Obrazy Valentina Horby se vyznačují nejen pokorou k životu a krás jihočeských vesnic, ale také neutuchajícím optimismem, smyslem pro humor a recesi, která pobaví, ale neuráží. „V životě nás všechny potkává mnoho trpkého, tak proč tuto trpkost vkládat i do obrazů? Život si zaslouží, abychom ho brali s nadhledem,“ řekl již před časem pro Deník Valentin Horba.

Plastiky Davida Habermanna, už třetího uměleckého kováře v pokolení, nutí k zamyšlení nad tím, co všechno se může ukrývat v lidských duších. Snaží se ve svých plastikách ukázat lidské představy, dojmy, radost i strach.

Společná výstava umělců bude v Soběslavi k vidění do 10. září 2023.

Valentin Horba close Sobota 2. listopadu bude v Radomyšli plná kultury a zábavy. info Zdroj: Deník/Klára Alešová zoom_in Valentin Horba.
Je svérázná postava jihočeského malířství. Rodák z Radomyšle u Strakonic, jehož obrazy si nekladou za cíl sdělovat závažná filosofická poselství, zato dokáží zvednout náladu diváka a upozorňují na hezké partie okolo nás. Klid, který z nich vyzařuje, je dnes vzácný. Díky svému charakteristickému rukopisu, blízkému naivistům, jsou jeho obrázky nezaměnitelné s jiným autorem. Jihočeské chalupy a krajina, to jsou nejčastější motivy. Celý život zůstává věrný svému rodnému prácheňsku. Z krátkých i delších cest se vrací zpět domů do malé vesničky Drhovle pár kilometrů od Písku a Strakonic, kde se věnuje své výtvarné práci.

Horbovy obrazy najdeme v mnoha soukromých sbírkách, muzeích a galeriích. Jeden z jeho obrazů vlastní i prezident Václav Klaus, hejtman jihočeského kraje Jiří Zimola, režisér Zdeněk Troška, další například zdobí pracovnu starosty italského města Montoggia. Také strakonické Muzeum Středního Pootaví vlastní několik obrazů.

David Hugo Habermann close Kovářská dílna vyrostla přímo před Starou radnicí ve Žďáře nad Sázavou. Foto: se svolením Kultury Žďár info Zdroj: Deník/VLP Externista zoom_in David H.Habermann
Kovář, narozen 20. 2. 1979 v Jihlavě, bydliště Telč. Členství ve Spolku výtvarných umělců Vysočiny při Unii výtvarných umělců ČR.
Ocelové sochy vytváří sochařskými a kovářskými postupy. Absolvoval Střední odborné učiliště U Matky Boží v Jihlavě (1995), mistrem praktického vyučování byl jeho otec Alfred Habermann jr. (*1953). Závěrečná práce Davida Habermanna – secesní krbová mříž – získala první cenu na Mezinárodním kovářském symposiu Hefaiston ´96; stala se logem následujícího ročníku. Pracuje v kovárně na samotě Klátovec nedaleko Telče; řemeslu se zde věnuje už třetí generace uměleckých kovářů. Každé dílo je originálem vytvořeným převážně podle vlastních návrhů, je zpracováno ručním kováním. Snaží se kovaná díla co nejvíc přizpůsobit prostoru pro který dílo vzniká, aby celek působil harmonicky.

Stanislav Tošner