Práce lesníků z městských lesů tak musela začít nanovo. Museli se vydat pro strom nový.

Původní veliký smrk pichlavý rostl na soukromém pozemku. "Tento strom už i tam byl pro své okolí nebezpečný," vysvětlila Vlasta Horáková, vedoucí městského odboru životního prostředí. "Jak vidíte, tak opravdu nebezpečný byl, byl křehký. Máme vytipované náhradní stromy v záloze, takže jedeme vybrat strom nový. Vždy máme záložní plán."

"S tímto stromem to opravdu bylo složitější než jindy," podělil se o zážitky z cesty Martin Smoleňák, šofér nákladního návěsu společnosti Agrowald. "Složité už bylo dostat ho ze dvora, a pak byla hlavně těžká cesta úzkou ulicí na krumlovské náměstí. Po cestě jsme museli často zastavovat, sundávat reklamní cedule z domů a jiné překážky." Odnesla to i jedna z lamp veřejného osvětlení.

Nicméně když se pracovníkům podařilo strom zasunout do otvoru v dlažbě, pilou zúžený konec kmenu nevydržel a praskl. Lesníkům nezbylo než smrkového velikána rozřezat a odvézt. Mezitím se lesníci vydali hledat jeho náhradu.

Už měli vytipovaný smrk ztepilý z areálu čističky. A byla to rychlá akce: jeho pokácení, úprava, převoz na náměstí a usazení do stojanu zabralo pouhou hodinu.

Město nazdobený smrk rozsvítí "tajně" o adventním víkendu v noci nebo nad ránem. Slavnostní společně rozsvícení se kvůli covidu letos nekoná.

Druhý pokus vyšel na jedničku, strom už zdobí náměstí. Podívejte se: