Mimo jiné proto, že má dvojnásobný důvod k oslavám. Ke 45. narozeninám si Země živitelka nadělila limitovanou edici pamětních mincí. Pořadatelé slibují, že jubilejní ročník výstavy bude větší, pestřejší a zajímavější než v minulosti.A předpokládají i velký zájem. „Počítáme s více než sto tisíci návštěvníky,“ odhaduje předseda představenstva společnosti Výstaviště České Budějovice Mojmír Severin.

Jako podtitul zvolili organizátoři Země živitelky oslavu 100 let českého zemědělství. A toto téma se bude prolínat celou akcí. Návštěvníci se budou moci například seznámit s historickými stroji, jako jsou revoluční motorové pluhy Praga K5 a Excelsior P5. „Letošní oslavy stého výročí vzniku Československa i našeho muzea nás logicky navedly přivézt stroje, které se právě v této době používaly,“ říká Milan Jan Půček, generální ředitel Národního zemědělského muzea, které historickými stroji ze svých sbírek obohatilo již i předešlé ročníky agrosalónu.

Výročí republiky připomene areál i stylovou výzdobou, na řadě míst návštěvníkům připomene významné události a osobnosti českého zemědělství.

Nouze ale nebude ani o novinky. Nejen odborníci jistě ocení ukázky nejmodernější techniky například v podobě samořiditelných traktorů. Poprvé v historii se v rámci Země živitelky představí ta nejlepší vína, která Česká republika nabízí. Za zmínku stojí i fakt, že letošní dožínková slavnost odstartuje přinejmenšímv krátkodobé historii poprvé v okamžiku, kdy je již všude sklizeno.


Těšit se můžete také na unikátní European Angus Show, na předvadišti budek vidění i nejstarší české plemeno starokladrubský kůň. Po loňském úspěchu se do programu vrací i dětský zemědělský svět. Svou prezentaci připravují minipivovary zemědělských škol. Samozřejmostí je také bohatý doprovodný program.

Po celou dobu Země živitelky nebudou chybět ani odborné semináře. V jednom z bodů se například zaměří na vizi zemědělství po roce 2020.

Dobrou zprávou pro všechny, kdo se na výstavu chystají z větší dálky, je, že se v okolí Budějovic nemusejí obávat žádných výraznějších dopravních uzavírek. Pouze o víkendu je třeba v Budějovicích počítat s uzavírkou Lidické třídy v úseku od náměstí Jiříhoz Poděbrad po Papírenskou ulici.

Může se hodit

Otevřeno
Čtvrtek – pondělí 9 – 18 h
Úterý 9 – 17 h

Vstupné na místě
Plné 140 Kč 
Zlevněné 70 Kč 
Školní výpravy 30 Kč
Rodinné 290 Kč
2-denní 200 Kč

Parkování
Návštěvníkům jsou k dispozici vyhrazené parkovací plochy v docházkové vzdálenosti výstaviště. Za osobní auto tu zaplatíte na den 120 Kč, za autobus 180 Kč.