Hnutí ANO na jihu Čech získalo 26,67 procenta hlasů (v ČR to bylo 26,14 %). Na druhém místě je koalice SPOLU (ČR 22,27 %, JČ 22,70 %). Třetí pozici brala koalice Přísaha a Motoristé (ČR 10,26 %, JČ 10,84 %).

Dvojka na kandidátce Přísahy, Nikola Bartůšek.Zdroj: ČTK

Nikola Bartůšek
, rodačka z Českých Budějovic, se označuje za migrační socioložku. Hovoří pěti jazyky, je absolventkou rakouské univerzity Johannese Keplera v Linci a finské Tamperské univerzity.

Mandát v Evropském parlamentu získala z Jihočechů jen Nikola Bartůšek, rodačka z Českých Budějovic. Na webu koalice Přísaha a Motoristé, za niž kandidovala, se uvádí, že je migrační socioložkou s bohatými praktickými zkušenostmi z oblasti nelegální migrace a azylové politiky. Aktivně hovoří pěti jazyky.

Blízko ke zvolení měl i Tomáš Kubín z Českých Budějovic, který kandidoval za hnutí ANO z osmého místa kandidátky (ANO získalo v europarlamentu sedm mandátů), a František Talíř za koalici SPOLU. František Talíř kandidoval ze sedmé pozice, SPOLU ale získalo šest mandátů.

Volební účast Jihočechů byla při letošních eurovolbách vyšší než při těch minulých před pěti lety. V roce 2019 k volbám do Evropského parlamentu přišlo 28,99 % oprávněných jihočeských voličů. Letos to bylo 36,78 procenta Jihočechů, kteří disponují volebním právem. Účast Jihočechů u voleb byla nyní lehce nad celostátním průměrem, který činil 36,45 %.

České Velenice leží na hranici s Rakouskem
Rozděleni Evropou: České Velenice jsou chudinským předměstím rakouského Gmündu

Před pěti lety ovládlo volby do Evropského parlamentu na jihu Čech hnutí ANO. Od Jihočechů získalo 21,52 procenta hlasů. Na druhém místě v kraji skončila ODS s 14,44 % hlasů, třetí byli Piráti (13,73 % hlasů).

Jediným jihočeským kandidátem, který byl v květnu 2019 zvolen do europarlamentu, byla poslankyně Radka Maxová z Tábora, čtyřka na kandidátce ANO 2011. Tehdy získala 11 286 preferenčních hlasů. Radka Maxová v říjnu 2020 z hnutí ANO 2011 vystoupila, od března 2021 reprezentuje jako nezávislá Sociální demokracii (SOCDEM). Na kandidátce Sociální demokracie se však při letošních eurovolbách jméno Radky Maxové už neobjevilo.