VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většinu bytů sousedů ohřívá teplárna

OBLÍBENÍ. Nejnavštěvovanější lázeňské město Evropy, Bad Füssing na Pasovsku, pokračuje v nárůstu počtu hostů. Po dvanácti letech pravidelných přírůstků přijelo za tři měsíce 2016 do lázní o 7,1 % víc lidí - celkově 64.697. Počet přenocování se proti stejnému období loňska zvýšil o 3,6 % na 422.290. „Hořkou kapkou" je ale zkracování doby pobytu, což je problém všech evropských lázní – zatím co v minulých letech trávili hosé v Bad Füssingu průměrně osm dnů, letos je to zatím jen 6,7 dne, říká v PNP ředitel lázní Rudolf Weinberger.

19.4.2016
SDÍLEJ:

I Češi jezdí rádi do Füssingu.Foto: Deník/repro PNP

Linec, hlavní město teplovodů

Linec - 70 procent domácností v Linci je vytápěno dálkovým teplem. Linz AG zásobuje 70 000 bytů, Kelag dalších 8300. Do roku 2020 má tento podíl stoupnout na 80 % – připojeno má být dalších 10 000 bytů. Na teplovodu je dále 90 % veřejných budov jako školy, nemocnice, Brucknerhaus, Divadlo hudby atd. Linec je tak rakouským „hlavním městem dálkového vytápění", píše deník OÖN. V celém Rakousku má tento způsob na trhu jen 24 %, ve Vídni je na něj napojeno 34 % bytů. Linz AG provozuje 40 % svých tepláren z obnovitelných zdrojů energie jako z biomasy a odpadu. Kromě sedmi malých tepláren na biomasu umístěných mimo město slouží všechny teplárny Linz AG také k výrobě elektřiny. „Dosahujeme tak účinnosti 80 procent - jen pětina vložené energie se ztrácí," říká člen předsednictva firmy Wolfgang Dopf.

V pátek 22. dubna oslaví společnost v teplárně Linec-střed na Nebingerstraße 70 000. připojení na teplovod dnem otevřených dveří od 13 do 18 hodin. Návštěvníci si budou moci zařízení prohlédnout včetně vyvezení se na 186 metrů vysoký komín teplárny.

Oblíbená elektronická pouta

Od září 2010 může být v Rakousku trest odnětí svobody za určitých podmínek vykonáván jako domácí vězení kontrolované elektronickými „pouty". Jejich užití nepovolují soudy, ale příslušná zařízení pro výkon trestu. Vězni takto na volné noze jsou opatrováni spolkem „Nový start". Jeho aktivisté také prověřují podmínky pro užití této formy – adept musí mimo jiné mít stálé pracovní místo, trvalé bydliště a spořádané rodinné zázemí. Odsouzení s „náramkem" na noze jsou sledováni rádiem. Náklady, maximálně 22 eur na den, musí odsouzený zaplatit.

K 1. dubnu bylo elektronicky střeženo dvanáct odsouzených umístěných v Riedu v Innviertlu, celkově v Rakousku pak 305, a to na dobu průměrně 121 dnů. V Riedu jich bylo za dobu od schválení tohoto domácího vězení současně nejvíc šestnáct. Za pět a půl roku požádalo o „pouta" v Riedu 143 vězňů, z nichž 112 bylo předáno Novému startu a následně 91 povoleno, žádosti ostatních byly pro chybějící předpoklady ihned odmítnuty. V působnosti okresního soudu v Riedu si dosud odsouzení odpykali kolem 10 000 dnů odnětí svobody v takovýchto domácích vězeních. Podle vedení věznice se dosud nestalo, aby některý z takto potrestaných opakoval trestnou činnost, dodávají OÖN. V celém Rakousku trávilo od září 2010 část nepodmíněných trestů touto formou 3599 lidí. Z důvodu zneužití byla tato forma předčasně ukončena 263 osobám.

Produkty regionu matkám

Společnost regionálních potravinářských produktů „Genussland OÖ" nabízí ke Dnu matek 8. května sáček či krabičku, v nichž oslavenkyně najdou „nejjemnější místní delikatesy", jak říká ve Volksblattu zemský rada Max Hiegelsberger - třeba od mražených jahod, čokolád, hruškového cideru po sladké pečivo. Objednat balení lze také na www.bschoad-binkerl.at.

Tradiční oběd ke dni matek nabízí „zvlášť autenticky" 74 tzv. „kulti-hospodských" v Horních Rakousích, z nichž mnozí slibují „speciální menu z regionálních sezonních produktů". „U našich hospodských není žádné hovězí z jižní Ameriky, žádná pizza a žádný burger," ujišťuje předseda této společnosti Gottfried Spitzer.

Zkreslují výpadky výuky?

Německý svaz filologů osočil spolkové země z toho, že falšují přehledy odpadnutí vyučovacích hodin. „Každá země si dělá svou statistiku a usiluje o to, aby držela počet odpadnutých hodin co možná nejníže," říká předseda svazu Heinz-Peter Meidinger, ředitel gymnázia v Deggendorfu. Požaduje také v Bavorsku víc transparence a diferencované vykazování suplování. „Všechno, co se neučí podle rozvrhu, je výpadkem," míní.

Bavorské ninisterstvo školství uvedlo ve školním roce 2014/15 jako neplánovaných (tedy odsuplovaných) 8,5 procenta vyučovacích hodin, z toho 1,6 % jako odpadlých bez náhrady.

Zákaz telefonování za chůze?

Rakouský dopravní psycholog Gregor Bartl se vyslovil pro zákaz chodcům číst při přecházení ulic mimo vyznačený přechod SMS. Ministerstvo dopravy naopak míní, že by to nevedlo ke kýženému cíli, uvádějí OÖN. Proti je také zmocněnkyně pro chodce města Vídně Petra Jensová. Daleko účelnější by podle ní byla redukce rychlosti dopravy a větší komunikace mezi účastníky provozu. Připomíná, že chování chodců je dostatečně upraveno současnými předpisy.

Jak sousedé marodí

Trvání doby nemoci v Horních Rakousích se loni opět snížilo, z 9,2 kalendářního dne na 8,9, píší OÖN. Každý třetí zaměstnanec ještě nikdy nestonal ani den. Polovina promaroděných dnů připadá na chronická onemocnění jako cukrovku nebo rakovinu.

Doba aktuální pracovní neschopnosti zaměstnanců ještě není pojišťovnami přesně spočítána, ale podle Zaměstnanecké komory marodili naposledy průměrně 12,6 dne, tedy výrazně méně než v roce 1999 – 15,7 dne.

Mezi sociálními partnery je dál silná neshoda kolem údajného zneužívání pracovní neschopnosti. Prezident Zaměstnanecké komory Johann Kalliauer zdůrazňuje, že nejde o žádný masový fenomen, naopak – stále víc nemocných prý chodí do práce „z falešně chápané loajality ke kolegům a zaměstnavateli". Přitom podle údajně nezávislých studií je u pracujících nemocných ztráta produktivity dvakrát vyšší, než kolik by stál zaměstnanec v pracovní neschopnosti.

Tátu jí neodhalí

Ingrid Lohmannová, 66letá důchodkyně ze Severního Porýní – Vestfálska, usiluje o jistotu, kdo je jejím otcem. Muže, kterého za tátu pokládá, chtěla přinutit k testu DNA, ale u Ústavního soudu v Karlsruhe neuspěla. Právo znát vlastní původ není absolutní, řekli soudci. Stojí proti němu základní práva osob takovým zjištěním dotčená, do nichž by bylo výrazně zasaženo, řekl místopředseda soudu Ferdinand Kirchhof.

Žaloba se opírala o institut tzv. prohlášení o původu, právně nezávazného, který existuje od roku 2008. Ten se vztahuje na to, že při pochybách o biologickém rodičovství mohou právně uznaný otec, matka a dítě požadovat jeden od druhého takový test. V tomto případě ale na něj žalobkyně právo nemá, protože muž, kterého pokládá za otce, stojí mimo rodinu, vysvětluje PNP.

Pustili pštrosa k smrti

Čtyři neznámí vnikli v Mnichově v pondělí večer do cirkusového transportéru a pustili na svobodu dva pštrosy a husu. „Krátce nato našli chodci mrtvého pštrosa na silnici – očividně nepřežil kolizi s autem," napsala PNP. Řidič vozidla z místa ujel.

Maraton blesků

Ve čtvrtek v 6 hodin začne čtvrtý bavorský „maraton blesků", píše PNP. Do šesté hodiny v pátek bude na 1800 policistů na 1600 měřicích stanovištích kontrolovat rychlost řidičů. Těžištěm budou okresní silnice. Ministr vnitra a dopravy Joachim Herrmann zdůrazňuje, že seznam kontrolních stanovišť je veřejný a každý se tedy může předem informovat. Je na http://www.stmi.bayern.de.

Autor: Vladimír Majer

19.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 25 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik s praxí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: oprava osobních vozidel, provádění demontáží, používání a obsluha diagnostických zařízení pro kontrolu technického stavu vozidel, zodpovědnost za vlastní výsledky., Požadujeme: schopnost samostatně pracovat, odpovědnost a pečlivost, kvalitu odvedené práce, týmovou spolupráci, ŘP.sk. B, výpis z RT., Pracovní doba: Po-Pá 8:00-17:00 hodin. Pracoviště: Andy-auta s.r.o., Vožická, č.p. 2504, 390 02 Tábor 2. Informace: Zuzana Jirousková, .

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Chovatelé drůbeže ošetřovatel/ka drůbeže. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Do provozu v Ústrašicích přijmeme pracovnici/pracovníka pro manipulaci a péči o zvířata. Požadujeme kladný vztah ke zvířatům, trestní bezúhonnost, manuální zručnost, pečlivost a časovou flexibilitu., 25 dní dovolené, 3 dny sick days, závoz obědů, podnikové akce, příspěvek na kulturní akce, masáže, obědy, naturální mzda, penzijní připojištění, kontak: tel. (7:00 - 16:00) e-mailem. Pracoviště: Mezinárodní testování drůbeže, státní podnik, 390 02 Tábor 2. Informace: Jana Vránová, +420 723 079 294.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič nákladních automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Praxe min. 1 rok, komunikativnost, řidičský průkaz skupiny C a CE, profesní průkaz řidiče, čistý trestní rejstřík, posudek pracovně psychické způsobilosti, výpis z bodového hodnocení řidiče, organizační schopnosti, flexibilita, loajalita k firmě. Provádí manipulaci v rámci úseku - přejímá a odpovídá za zboží převzaté ze skladu HV, realizuje expedici, zodpovídá za řízení, údržbu a drobné opravy silničního motorového vozidla. mzda 20000,- + prémie až do výše 20% + diety, kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Pt servis konzervárna spol. s r.o., Purkyňova, č.p. 1000, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Žirovnická, +420 381 201 151.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 18 120 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče Pracovník v sociálních službách se zaměřením na základní výchovnou nepedagogickou činnost. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18120 kč, mzda max. 27310 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou a splnění odborné způsobilosti dle § 116 odstavce 5 písmena b) zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, podmínkou, znalost zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, a standardů sociálních služeb velkou výhodou, praxe v sociálních službách Domov pro seniory nebo Domov se zvláštním režimem velkou výhodou, práce na PC (všeobecná znalost + Microsoft Office, Microsoft Outlook), pečlivost, spolehlivost, empatický přístup, dobré komunikační schopnosti, aktivní přístup, řidičský průkaz skupiny B, aktivní řidič, Nástup: dle dohody , Kontakt: Jana Zadražilová, pověřená vedením organizace - tel.: 775 246 104 , Přihláška do výběrového řízení: Přihláškou do výběrového řízení je osobní doručení životopisu Janě Zadražilové. , Životopisy doručujte osobně po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou., příspěvek na stravování. Pracoviště: Domov pro seniory budislav, 392 01 Soběslav. Informace: Jana Zadražilová, +420 775 246 104.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řemeslná akce na mlýně Posečeno, sklizenofoto
31

Řemeslná akce na mlýně Posečeno, sklizeno

Mezinárodní folklorní festival v Písku.
18

Folklorní festival v sobotu nabídl hlavní program

Hokejisté Tábora mají v kapse první letní vítězství

Tábor – Již třetí přípravné utkání odehráli hokejisté druholigového Tábora. Po porážkách 3:7 v Havlíčkově Brodě a 6:7 po prodloužení na ledě Kobry Praha, se poprvé představili doma.

Nové dresy píseckým fotbalistům k radosti z výhry nepomohly

Písek - Česká fotbalová liga pokračovala 2. kolem, v jehož rámci se po úvodní porážce v Králově Dvoře Písečtí poprvé představili vlastním fanouškům. K Otavě přijel nepříjemný Benešov, v jehož táboře se před startem soutěže událo několik významných změn, ale na herní projev to, zdá se, velký vliv zatím nemá. Hosté si totiž z Písku odvezli dva body.

Na šedesát traktorů soutěžilo na hřišti v Dráchově

Dráchov – V sobotu kolem jedenácté hodiny se na hřiště za dráchovským mostem začaly sjíždět všelijaké traktory a traktůrky.

Kde se můžete pobavit v neděli na Českokrumlovsku

Českokrumlovsko - Zajeďte si na pouť a výstavu ve Zlaté Koruně, nebo zkuste některý ze sportů na festivalu v Lipně nad Vltavou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT