zalijeme je šálkem vroucí vody a necháme 5 minut louhovat.
 3. Potom scedíme, případně osladíme medem.
 4. Pijeme 3x denně šálek.

Obklad na zánět kůže a mykózy

 1. 2 kávové lžičky sušených květů zalijeme 100 ml vroucí vody.
 2. Necháme 10 minut louhovat.
 3. Scedíme a do nálevu namočíme gázu, kterou přikládáme 2x až 3x denně na postižená místa.

Sedací koupel při výtoku

 1. Nachystáme si 3 polévkové lžíce sušené natě a květů.
 2. Zalijeme je 500 ml vroucí vody.
 3. Necháme 10 minut louhovat.
 4. Poté scedíme a vlijeme do koupele.

Jak využít hluchavku nachovou

Jak lze využít hluchavku nachovou, popsali farmáři Laura & Jerry na webu Lonely Pinteres Farm: „Celá rostlina je jedlá, ale obvykle jen odštípneme vršky a zbytek stonku necháme, aby dál rostl. Ve sklizni můžeme pokračovat až do poloviny léta. Je možné ji využít všude tam, kde byste použili špenát nebo listové zelené bylinky.“

close Hluchavka nachová se dá využít mnoha způsoby. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Hluchavka nachová se dá využít mnoha způsoby.

 • Přidejte hluchavku do smoothie, do salátů nebo do polévky.
 • Udělejte si chutné fialové pesto, které si můžete i zamrazit.
 • Čerstvé nebo suché listy hluchavky si můžete připravit jako čaj.
 • Čerstvé listy hluchavky lze přikládat na rány jako obklad.
 • Na nasekaných listech si pochutnají malá kuřátka.
 • Hluchavka je jedna z prvních květin, která kvete brzy na jaře a včely ji milují.
 • Dá se z ní vyrobit přírodní barvivo na vlnu a přízi.

Všude kolem nás rostou i další zajímavé a prospěšné rostliny. Níže najdete více článků zaměřených na téma, jak upevnit své zdraví díky darům přírody.