Podle ornitologa Martina Kulhavého byla čápice minulou sobotu nalezena mimo hnízdo. „Zřejmě když se letěla nažrat, už neměla sílu se vrátit zpátky a narazila do komínu,“ vysvětlil, jak mohlo dojít ke zranění. Samice se o návrat pokoušela několikrát, aby vystřídala samce v zahřívání vajec, ale nepodařilo se jí to. Nakonec přistála u autobusového nádraží, kde byla odchycena.

Vážné zranění hlavy

O zraněného ptáka pečovali dva dny zaměstnanci Záchranné stanice živočichů Makov. Její poranění se však podle předsedy stanice Libora Šejny neslučovaly se životem. „Důvodem utracení byla rozsáhlá zranění hlavy, která utrpěla při pádu,“ popsal s tím, že samice čápa bílého mohla mít silný otřes mozku a viditelně se trápila.

Navzdory tomu měla obrovský půd sebezáchovy. „Dával jsem jí tak pětiprocentní možnost na záchranu, a ona přežila do druhého dne,“ zmínil. Léčili ji na místě, převoz nebyl možný hned z několika důvodů. „Vypadala špatně, potřebovala klid, stravu a vodu,“ uvedl Šejna. Dalšími důvody byly opatření proti šíření nákazy viru ptačí chřipky.

Ze života čápů: Video Záchranná stanice Makov

Zdroj: Youtube

Souhra náhod

Potom, co u ní veterináři prokázali po stěru aviární influenzu, byl její život ukončen. Podle všech zúčastněných šlo o nešťastnou souhru náhod. Na hnízdě zůstalo pět vajec a samec. „Řešili jsme také odebrání vajec a umístění do inkubátoru. Klubat se ale měla druhý týden v dubnu. Tím, že pár zahnízdil už v únoru a teploty se pohybovaly kolem nuly, snůška zřejmě zastydla,“ vysvětlil ornitolog Martin Kulhavý.

Podle ředitele Krajské veterinární správy Františka Kouby se Vodňany nachází se přímo v ochranném pásmu s prokázaným ptačím morem v malochovu. Divocí čápi podle něj dokážou přežít ptačí chřipku bez problémů. „Tito čápi letos přiletěli brzy, obsadili hnízdo a seděli. Čápice sletěla, aby se nažrala, už se nevrátila, protože neměla sílu. Izolovali ji na městském úřadě, udělali jsme klinické vyšetření,“ upřesnil s tím, že výsledek byl bohužel pozitivní.

Převoz nemožný

Převoz čápa nebyl kvůli potvrzené nákaze ani nastaveným opatřením možný. „Po dvou dnech přestala žrát, a měla ptačí chřipku, tak bylo i velké nebezpečí rozšíření nákazy při přesunu. Navíc se tak mohla aviární influenza zavléci i do stanice, což se nedalo riskovat,“ upozornil Kouba.

Ornitologové, záchranáři a veterináři tak nenašli žádné další řešení. „Onemocnění a zranění už mělo fatální důsledky, takže by čápice pravděpodobně dříve nebo později uhynula,“ dodal Kouba. Samce dále sledují, protože u něj může ptačí chřipka ještě propuknout, inkubační doba je 3 až 7 dní.

Našel si náhradu

Příroda si nakonec poradila sama a samec nahradil uhynulou samici novou partnerkou. „Dopadlo to dobře, je tam původní samec a nová samice, kterou přijal. Už se pářili, takže bude asi další pokus,“ uzavřel dobrou zprávou ornitolog Kulhavý.