Botanická zahrada při Vyšší odborné a Střední zemědělské škole v Táboře od soboty 18. do neděle 19. května představila návštěvníkům tři sta druhů kosatců pocházejících z Průhonické botanické zahrady. Na Chotobuzi totiž každoročně v tomto období vykvétá největší počet jejich druhů a odrůd v Čechách vůbec.

Průhonická sbírka kosatců, kterou obdivovali lidé v Táboře, patří i mezi nejvýznamnější na světě. Vybrané, především české odrůdy kosatců, denivek a pivoněk, jsou součástí Národního programu genetických zdrojů rostlin a agrobiodiverzity. Prezentované rostliny patří také do sítě Národních sbírek Unie botanických zahrad ČR.

Výstava desítek druhů kosatců z Průhonické botanické zahrady na Chotobuzi se konala v táborské botanické zahradě od soboty 18. do neděle 19. května 2024.Výstava desítek druhů kosatců z Průhonické botanické zahrady na Chotobuzi se konala v táborské botanické zahradě od soboty 18. do neděle 19. května 2024.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Pestrou expozici doplnily také rady a tipy na pěstování včetně výčtu nejčastějších škůdců a nemocí. Součástí akce byl i prodej přebytků rostlin z botanické zahrady.

Kosatce jsou významné trvalky, jejich latinský název Iris je odvozen od starořecké bohyně duhy. Tento druh je typický svým velkým nezaměnitelným květem. Podzemními částmi jsou plazivé oddenky či cibule, tvoří plody tzv. tobolky. Kosatce jsou známy i díky svým léčivým účinkům. Některé oddenky totiž obsahují drogu tzv. fialkový kořen. Ten při sušení produkuje fialkový pach, používá se na snadnější vykašlávání či při žlučníkových problémech. Využití mají kostace všestranné - od nápojů, přes parfémy, až po cukrovinky.

Zajímavé informace si lze o kosatcích přečíst například ZDE.

Další akce v táborské botanické zahradě:
25. května Výstava hlodavců
31. května až 3. června Výstava kaktusů
8. až 9. června Víkend otevřených zahrad (japonské dny)
22. až 23. června Výstava růží
27. až 28. července Výstava denivek
15. až 16. září Výstava hub