VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vandry u sousedů pořád žijí

Linec - Alex Polonis a Sören Müller se už dva roky toulají světem. „Nejsou na útěku, nejsou trestaní, a i když jsou bez peněz, nemají přinejmenším ani dluhy," píše deník OÖN. Jde o německé řemeslníky kolem 25 let, kteří udržují staletý zvyk – jsou na vandru. Ten býval povinný pro pozdější uchazeče o mistrovské zkoušky. Od vyučení chodí po světě, hledají si práci a užívají svobody: učí se novým technikám,  poznávají lidi a kultury a objevují i sami sebe, líčí list. Byli už i v Jihoafrické republice a v Karibiku, před několika týdny poprvé zavítali do Rakouska. Od Bodamského jezera přešli přes Salcburk do Lince, linecký deník je zastihl v Lasbergu. Chtěli sice na jih, ale řidič, kterého stopli, jim nabídl svezení do Mühlviertlu a nocleh.

6.4.2014
SDÍLEJ:

Na vandru.Foto: Deník/repro

„Podle staré tradice se musejí ohlásit na úřadu obce. Tam žádají předepsanou rytmickou formulí o razítko do vandrovních  knížek, které v EU nahrazují i pas; v Lasbergu se s tím pobavená úřednice setkala poprvé, uvádějí OÖN. Formulku předávají staří tovaryši mladým ústně, prý se nesmí přepisovat, diktovat, protože by se jí zmocnili neoprávnění a tropili s ní hanebnosti…

Polonis a Müller patří k jednomu z nejstarších řemeslnických spolků, jejichž členové se poznají podle tmavých kravat. Kdo z nich se rozhodne pro vandr, musí mít složeny učňovské zkoušky, být svobodný, bezdětný, bez dluhů a mladší 30 let. Nesmí být trestán a mít nemovitosti.  Vandr trvá nejméně tři roky a jeden den a vandrovníci se nesmějí přiblížit na 50 kilometrů ke svým domovům – příbuzní a přátelé jim ale mohou vyjet naproti. Všechno potřebné musejí nosit při sobě – stan, spacák, prádlo, deník, mapu, pár košil, hrneček… „A co by bylo pro mnoho jejich vrstevníků neúnosné – nesmějí mít mobil. Než je nějaký novic starším vandrovníkem po šest neděl doprovázen a  zasvěcován do pravidel vandru, musí mít vyrovnány všechny finanční závazky," uvádějí OÖN.

Cestovat mohou jen pěšky nebo stopem. Vždycky musejí  na veřejnosti nosit svůj „kroj". Mají se chovat slušně a nebýt nápadní, aby také jejich následníci byli na vandrech vítáni, říká se. Jenže jak být nenápadní při jejich starodávné výstroji?!

Na freistadtské radnici starostu moc nepřekvapili, protože jim hned nabídl práci ve stavebním dvoře. S díky odmítli, že jen procházejí, a tak na další cestu dostali „lodičku", jak říkají – po dvacetieurovce. „Šance na peníze od úřadu je tak padesát na padesát," říká Meier. „To si teď můžeme zase jednou dovolit oběd…"

V obcích jdou vždycky nejprve do hostince poptat se po práci, a lidé prý vždycky o nějaké vědí. Kameník Müller ji dostává snáze než umělecký kovář a zbrojíř Polonis. Ten například v Africe, kde se ho ochotně ujímaly nejchudší rodiny, pracoval taky jako truhlář, pálil kořalku a opravoval nákladní auta, aby si vydělal na letenku zpátky do Evropy (pro takové vzdálenosti je veřejná doprava povolena). Aby se dostali do Karibiku, nechali se najmout na plachetnici Alexander von Humboldt II.

Momentálně je podle lineckého deníku na cestě kolem 400 německých tovaryšů. Údajně je mezi nimi deset procent žen.

Mýto všude?

