VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většinu bytů sousedů ohřívá teplárna

OBLÍBENÍ. Nejnavštěvovanější lázeňské město Evropy, Bad Füssing na Pasovsku, pokračuje v nárůstu počtu hostů. Po dvanácti letech pravidelných přírůstků přijelo za tři měsíce 2016 do lázní o 7,1 % víc lidí - celkově 64.697. Počet přenocování se proti stejnému období loňska zvýšil o 3,6 % na 422.290. „Hořkou kapkou" je ale zkracování doby pobytu, což je problém všech evropských lázní – zatím co v minulých letech trávili hosé v Bad Füssingu průměrně osm dnů, letos je to zatím jen 6,7 dne, říká v PNP ředitel lázní Rudolf Weinberger.

19.4.2016
SDÍLEJ:

I Češi jezdí rádi do Füssingu.Foto: Deník/repro PNP

Linec, hlavní město teplovodů

Linec - 70 procent domácností v Linci je vytápěno dálkovým teplem. Linz AG zásobuje 70 000 bytů, Kelag dalších 8300. Do roku 2020 má tento podíl stoupnout na 80 % – připojeno má být dalších 10 000 bytů. Na teplovodu je dále 90 % veřejných budov jako školy, nemocnice, Brucknerhaus, Divadlo hudby atd. Linec je tak rakouským „hlavním městem dálkového vytápění", píše deník OÖN. V celém Rakousku má tento způsob na trhu jen 24 %, ve Vídni je na něj napojeno 34 % bytů. Linz AG provozuje 40 % svých tepláren z obnovitelných zdrojů energie jako z biomasy a odpadu. Kromě sedmi malých tepláren na biomasu umístěných mimo město slouží všechny teplárny Linz AG také k výrobě elektřiny. „Dosahujeme tak účinnosti 80 procent - jen pětina vložené energie se ztrácí," říká člen předsednictva firmy Wolfgang Dopf.

V pátek 22. dubna oslaví společnost v teplárně Linec-střed na Nebingerstraße 70 000. připojení na teplovod dnem otevřených dveří od 13 do 18 hodin. Návštěvníci si budou moci zařízení prohlédnout včetně vyvezení se na 186 metrů vysoký komín teplárny.

Oblíbená elektronická pouta

Od září 2010 může být v Rakousku trest odnětí svobody za určitých podmínek vykonáván jako domácí vězení kontrolované elektronickými „pouty". Jejich užití nepovolují soudy, ale příslušná zařízení pro výkon trestu. Vězni takto na volné noze jsou opatrováni spolkem „Nový start". Jeho aktivisté také prověřují podmínky pro užití této formy – adept musí mimo jiné mít stálé pracovní místo, trvalé bydliště a spořádané rodinné zázemí. Odsouzení s „náramkem" na noze jsou sledováni rádiem. Náklady, maximálně 22 eur na den, musí odsouzený zaplatit.

K 1. dubnu bylo elektronicky střeženo dvanáct odsouzených umístěných v Riedu v Innviertlu, celkově v Rakousku pak 305, a to na dobu průměrně 121 dnů. V Riedu jich bylo za dobu od schválení tohoto domácího vězení současně nejvíc šestnáct. Za pět a půl roku požádalo o „pouta" v Riedu 143 vězňů, z nichž 112 bylo předáno Novému startu a následně 91 povoleno, žádosti ostatních byly pro chybějící předpoklady ihned odmítnuty. V působnosti okresního soudu v Riedu si dosud odsouzení odpykali kolem 10 000 dnů odnětí svobody v takovýchto domácích vězeních. Podle vedení věznice se dosud nestalo, aby některý z takto potrestaných opakoval trestnou činnost, dodávají OÖN. V celém Rakousku trávilo od září 2010 část nepodmíněných trestů touto formou 3599 lidí. Z důvodu zneužití byla tato forma předčasně ukončena 263 osobám.

Produkty regionu matkám

Společnost regionálních potravinářských produktů „Genussland OÖ" nabízí ke Dnu matek 8. května sáček či krabičku, v nichž oslavenkyně najdou „nejjemnější místní delikatesy", jak říká ve Volksblattu zemský rada Max Hiegelsberger - třeba od mražených jahod, čokolád, hruškového cideru po sladké pečivo. Objednat balení lze také na www.bschoad-binkerl.at.

Tradiční oběd ke dni matek nabízí „zvlášť autenticky" 74 tzv. „kulti-hospodských" v Horních Rakousích, z nichž mnozí slibují „speciální menu z regionálních sezonních produktů". „U našich hospodských není žádné hovězí z jižní Ameriky, žádná pizza a žádný burger," ujišťuje předseda této společnosti Gottfried Spitzer.

Zkreslují výpadky výuky?

Německý svaz filologů osočil spolkové země z toho, že falšují přehledy odpadnutí vyučovacích hodin. „Každá země si dělá svou statistiku a usiluje o to, aby držela počet odpadnutých hodin co možná nejníže," říká předseda svazu Heinz-Peter Meidinger, ředitel gymnázia v Deggendorfu. Požaduje také v Bavorsku víc transparence a diferencované vykazování suplování. „Všechno, co se neučí podle rozvrhu, je výpadkem," míní.

Bavorské ninisterstvo školství uvedlo ve školním roce 2014/15 jako neplánovaných (tedy odsuplovaných) 8,5 procenta vyučovacích hodin, z toho 1,6 % jako odpadlých bez náhrady.

Zákaz telefonování za chůze?

Rakouský dopravní psycholog Gregor Bartl se vyslovil pro zákaz chodcům číst při přecházení ulic mimo vyznačený přechod SMS. Ministerstvo dopravy naopak míní, že by to nevedlo ke kýženému cíli, uvádějí OÖN. Proti je také zmocněnkyně pro chodce města Vídně Petra Jensová. Daleko účelnější by podle ní byla redukce rychlosti dopravy a větší komunikace mezi účastníky provozu. Připomíná, že chování chodců je dostatečně upraveno současnými předpisy.

Jak sousedé marodí

Trvání doby nemoci v Horních Rakousích se loni opět snížilo, z 9,2 kalendářního dne na 8,9, píší OÖN. Každý třetí zaměstnanec ještě nikdy nestonal ani den. Polovina promaroděných dnů připadá na chronická onemocnění jako cukrovku nebo rakovinu.

Doba aktuální pracovní neschopnosti zaměstnanců ještě není pojišťovnami přesně spočítána, ale podle Zaměstnanecké komory marodili naposledy průměrně 12,6 dne, tedy výrazně méně než v roce 1999 – 15,7 dne.

Mezi sociálními partnery je dál silná neshoda kolem údajného zneužívání pracovní neschopnosti. Prezident Zaměstnanecké komory Johann Kalliauer zdůrazňuje, že nejde o žádný masový fenomen, naopak – stále víc nemocných prý chodí do práce „z falešně chápané loajality ke kolegům a zaměstnavateli". Přitom podle údajně nezávislých studií je u pracujících nemocných ztráta produktivity dvakrát vyšší, než kolik by stál zaměstnanec v pracovní neschopnosti.

Tátu jí neodhalí

Ingrid Lohmannová, 66letá důchodkyně ze Severního Porýní – Vestfálska, usiluje o jistotu, kdo je jejím otcem. Muže, kterého za tátu pokládá, chtěla přinutit k testu DNA, ale u Ústavního soudu v Karlsruhe neuspěla. Právo znát vlastní původ není absolutní, řekli soudci. Stojí proti němu základní práva osob takovým zjištěním dotčená, do nichž by bylo výrazně zasaženo, řekl místopředseda soudu Ferdinand Kirchhof.

Žaloba se opírala o institut tzv. prohlášení o původu, právně nezávazného, který existuje od roku 2008. Ten se vztahuje na to, že při pochybách o biologickém rodičovství mohou právně uznaný otec, matka a dítě požadovat jeden od druhého takový test. V tomto případě ale na něj žalobkyně právo nemá, protože muž, kterého pokládá za otce, stojí mimo rodinu, vysvětluje PNP.

Pustili pštrosa k smrti

Čtyři neznámí vnikli v Mnichově v pondělí večer do cirkusového transportéru a pustili na svobodu dva pštrosy a husu. „Krátce nato našli chodci mrtvého pštrosa na silnici – očividně nepřežil kolizi s autem," napsala PNP. Řidič vozidla z místa ujel.

Maraton blesků

Ve čtvrtek v 6 hodin začne čtvrtý bavorský „maraton blesků", píše PNP. Do šesté hodiny v pátek bude na 1800 policistů na 1600 měřicích stanovištích kontrolovat rychlost řidičů. Těžištěm budou okresní silnice. Ministr vnitra a dopravy Joachim Herrmann zdůrazňuje, že seznam kontrolních stanovišť je veřejný a každý se tedy může předem informovat. Je na http://www.stmi.bayern.de.

Autor: Vladimír Majer

19.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované 15 000 Kč

Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: pož.: dobrý zdravotní stav - práce je v rizikovém prostředí hluku a prachu, vibrace,, nástup možný ihned - na dobu určitou, vhodné i pro absolventy,, podnikové stravování, dovolená navíc,, kontakt: zaslání životopisu nebo vyplnění dotazníku na vrátnici KMAS. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Lucie Lefanová, +420 381 632 392.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 22 500 Kč

Elektrotechnici a technici energetici kontroly kvality, laboranti Inspektor kvality. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., BRISK Tábor, a.s. hledá nového pracovníka - inspektora kvality pro úsek autoelektroniky. Hlavní náplní práce je kontrola dodržování technologické kázně, shromažďování, analýzy, vyhodnocení neshodných výrobků, provádění zkoušek, vedení statistiky zmetkovitosti, rozbor příčin vad při výrobě atd. Na pozici je možné se zaučit., Zájemcům nabízíme práci ve stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti se zajímavým finančním ohodnocením. Dále možnost podílet se na rozvoji svěřeného úseku, profesní růst a osobní rozvoj, prosot pro samostatnost a kreativitu., Požadované vzdělání: SŠ vzdělání technického směru (strojní, elektro)., Dále požadujeme:, - znalost práce na PC (MS Office - word, excel), - znalost základních nástrojů kvality výhodou, - zkušenosti s vizuální kontrolou, měřením, kvalitou výrobku výhodou, - dobrý zrak, manuální zručnost, - spolehlivost, flexibilita, zodpovědný přístup, analytické myšlení, komunikační dovednosti, - pečlivost a ochota učit se novým věcem, - znalost němčiny výhodou, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, dovolená navíc, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, odměny za pracovní výročí, odměny za zlepšovací návrhy a sleva v podnikové prodejně., Kontakt: zaslání životopisu a motivačního dopisu.. Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 731 557 733.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 16 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidič VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: práce v sobotu v sezónním provozu, řidič vysokozdvižných vozíků, skladník, platný průkaz na VZV, znalost práce na PC, praxe nutná. , příspěvek na stravování, mimořádné odměny, roční prémie, Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Efko cz s.r.o., Třída Čs. armády, č.p. 839, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Eva Čížková, +420 381 503 123.

Výroba - Výroba Montážní dělník 17 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Pracovník montáže gastronomických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: vhodné pro muže, samostatná kompletace nerezových gastro zařízení podle stanoveného pracovního postupu. Výsledkem Vaší práce tak bude např. nová pizza pec, profi sporák či fritéza, manuální zručnost, odpovědnost za kvalitu odvedené práce, dvousměnný provoz od pondělí do pátku (ranní směna 6:00-14:15, odpolední směna 14:15-22:30), pravidelné navyšování mzdy v návaznosti na Váš výkon a kvalitu odvedené práce, dotované stravování v ceně cca 30 Kč, prémie za docházku až 1000 Kč měsíčně, příspěvek na údržbu pracovních oděvů, kvalifikační příplatek, příplatek za směnnost, práci v čistém a bezpečném prostředí - nová moderní výrobní hala, kvalitní zaškolení a vybavení, možnost pracovního postupu, sleva na firemní výrobky , Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Pavel Tardovský, +420 702 214 694.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Projekt UNES-CO Kateřiny Šedé vypukne 1. června.
4

EXKLUZIVNĚ: Sídlo firmy UNES-CO bylo slavnostně otevřeno, projekt brzy vypukne

Zeleň v obcích. Ilustrační foto.
28

Nejzelenější města Česka? Lesů a luk si užijí především obyvatelé v příhraničí

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Bouřka v Nedabyli, voda zaplavila i Jihočeské divadlo

Jižní Čechy/VIDEO/ - Obcí na Českobudějovicku se ve čtvrtek přehnala bouřka a škodila.

Řidiči pozor: V "americké" zatáčce je nehoda, jezdí se kyvadlově

Prachatice/OBRAZEM/ - Jen pár stovek metrů nad Prachaticemi směrem na Volary v místě zvaném "americká" zatáčka se ve čtvrtek 24. května po půl čtvrté odpoledne odehrála srážka osobního a nákladního auta.

V zrcadlovém sále ženy opět pomohly boji proti rakovině

Tábor – Do Fit Studia O.K. na zimním stadionu zavítal v minulých dnech už třetí ročník Růžového dne v pohybu proti rakovině.

Spojilo je jídlo, teď i společná kuchařka

Strakonice - Společná kuchařka přátel a bloggerů byla představena ve středu 23. května v restauraci Sůl a Řepa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT