Koledníci v krojích, chasníci i děvečky všech věkových generací, putovali nejdříve centrem. Než se jim prý podaří obejít celé město čítající asi sedm tisíc obyvatel, bývá už odpoledne. Pro každou ženu a dívku měli připravenou koledu a symbolicky jim našlehali ručně dělanou pomlázkou. Nechyběl jim ani doprovodný vozík s občerstvením a úložným prostorem na vykoledované poklady.

Do cíle dojdou všichni

Jak přiblížil vedoucí spolu Vojtěch Hrůša, členové Soběslavské chasy mladé chodí už od čtvrtka vyřechtávat a tradiční velikonoční zvyky uzavírají právě pondělním koledováním. „Dneska jsme vycházeli v půl osmé a konec není časově dán, ale dojdeme vždycky všichni,“ usmíval se vedoucí patnáctičlenné skupiny.

Jordánský zajíček se konal u táborské nádrže v neděli 9. dubna už pošesté. Téměř čtyřicet otužilců se od 11 hodin nořilo do vody.
Do Jordánu v Táboře naskákali velikonoční zajíčci. Byl mezi nimi jeden kohoutek

Pomlázky si pánové pletli sami z čerstvých vrbových proutků. „A zdobila nám je samozřejmě děvčata. Stužky budou mít i další využití, dneska pro ně tak služba nekončí. Použijeme je totiž v následujících dnech na ozdobení májového věnce,“ naznačil Hrůša.

Čas pro setkání

Velikonoční obchůzku mají spojenou s milými setkáními. „Potkáváme se se známými, které třeba během roku nevidíme. Jsou to příjemná shledání,“ zhodnotil. Tím se ale činnost spolku neuzavírá. „Hned vzápětí se chystáme na stavbu májky a posléze bude pokračovat příprava na další letní akce,“ dodal Vojtěch Hrůša.

Ilustrační foto
Vykradl chaty na Jistebnicku, květinářství v Táboře i fotbalovou šatnu

Soběslavská chasa mladá podle jeho slov funguje bez přerušení už od roku 1989, hlavním cílem je právě uchování místních tradic. Do soběslavských ulic i proto vyráží o Velikonocích v typických krojích pro oblast Soběslavsko-veselských blat.

Šněrovačky, sukně a punčochy

Jak doplnila Eva Kazdová, která má na starosti udržování ošacení, jde o blaťácký, či blatský kroj. „Dneska jsme si oblékli pracovní kroje, pak máme ještě sváteční pro slavnostní příležitosti,“ naznačila.

Kroj se skládá ze šněrovačky, sukně, zástěry a haleny. „Patří k němu černé boty a červené punčochy, které k pracovní verzi nenosíme. Se svátečním krojem se pojí i bohatá výšivka,“ dodala Kazdová.

Požár kůlny v Mladé Vožici.
V Mladé Vožici hořela kůlna. Oheň poškodil i auto, které stálo nedaleko

Chasníci oblékli plátěnou košili s vestou. „Součástí jejich kroje jsou žluté koženky (kalhoty) s barevnými stužkami, měli by mít také modré podkolenky a černé holinky,“ popsala.

Cestou si všichni pochutnávali na pečeném bůčku s chlebem, či domácí sekanici. Nepohrdli ani občerstvením ve formě dalších dobrot a rozmanitých nápojů. Vykoledovaná vajíčka si prý spravedlivě rozdělí. „Bude z nich určitě vaječná pomazánka,“ shodli se koledníci. 

Marjánkovské jarnění se v Mariánských Lázních. Ilustrační snímek
Jak slavíte Velikonoce? Pochlubte se vašimi fotkami