Mýto pro nákladní auta na dálnicích platí v Rakousku od roku 2004. Nyní chtějí zemští radní pro dopravu rozšířit toto zpoplatnění i na státní silnice, píše deník OÖN. „Postoj spolkového ministerstva je jasný: Když budou chtít země a obce své silnice ,zamýtovat´ , jsou jim k dispozici, souhlas spolkové vlády není nutný," uvádí list. Otázkou prý je, na čí náklady by byl systém vybudován, mluví se až o 200 milionech eur. Dopravní expert Sebastian Kummer z Hospodářské univerzity ve Vídni připomíná, že aktuální systém mýta není pro celoplošné zpoplatnění vhodný, musel by být doplněn drahým systémem spočívajícím na GPS.

Hornorakouský dopravní referent Reinhold Entholzer návrh obhajuje – zavedení mýta i na silnice by omezilo oblíbené uhýbání řidičů kamionů z dálnic na venkovské cesty a  výnos z „dodatečného" mýta potřebují země a obce naléhavě k údržbě silnic. Část získaných prostředků by také mohla směřovat k podpoře hromadné dopravy.

Dopravci návrh ostře odmítají. Podle místopředsedy Franze Danningera by se prostředky na údržbu vozovek spíše daly získat vázaným určením minerální daně, protože ta se týká všech motorových vozidel a zohledňuje počet ujetých kilometrů.

Zavřeli uspávačky

Dvě 41leté Slovenky dostaly ve Vídni šest a půl a sedm a půl roku vězení za těžkou loupež. Rozsudek už je pravomocný. Ženy si loni 28. prosince vyhlédly v baru 52letého muže. Ten si chtěl vzít domů jen štíhlejší z nich, ale po dlouhém dohadování nechal přespat i její přítelkyni. Zatím co se v kuchyni bavil s jednou z nich, druhá mu do kávy zamíchala uspávací tablety. Po pár doušcích spadl z židle, ženy sebraly 1050 eur, zlaté mince, laptop, dva mobily, oděvy, šperky včetně zlatého řetězu, který měl poškozený na krku, dvanáct láhví lihovin, mezi nimi 50 let starý koňak, což prý muže zvlášť zasáhlo, píší OÖN. Když se ráno probudil, jevil znímky ochrnutí, protože hodiny ležel v bezvědomí.  Řadu týdnů nemohl hýbat rukou. Ženy byly proto odsouzeny v přísnějším odstavci.

Soběstačný dům

Stavba u sousedů začala s prominencí.První rakouský skutečně energeticky soběstačný rodinný dům roste ve Schwertbergu v Mühlviertlu, píše deník OÖN. Ve Friedeggstraße jej staví Boris Maier. Dokončit jej chce za půldruhého roku a prokázat na něm, že  taková stavba, která produkuje víc proudu a tepla, než sama spotřebuje,  je nejen možná, ale i finančně únosná, uvádí list. Partnerem projektu je společnost Leitl Vital Sonnenhaus Pro, pro niž je stavba ve Schwertbergu první. Podílí sena ní řada regionálních dodavatelů – cihlářů, výrobců peletových kotlů atd. Roční spotřeba elektrické energie pro čtyřčlennou domácnost má být kolem 2000 KWh, zatím co 40 metrů čtverečních solárních panelů na střeše má dodávat 6500 KWH. Tedy dost také k pravidelnému nabíjení elektroauta. „Teď už potřebuji jen proutkaře, který by mi našel pramen a já mohl být zcela nezávislý i na dodávce vody," říká Maier.

Význam stavby rodinného domu potvrdila i nezvyklá účast prominentů při slavnostním „výkopu", mezi nimiž byli i předseda zemského sněmu Viktor Sigl a prezident Hospodářské komory Christoph Leitl.

Zákaz slečen

Je prý to jedno z nejkrásnějších německých slov a díky okupačním vojskům se dokonce dostalo do angličtiny: tedy „Fräulein".

„V Německu už ale v úřední řeči nesmí být používáno," píše v deníku OON prof. Roman Sandgruber z institutu sociální a ekonomické historie linecké univerzity. „Oslovení dospělé ženské osoby má být nezávislé na věku, rodinném stavu a povolání, a to vždycky Frau, paní."

Až do sedmdesátých let, v NDR až do jejího konce, byla slečna formálním oslovením neprovdané ženy jakéhokoliv věku. Před 19. stoletím nebyly slečna ani paní vyjádřením pohlaví, k tomu sloužil pojem Weib.  Slečna a paní bylo označení pro vznešené ženy, podobně jako pánské Herr.

Že se označení slečna postupem doby rozšířilo pro všechny dívky, šlechta jaksi milostivě připustila. Praxe nazývat tak všechny neprovdané ženy bez ohledu na jejich věk se uchovala dlouho.

Na přelomu 19. a 20. století se ale slečna etablovala především jako oslovení zaměstnaných žen, i proto, že tehdy pracovaly hlavně svobodné. Příslovečné to bylo u pojmu slečna učitelka, protože ty musely být zásadně svobodné a pokud se provdaly, musely službu opustit.

„Dnes ,ženy´ najdeme ve všech oborech, ať jsou svobodné či vdané – už nejsou žádné slečny. Ale jak volat na číšnici Paní vrchní? – To je slečna přece jen šaramantnější," uzavírá OÖN.

Promlčená křivda

Křivda je promlčena.Žaloba bývalého chovance dětského domova Jenö Molnara (67) na zemi Horní Rakousy byla zamítnuta. Zemský soud v Linci dospěl k závěru, že nárok žalobce na odškodnění 1,6 milionu eur je promlčen, píší OÖN.

Molnar strávil dětství v domovech země, kde byl veden jako sirotek. Teprve po desítkách let zjistil, že v tu dobu měl matku.  Kromě toho byl v ústavech týrán a zneužíván (Deník opakovaně informoval).

V procesu šlo hlavně o otázku promlčení, uvádí linecký list. Promlčecí doba je 30 let, ale popisované události jsou 50 let staré. Molnar tvrdí, že si na ně až do roků 2007-08 nepamatoval, až po těžké operaci se mu vrátila paměť.

Znalec psychiatr označil amnézii až k onomu chirurgickému zákroku za pravděpodobnou ze 70 až 90 procent.

Soudce ale žalobu zamítl s odůvodněním, že bez objektivizovatelných důkazů není možné 45letou absolutní ztrátu paměti konstatovat. Molnar se chce odvolat.

Vyhráli si mobily

Žáci si mobilování vytrucovali.S tak masovým odporem žáků ředitel střední školy ve Fürstenzellu Hans Eder nepočítal. „Když jsem ráno přicházel do auly, zdravilo mne normálně 200 z 209 žáků. Před třemi týdny najednou neřekl žádný ani slovo, náhle tu panovala ledová nálada. Žáci si mne prohlíželi, jako bych kdoví co neprovedl," říká ředitel v deníku PNP.

Cože se stalo? List popisuje, že pedagog si vymyslel pro 209 žáků jimi absolutně nepřijatelný trest, absolutní zákaz telefonování z mobilů ve škole. Po více malérech s vyhrožováním  a urážkami po telefonech chtěl se svými kolegy udělat pořádek. „Generaci  facebooku a WhatsAppu  se ale zákaz zdál příliš tvrdým. Jak řekla mluvčí žáků Nicole Bründlová,  jejich nálada byla na bodu mrazu a učitelé byli náhle nepřáteli, o ničem jiném se na škole nemluvilo.

Latentní problém s mobily či internetovými smartophony trvá ve Fürstenzellu léta. „Sto procent žáků má mobil, mnozí dokonce dva. Až 98 procent je na sociálních sítích. Už páťáci přijímají služby jako WhatsApp, ačkoliv by jim mělo být alespoň šestnáct," říká Eder. Podobně si stěžují i na jiných školách.

„Po veskrze diplomaticky vedeném odporu žáků nicméně ředitel pochopil, že absolutní zákaz mobilů není přiměřený době. Žáci tedy odteď smějí telefonovat během části polední přestávky ve dvou kontrolovatelných prostorách," uzavírá list.

