Návštěvníky baví klauni, žongléři, cirkusoví akrobaté, divadelníci, fakíři, pouliční umělci a animáci na chůdách. V programu, který je každoročně bezplatný, nechybí představení pro děti a koncerty. Na své si tak přijde každá generace. Představení mají i mezinárodní charakter.

Ze sídliště Nad Lužnicí přijela na zahájení Alena Novotná. „Moc se mi líbily barevné kostýmy a také komediální představení Bratři v triku, poslechnu si koncert a zkusím vydržet i na ohňovou show,“ popsala s tím, že na festival jezdí pravidelně. „Raději jsem letos cestovala městskou, protože jsem tušila, že bude problém zaparkovat. Dám si u stánku víno a užiji si program bez stresu,“ usmívala se.

Pestrý program plný zážitků

Nabitý program přiblížil kreativní ředitel festivalu, dramaturg, přední český mim a držitel Thálie Radim Vizváry. Zmínil, že se Táboráci mohou těšit mimo jiné na loutkové divadlo, pantomimu, pohybová představení, cirkus i hudbu. „Festivalu přeji hlavně úspěch, hezké počasí a divákům spoustu uměleckých a inspirativních zážitků,“ sdělil.

Výběr z programu:

Sobota 5. srpna
17.00 Velký Šanc – fakírská groteska – Estupida Compañia (chůze po skle, vrhání nožů, oheň a bič)
18.00 Žižkovo náměstí – nový cirkus – Cirk La Putyka: Boom (energie, válka a cirkus, umělci z kyjevské cirkusové a divadelní akamdie)
20.00 Žižkovo náměstí – žonglérská klauniáda – Kaukliar: Show Drsňošov (nejdrsnější show pro děti a jejich rodiny, umělci balancují na hranici studipidity)

Neděle 6. srpna
14.00 Velký Šanc – rodinné představení – Divadlo Jaromír: Robin Hood (nejznámější zbojník všech dob bude krást, bojovat i rozdávat)
15.00 Tržní náměstí – nový cirkus – Espuma Bruma: rOdandO (klaunská show v rytmu tanga s obřími bublinami a křišťálovou koulí)
17.00 náměstí Mikuláše z Husi – loutkové divadlo – Divadlo Toy Machine: Popelka (štěstí se ukrývá v drobnostech, v polibku, i oříšku)

Komedianty v ulicích pořádá město Tábor společně se společností Mime Prague už od roku 2011, zažili pouze jediné přerušení, a to kvůli pandemii koronaviru. Organizace je náročná, to potvrdila vedoucí odboru kultury Radka Šimková. „Organizační tým se skládá právě ze zaměstnanců odboru kultury a cestovního ruchu, včetně dalších lidí od Radima Vizváryho jako je třeba Ilona Hájková a další přátelé. Samozřejmě je za tím hodně práce a já doufám, že ji tak návštěvníci náležitě ocení,“ popisuje.

Radim Vizváry upozornil, že jde v České republice o jednu z mála akcí takového rozsahu, na kterou se stále nevybírá žádné vstupné. „A za to patří velký dík městu Tábor. Toho bychom si měli všichni v dnešní nelehké době vážit,“ míní ředitel festivalu.

Festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Ilustrační foto.
Komedianti v ulicích ukáží žonglování, chybět nebudou ani klauni

V záloze je i mokrá varianta. „Myšlenkou je nezrušit ani jedno jediné vystoupení. Budeme se snažit do poslední minuty představení pustit, pokud by však pršelo, lze je odehrát na krytém pódiu, či v průjezdu radnice,“ dodala Šimková alternativní řešení.

Déšť už jednou zkoušel zasáhnout, a to přímo při zahájení. „Máme s tím jedenáctileté zkušenosti. Už jsme zvládli různé vrtochy počasí, například velkou průtrž během slavnostního zahájení v roce 2021,“ vzpomíná.

Součástí doprovodného programu budou v neděli od 13 do 17 hodin na Žižkově náměstí také dílny žonglování, akrobacie a divadelního líčení určené pro návštěvníky, kteří se chtějí sami aktivně zapojit. 

Více informací o festivalu najdete a celý program ZDE.