„Plzáci španělští, které většina lidí označuje za ‚hnědé slimáky‘, jsou hermafrodité a umějí vyprodukovat až 220 potomků ročně. U nás nemají přirozeného nepřítele, který by se jimi živil, takže rychle ovládnou celou zahradu,“ připomněl Deník, jak rychle se plzáci množí, již dříve v článku Slimáci už ničí úrodu.

Jak na slimáky bez chemie:

| Video: Youtube

Zábrana slimáky odradí

Jahody a další rostliny před slimáky nejlépe ochráníte tak, že je k nim vůbec nepustíte. Jako bariéra, která slizké škůdce odradí, poslouží obyčejné piliny. Stačí z nich vytvořit souvislý pás kolem rostlin, které člověk potřebuje ochránit.

Pás však musí být dostatečně široký, minimálně 10 centimetrů, a nesmí být nikde přerušený.

Čím hrubší piliny budou, tím lépe. Jejich suchý a hrubý povrch totiž znesnadňuje slimákům pohyb. Zábrana z pilin je tak odradí a raději se s vidinou snadněji získané večeře vydají jinam.


Nahrává se anketa ...

Po dešti musíte bariéru obnovit

„Slimáci nemají rádi suché povrchy, takže souvislý pás z pilin a popela lze použít jako bariéry. Jejich účinnost se ale velmi sníží, jakmile navlhnou, což je nevyhnutelné při dešti a zalévání zahrad,“ upozorňuje biofyzik Dario Cortese na webu Médium.

Musíte tedy počítat s tím, že jakmile zaprší, namoklé piliny už nebudou pro plzáky představovat překážku, která by je stoprocentně odradila. Znamená to, že budete muset nasypat znovu vrstvu suchých pilin.

Abyste účinek zvýšili, můžete piliny doplnit o rozdrcené vaječné skořápky, popel z dřevěného uhlí, jehličí nebo skořápky z ořechů.

Slimáky odpuzuje i lógr z kávy. Účinek z pásu takto zkombinovaných igrediencí by měl být ještě větší než samotné piliny. Slimáky spolehlivě odkloní od vašich záhonků.

Piliny jako odpuzovač slimáků i jako mulč

Piliny mají ještě jednu velkou výhodu. Slouží nejen jako mechanická zábrana proti slimákům, ale i jako mulč. Pokud vrstvu pilin rozprostřete mezi jednotlivé rostliny, vzniklý mulč ochrání například plody jahod před hnilobou. Zamezí totiž jejich styku s vlhkou hlínou.

Pilinová bariéra snižuje i nutnost zalévání rostlin. Dělejte to nejlépe ráno, nebo brzy během dne. Důvodem je, aby rostliny měly šanci uschnout před setměním, kdy se tito otravní měkkýši pohybují a krmí. Kde je to vhodné, použijte podzemní kapkovou závlahu, která ponechá povrch půdy suchý.

Dobré odvodnění povrchové vrstvy půdy zajistí i vyvýšené záhony.

5 tipů, jak na slimáky:

| Video: Youtube

„Při sázení nechte mezi rostlinami dostatečný prostor, aby k nim mohly proniknout sluneční paprsky i vánek a vysušily povrch půdy. Odstraňte také stará prkna, kusy dřeva a jiné nečistoty v okolí sazenic, které zadržují vlhkost na povrchu půdy (pokud je tedy záměrně nepoužíváte jako lapače slimáků). Ty poskytují slimákům chráněný a vlhký kryt během dne a jsou pro ně ideální ke kladení vajíček,“ připomíná zahradnický časopis Fine Gardening.

Podpořte zábrany rostlinami

I když jsou slimáci velcí jedlíci, některým rostlinám se systematicky vyhýbají. Využijte toho. Vadí jim například česnek, cibule nebo aromatické byliny. Některé tipy na to, co slimáci také nenávidí, přinesl zahradnický web Riverside Naturally:

  • máta, šalvěj, pažitka, fenykl
  • muškáty, kapradiny, brambořík, hortenzie, lichořeřišnice, náprstníky
  • silně vonící rostliny jako jsou levandule, rozmarýn či begónie

Další skvělé rady a tipy pro vaši zahrádku najdete v nabídce článků níže: