Ve Lžíně na Táborsku se již léta koná tato netradiční akce. Místní dobrovolní hasiči za pomoci obce Dírná a dalších sponzorů pořádají vždy tematické závody. V sobotu 8. července tento podnik oslavil dokonce 10. výročí, soutěže v překonání plovoucí lávky se tentokrát zúčastnilo přes 60 dětí a více než 45 dospělých.

Nápad vizionáře

Letošním tématem se staly právě Pohádky naruby, zažili tu ale už piráty, indiány, mušketýry, či poklad na Stříbrném jezeře. Jak přiblížil za hlavní organizátory SDH Lžín, Miloslav Princ, sportovně-recesistický podnik vznikl před lety náhodou. „Vzniklo to nenápadně, z ničeho nic, když jsme tady za vlahého letního večera s jedním kamarádem přeplavali z ostrova sem naproti, tak nás napadlo, že bychom mohli vytvořit lávku, po které by se dalo přecházet,“ prozradil rodák ze Lžína, který nyní žije v nedaleké Soběslavi. „Říkají mi, že jsem velký vizionář, ale když mám vizi, radši všichni utíkají,“ smál se.

S čerty nejsou žerty. To bylo letošní téma recesistické a sportovní soutěže Suchou nohou na ostrov.
Ve Lžíně letos řádili čerti a čertice

Svolali se lidé, připravilo občerstvení, i večerní zábava. Začalo to nultým ročníkem, následoval první, druhý, až desátý. „Akce se stala tradiční, navázalo na ni spoustu místních lidí i z okolí, pomáhá nám obecní úřad v Dírné, pod který Lžín spadá, podporují nás regionální firmy a sponzoři,“ podotkl Princ.

Děti za účast, dospělí na čas

Soutěží se ve třech kategoriích, děti do 15 let, ženy a muži. „Společně přebíhají kluci i holky, oceněny jsou pak ale všechny děti. U dospělých se měří čas, máme i rekord lávky, který se každý rok účastníci snaží překonat,“ naznačil Princ v kostýmu prince. Každý účastník dostává medaili, tričko s logem a aktuálním ročníkem a drobné ceny. U dospělých nechybí věcné dary u prvních tří v kategorii. Styl si volí každý sám, lze lávku přebíhat, přecházet, i přelézat po čtyřech.

V současnosti se sem za soutěží sjíždí lidé z okolí i vzdálených míst. V sobotu zde porovnávali své schopnosti a rychlost závodníci například i z Českých Budějovic, Temelína, Mladé Boleslavi, či Ondřejova u Prahy. Někteří z nich na lávku na barelech vyšli poprvé, jiní ji s oblibou pokořují opakovaně.

K požáru suché trávy u Myslkovic na Táborsku vyjížděli profesionální i dobrovolní hasiči z okolí.
Požár suché trávy u Myslkovic na Táborsku zaměstnal šest jednotek hasičů

Suchou nohou na ostrov se dostane zhruba jen polovina účastníků, podmínky jsou totiž velmi náročné. Prkna, která se vprostředku zužují asi na šířku dvaceti centimetrů, jsou pravidelně namáčena, navíc na závodníky utočí čerti s vodními děly, hodně také udělá stres.

Každoročně se účastní i jeden vozíčkář, které mu pomáhají s přechodem místní mladíci. Solidarita panuje i v rámci starších ročníků a nejmenších dětí. Nechybí dobré jídlo a pití, po vyhlášení následuje vždy volná zábava s diskotékou. (lep)

Suchou nohou na ostrov 2023 - výsledky:

Ženy (z 15 žen, přešlo lávku 9)
1. Mariana Vyhlídková 15,48 sekund (Překonala původní rekord Martiny Davidové z roku 2016 17,6 sekund).
2. Ilona Jakovenko
3. Karolína Pavlíková

Muži (z 31 mužů, přešlo lávku 14)
1. Denis Fišer 15,16 sekund (Rekord 12,03 sekund nebyl překonán).
2. Matěj Žák
3. Petr Hejný