Fotbalová omluva

Anglický deník The Sun se v titulku sobotního onlinového vydání omluvil fotbalistovi Bayernu  Bastianu Schweinsteigerovi slovy:  "Sorry, Bastian". V referátu o čtvrtfinále Ligy mistrů Manchester Utd. – Bayern, v němž byl Schweinsteinger vyloučen po druhé žluté za faul, list napsal o hráči:  "You Schwein!" (Deník informoval). Text na internetu byl po hodině smazán a do tištěného vydání nebyl převzat. Ředitel Bayernu pro média Markus Hörwick po omluvě sdělil, že klub reviduje své rozhodnutí neakreditovat zástupce Sun pro odvetu.

Autor: Vladimír Majer

6.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 13 600 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13600 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: kontakt e-mailem, místo výkonu práce okres Tábor. Pracoviště: Kavas a.s., 391 76 Slapy u Tábora. Informace: Jiří Včelák, +420 777 914 051. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 18 000 Kč Zámečníci strojů zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: závodní stravování. Pracoviště: Abadia a.s., 391 76 Slapy u Tábora. Informace: Petra Filipová, +420 774 466 613. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 16 800 Kč Pomocní kuchaři pomocný/á kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání: min. základní, bezúhonnost, praxe min. 3 roky v kuchyňském provozu, flexibilita, spolehlivost, vysoké pracovní nasazení, Pracovní doba: jednosměnný pracovní režim - 6:00 - 14:30 h, 9:30 - 18:00 h, včetně So + Ne, platové ohodnocení 16 800,- Kč + příplatky za soboty a neděle, příplatky za svátky + možnost osobního ohodnocení po zkušební době, Benefity: příspěvek na stravování, Přihláškou do výběrového řízení je osobní doručení životopisu Janě Zadražilové. Životopisy doručujte osobně po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou.. Pracoviště: Domov pro seniory budislav, 392 01 Soběslav. Informace: Jana Zadražilová, +420 775 246 104. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 14 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Dělník/ce potravinářské výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Manipulace s jateckými polotovary, manipulace s masem a masnými výrobky, převážení, porcování, balení masa a masných výrobků, obsluha linky. Mimořádné odměny, 25 dnů dovolené, závodní stravování, svačiny zdarma, zaměstnanecké balíčky, příspěvek na penzijní připojištění, systém kafeterie. , , Práce So a v Ne. Kontakt: telefonicky Po - Pá: 8:00 - 14:00 doh, mailem, osobně Průmyslová 499, Planá nad Lužnicí, Po-Pá: 8:00-14:00 hod.. Pracoviště: Kostelecké uzeniny a.s., provoz planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Petra Varačková, +420 724 067 818,381 419 363.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 15.–16. října 2018

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Ze závodní trati.

Aktéři Dětské ligy v orientačním běhu prožili na Kozím hrádku příjem

Jihostroj první zápas vyhrál

České Budějovice - Volejbalisté Jihostroje odehráli první domácí extraligový zápas v této sezoně. Soupeřem jim bylo Aero Odolena Voda.

Karate-P-Klub má za sebou další díl Národního poháru a myslí na vrchol

Tábor – Druhé kolo Národní poháru karate JKA zaválo pětici zástupců Karate-P- Klubu do královského města Kadaně. V konkurenci 100 závodníků z 15 oddílů prošli pohárovým kláním se střídavými úspěchy, ale každopádně nabrali další cenné zkušenosti.

Parkovací zóny přivedly na radnici desítky občanů

České Budějovice – Nejen několika tisíc obyvatel budějovického Pražského předměstí se týkala debata, která se konala v úterý na radnici v krajském městě. Vedení Budějovic představilo občanům projekt dalšího rozšíření zón s placeným parkováním. Má k němu dojít v příštích měsících.

Divadlo rozezní Jihočeská filharmonie

Tábor – Ve středu od 19 hodin se ve velkém sále Divadla Oskara Nedbala odehraje koncert s názvem Česká hudba zní.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT