V ČLÁNKU NAJDETE:
- 8 největších zdravotních přínosů ovsa
- Oves pomáhá hubnout
- Oves dodává antioxidanty
- Oves snižuje hladiny cukru v krvi
- Oves dodává dostatek vitaminů a minerálů
- Oves pomáhá regulovat hladiny cholesterolu
- Oves podporuje zdravé bakterie v trávicím traktu
- Oves zmírňuje zácpu
- Oves uzdravuje kůži
- Maximum zdravých látek je v celých zrnech
- RECEPT: Jogurtový koláč s ovocem
- VIDEORECEPT: Ovesná kaše do skleničky podle Margit Slimákové
Lidé neustále hledají, jak do svého jídelníčku zařadit co možná nejzdravější potraviny – říká se jim superpotraviny či také superfood.
„Jsou to potraviny s mimořádným obsahem živin, které mají významný vliv pro naše tělo. Podle tohoto hodnocení patří k superfood i původní nepřešlechtěné druhy obilovin z našeho podnebného pásu, určitě tedy i oves,“ říká Martin Hutař z firmy Probio, která je největším výrobcem biopotravin v České republice.
Ovesná kaše do skleničky podle Margit Slimákové:
8 největších zdravotních přínosů ovsa
1. Pomáhá hubnout
Oves je bohatý na rozpustnou vlákninu beta glukan. Lidé tak mají po jeho konzumaci tendenci cítit se rychleji sytí, než když si dají jiné potraviny. Prokázala to i studie nazvaná Úloha viskozity jídla a charakteristik ovesných β-glukanů při kontrole chuti k jídlu, publikovaná v odborném časopise Nutrition Journal.
Pocit sytosti pak může člověku pomoci zmenšit velikost porce jídla, což napomáhá při snižování tělesné hmotnosti.
Nahrává se anketa ...
2. Dodává antioxidanty
Oves obsahuje velké množství antioxidantů, konkrétně polyfenoly. Jde o rostlinné sloučeniny bohaté na avenanthramidy (polyfenolové antioxidanty; pozn. red.). A právě avenanthramidy se vyskytují téměř výhradně v ovsu.
Jak uvádí odborný článek zpracovaný týmem vědců pod vedením biologa Andrei Perrelliho, řada studií ukazuje, že avenanthramidy mají protizánětlivé, antioxidační, protisvědivé, protidráždivé a antiaterogenní (tedy působící proti kornatění cév) účinky.
3. Snižuje hladiny cukru v krvi
Jak je výše uvedeno, oves obsahuje rozpustnou vlákninu zvanou beta-glukan. Ta může přispět ke zlepšení metabolismu cukru a ke snížení hladiny cukru v krvi.
Například lidé s diabetem 2. typu mohou zařazením ovsa či ovesných vloček do svého jídelníčku regulovat hladinu cukru v krvi. Samozřejmě jen tehdy, pokud do pokrmu nepřidávají další cukr.
Dokládá to například i systematický přehled studií s názvem Metabolické účinky příjmu ovsa u pacientů s diabetem 2. typu. Ten potvrdil, že konzumace ovsa je pro diabetiky prospěšná.
4. Dodává dostatek vitaminů a minerálů
Oves obsahuje mnoho vitaminů a minerálů, jako jsou hořčík, železo, fosfor, zinek, měď, kyselina listová a vitamíny B-1 a B-5.
Ovesné vločky jsou superpotravina:
5. Pomáhá regulovat hladiny cholesterolu
Existují důkazy, které potvrzují, že oves a ovesné vločky mohou díky obsahu beta-glukanu podporovat zdravou hladinu cholesterolu. Tato rozpustná vláknina totiž umí ve střevě vázat cholesterol ze žlučových kyselin a vylučovat ho ven z těla.
Například článek zveřejněný v odborném časopise Nutrition Reviews připomíná, že podle výzkumů beta-glukan snižuje hladinu „špatného cholesterolu“ (označovaný zkratkou LDL). Zároveň však nemá vliv na hladinu „dobrého cholesterolu“ (HDL).
6. Podporuje zdravé bakterie v trávicím traktu
Beta-glukan vytváří po smíchání s vodou gelovitou hmotu. Tento roztok obalí žaludek a trávící trakt.
Vytvořený „obal“ následně vyživuje dobré bakterie ve střevech. To zvyšuje rychlost jejich růstu a může přispět ke zdravým střevům. Poukázala na to i menší studie nazvaná Ovesná kaše: dopad na vlastnosti spojené s mikroflórou.
7. Zmírňuje zácpu
Zácpa je běžným trávícím problémem, který někdy postihne téměř každého. Vláknina obsažená v ovsu může pomoci udržet trávenou potravu ve střevech v pohybu, což může zmírnit zácpu nebo jí úplně zabránit.
8. Uzdravuje kůži
Jak Deník před časem uvedl v článku věnovaném speciálně ovesným vločkám, použití pasty s mletými ovesnými vločkami může během několika minut zmírnit vyrážky nebo spáleniny od slunce.
Ovesné vločky také pomáhají suché pokožce, snižují její podráždění a bojují proti zánětům i kožním onemocněním, jako je atopická dermatitida a ekzém.
Maximum zdravých látek je v celých zrnech
„Maximum prospěšných látek lze získat jedině z celého obilného zrna. Ať už ve formě celých zrn, vloček, nebo celozrnné mouky,“ připomíná ekologický zemědělec Martin Hutař.
„Vařené ovesné zrno se může přidat do ovocných i zeleninových salátů. Lze jej použít také jako přílohu k pokrmům a do měkka uvařené poslouží jako skvělý základ pomazánek,“ dodává zemědělec.
Od firmy ProBio jsme také získali recept na ovocný koláč, v kterém lze využít jak ovesnou mouku, tak ovesné vločky.
Jogurtový koláč s ovocem
Suroviny:
Na drobenku:
- 70 g BIO jemných ovesných vloček
- 30 g BIO pšeničné polohrubé mouky
- 30 g BIO třtinového cukru
- 50 g másla
Na těsto:
- 1 vejce
- 90 g BIO třtinového cukru
- 150 g bílého jogurtu
- 100 ml mléka
- 40 g slunečnicového oleje na pečení a smažení
- Špetka soli
- 100 g BIO pšeničné polohrubé mouky
- 90 g BIO mouky z červené pšenice
- Kypřicí prášek do pečiva
K tomu ještě:
- Forma o průměru 22 centimetrů
- Máslo a pšeničná polohrubá mouka na vymazání a vysypání formy
- Asi 250 g drobného ovoce
Postup:
- Připravte si drobenku. Prsty promněte uvedené suroviny a nechte odležet. Mezitím si připravte těsto.
- Koláčovou formu vymažte máslem a vysypejte moukou.
- Vejce vyšlehejte s cukrem do pěny. Přimíchejte jogurt, mléko a olej.
- Ve vedlejší misce promíchejte sypké suroviny.
- Obě směsi spojte a vymíchejte hladké těsto. Nalijte do předem připravené formy.
- Posypejte rovnoměrně ovocem a drobenkou.
- Pečte při 180 °C po dobu 40–45 minut.
Shrnutí - co důležitého vyplývá z textu:
- Oves v biokvalitě se řadí mezi takzvané superpotraviny.
- Oves má příznivý vliv (nejen) na hubnutí díky obsahu látek jako jsou rozpustná a nerozpustná vláknina, avenanthramidy (antioxidanty obsažené pouze v ovsu), hořčík, železo, fosfor, zinek, měď, kyselina listová a vitamíny B-1 a B-5.
- Maximum prospěšných látek lze získat jedině z celého obilného zrna, ať už ve formě celých zrn, vloček, nebo celozrnné mouky.
Zaujal vás článek? Tématu hubnutí a zdravý životní styl se věnujeme pravidelně: