Břehy plné kanoí a raftů, pár nedočkavců na vodě, protřelí vodáci i úplní nováčci ve skvělé náladě, v korytě průtok dvacet kubíků za vteřinu, teplo na plavky, spousta sluníčka, tak to vypadalo v Kempu Krumlov hodinu před polednem v okamžiku, kdy vodník Ambrda se svou věrnou družkou Dominou symbolicky otočili v proudu zlatým klíčem a se slovy: „dneska vás necháme na pokoji, až zítra vás budeme loviti,“ vypustili vodácký národ po proudu do Zlaté Koruny.

Začátek sezony si již tradičně nenechala ujít pětičlenná parta z Jevan nedaleko Prahy v nepřehlédnutelných převlecích za lahváče. „Jezdíme už čtrnáct let na odemykání a zamykání řek a pokaždé si vymyslíme nějaký převlek. Byli jsme už třeba za jeptišky, za inženýry, jeli jsme v sukních,“ směje se Petr Šturm. „Tenhle nápad vznikl jednou v hospodě,“ dodává Honza Pokorný s tím, že letošní pivní outfit sehnali u kamarádek. Také plavidlo si parta kamarádů půjčuje. „Máme zamluvený u Piráta raft,“ kynou směrem k jedné z půjčoven, která se na místě starala o náležité vybavení účastníků akce. Jak parta podotýká, na vodu se snaží vyrážet i během sezony. „Vltava je pro nás srdeční záležitost, je to řeka, která teče, je v ní vždycky voda, po cestě hodně stánků, jediná nevýhoda je, že už tu bývá hodně lidí,“ říká Petr Šturm.

Raft plný drobotiny odrazil od břehu také Robin Kropáček. Při odemykání Vltavy coby provozovatel půjčovny lodí LORA nemohl s přáteli chybět a je samozřejmé, že k vodě mají blízko i jejich děti. „Máme pravidlo, že je bereme od tří let, teď už jsou vlastně zkušení vodáci. Sice mají i svoje pádlíčka, ale spíš ta jejich pádla lovíme,“ směje se, zatímco pětiletý Tobík Kropáček ukazuje svaly a na otázku, jestli bude tentokrát pádlovat s dospěláky, kýve hlavou. „Letos jedeme poprvé, na děti bylo zatím chladno“ dodává za celou partu Lenka Tóthová. Malí vodáci se ale na splouvání Vltavy těšili. „Jen se trochu bojím těch vodníků,“ přiznala malá Elinka Strnadová.